Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Üç Boyutlu Farkındalık

Uygulayıcı Kuruluş: Yıldız Teknik Üniversitesi

Uygulama Yeri: İstanbul

Konusu: İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından 3 Boyutlu Farkındalık Projesi aracılığıyla, üniversite gençliği arasında günümüzün en popüler ve etkili iletişim yollarını kullanarak teknoloji bağımlılığı konusunda bir farkındalık yaratmak ve üniversite çağı gençliğinin bu toplumsal problem konusunda bilgi düzeyini artırmak amaçlanmıştır.

Bu nedenle gençlerin etkili görsel ve işitsel yöntemler kullanılarak bağımlılığa karşı bilgilendirilmesini amaçlayan proje kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi kampüslerinde, binaların video görüntüleri ve animasyonlar ile 3D Project Mapping uygulaması kullanılarak giydirilmesi ve farkındalık sürecinin afiş uygulamaları ile desteklenmesi faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Türkiye'nin İlk Teknoloji Bağımlılığı Sergisi "Teknofark" Açıldı

Üç Boyutlu Farkındalık Projesi'nin ilk karma afiş sergisi "TEKNOFARK" Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi'nde açılmıştır. Uygulaması 1-10 Haziran 2015 tarihlerinde tamamlanan sergi özgün eserleri ile bundan sonraki süreçte tasarımcıların bu alana daha fazla eğileceğini de göstermiştir. Toplumsal bir problem haline gelen teknolojinin sınırsız kullanımı konusunda farkındalık oluşturan, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip sergide; Teknoloji, İnternet ve Sosyal Medya Bağımlılığı üzerine 3 boyutlu tasarımları içeren 30'u aşkın özel tasarım afiş yer almıştır.
Eserlerin bir yarışma sonucunda belirlendiği, YTÜ ve Türkiye'nin dört bir yanından 17 sanatçının 30 farklı dijital afişinden oluşan sergi; Teknoloji Bağımlılığı, İnternet Bağımlılığı ve Sosyal Medya Bağımlılığı konularındaki eserlere yer vermiştir.

'3D Video Mapping'

Bağımlılıkla 3 Boyutlu Mücadele Taksim Metro'da!

Üç Boyutlu Farkındalık Projesi'nin "3D Video Mapping" etkinliği taksim metrosunda yapılmıştır. Toplumsal bir problem haline gelen teknolojinin sınırsız kullanımı konusunda farkındalık oluşturan etkinlikte, vitrin mankeni üzerine projektör ile 3 boyutlu bir tasarım yansıtılarak tehlikenin boyutuna dikkat çekilmiştir.

Taksim metrosunda gerçekleştirilen “3D Video Mapping” etkinliği ile toplumsal bir problem haline gelen teknolojinin sınırsız kullanımının olumsuz etkileri konusunda farkındalık oluşturulmuştur.

 

"3D Video Mapping" etkinlik videosu: