Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Hayatının Kontrolü Sende, Farkında Ol Yeter

Uygulayıcı Kuruluş: Hacettepe Üniversitesi  

Uygulama Yeri: Ankara

Konusu: Madde bağımlılığını önlemeye dönük bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yapmaktır. Bu amaçla lise öğrencileri, okul personeli ve ailelerle koruyucu önleyici çalışmalar kapsamında yer alan bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılmıştır.

Gerçekleşen Faaliyetler: Lise öğrencileri arasında bağımlılıklarla ilgili farkındalık düzeylerinin tespiti ve bağımlılıklara karşı davranış geliştirmeye yönelik beceri ve yetkinlikleri analiz edilmiştir. Yaşam becerilerine yönelik yapılan grup çalışmalarında ön test son test uygulamaları yapılmış ve bu kapsamda özellikle anne baba ile yaşayan çocukların Yaratıcı Ve Eleştirel Düşünme yönünde bir artış olduğu görülmektedir. Özellikle Duygularla Ve Stresle Başa Çıkma, Empati Kurma Ve Öz farkındalık Becerileri, Karar Verme Ve Problem Çözme Becerileri ve İletişim Kişilerarası İlişki Becerileri ne yönelik analizlere bakıldığında cinsiyet, yaş, sınıf, anne baba ile birlikte yaşama faktörü dikkate alındığında yukarıdaki grafikte yer aldığı üzere büyük bir fark oluşmadığı görülmektedir. Liseler arası okul türlerinde de bağımlılıklarla ilgili bir farkındalık düzeylerinde bir fark olmadığı görülmektedir.

Ailelerin bağımlılıklara karşı nasıl bir iletişim yöntemi kullanılacağı, bağımlılık durumunun nasıl tespit edileceği ve bağımlılıklardan uzak tutulması için nasıl bir iletişim dilinin kullanılacağına dair sorularının fazla olduğu görülmektedir.