Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

İkinci Adım Yok

Uygulayıcı Kuruluş: Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM)

Uygulama Yeri: İstanbul

Konusu: Projenin amacı gençlerin ve ebeveynlerin uyuşturucunun zararları hakkında farkındalık düzeylerinin artması ve uyuşturucuya karşı gençlere bir mücadele alanı oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda projede gerçekleştirilecek kısa film yarışması bir araç olarak kullanılmıştır.

Proje kapsamında hazırlanan detaylı şartname ışığında "İkinci Adım Yok" Senaryo Yarışması açıklanmış ve söz konusu yarışmaya başvurular 8 Mayıs 2015 kadar alınmıştır. Ülke çapından 738 senaryonun başvuru yaptığı yarışma için yapılan ön değerlendirme ve jüri süreçleri ardından kazanan senaryolar ilan edilmiştir. Yarışmada başarılı olan senaryolar ve başvuru sahipleri şunlardır;

  • Adam Asmaca / Berfin YAŞAR
  • Bir Adımla Gelen Kayıp / Furkan DAĞLI
  • Engebe / Korhan TOPÇU

Yarışma duyurusu gereği kazanan başvuru sahiplerinden birinci gelen 5.000 TL, İkinci 3.000 TL, üçüncü ise 1.500 TL'lik ödül almaya hak kazanmıştır.

Dereceye giren senaryoların çekimi SETEM tarafından profesyonel bir ekiple gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çekimlerde TRT'de yayınlanan "Son Çıkış" dizisi oyuncuları gönüllü olarak oynamışlardır. Çekilen kısa filmler sosyal medya ve diğer görsel iletişim kanallarında yayınlanmaktadır.

Filmlerin gösterimleri ve ödül töreni 13 Kasım 2015 Saat: 19:30'da Sepetçiler Kasrı Camlıköşk'te yapılmıştır. Ödül törenine dizi oyuncuları ve sinema dünyasının önemli isimleri katılmış olmakla birlikte sonraki dönemde projenin yaygınlaştırılarak devam ettirilmesi planlanmaktadır.

"İkinci Adım Yok" Senaryo Yarışması ödül alan eserler

1. Adam Asmaca / Berfin YAŞAR

2. Bir Adımla Gelen Kayıp / Furkan DAĞLI

3. Engebe / Korhan TOPÇU