Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Hayata Bağımlı Ol, Özgür Ol

Uygulayıcı Kuruluş: Romanlar Federasyonu

Uygulama Yeri: Kocaeli

Konusu: Proje ile, sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı riski taşıyan Roman gençlere eğitim programları düzenleyerek, sportif, kültürel, sosyal faaliyetler ile aidiyet duygularını geliştirmek ve toplumla ilişkilerinde özgüvenlerini artıracak çalışmalar yapmak, gençleri bağımlılığa iten sebepleri araştırmak ve alınabilecek önlemler konusunda çözüm önerileri sunmak amaçlanmaktadır.

Gerçekleştirilen Faaliyetler

Bilimsel araştırmayla Romanların yoğun yaşadığı mahallelerde madde kullanımı ve bağımlılık profili belirlenmiş, risk haritası çıkarılmış ve araştırma kitap haline getirilmiştir. Kitap haline getirilen veriler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılmıştır.
 
Roman gençler ve ailelerine, madde kullanımı, zararları ve bağımlılık ve zararları konusunda seminerler verilerek madde kullanımına karşı farkındalık ve duyarlılık oluşturulmuştur. Risk altındaki Roman çocuk ve gençlerin, sosyal rehabilitasyonu ve sosyal entegrasyonu sağlanmıştır. Gezi, piknik ve sosyal etkinliklerle risk altındaki roman çocuk ve gençlerin rehabilitasyonu ve sosyal entegrasyonu sağlanmıştır.