GÖNÜLLÜLÜK

Gönüllülerden neler yapması beklenmektedir?

Etkinliklerimizi gönüllülerimizin desteği ile hayata geçirmek istiyoruz. Yeşilay’ın misyon ve vizyonuna hakim, zaman, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk çalışmalarına aktarabilecek bireylerle bağımlılıkların farkında olan bir neslin yetişmesini hedefliyoruz.

Gönüllülerimizle gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle sivil toplum olgusunun gelişmesine ve insanların kaliteli vakit geçirirken topluma faydalı çalışmaların içinde bizzat yer almalarını ve süreçlere dahil olmalarını amaçlıyoruz.

Gönüllü desteğiyle organize edilen çalışmalar toplumsal bilinç oluşturulmasına katkı sağlarken aynı zamanda gönüllülerin de farkındalık düzeylerini artıyor ve kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor.

Gönüllü olmak için neler yapmam gerekir?

·   Yeşilay’ın amaç, vizyon ve misyonunu benimsemek,

·   Yeşilay’ın gönüllü insan kaynağı ihtiyacı olan alanlarda eğitim, meslek ve kişilik özelliklerine göre destek vermek. 

Gönüllü olmak için nereye ve nasıl başvuru yapabilirim?

Gönüllü olmak isteyenler web sitesi üzerinden gönüllü formu ya da şube merkezleri ve etkinlik noktalarındaki "Gönüllü Başvuru Formu"nu doldurarak başvuru yapabilirler.

Gönüllü başvurusu yapan kişilere Yeşilay tanıtımı yapılıyor mu?

 • Başvurusu alınan tüm gönüllü adayları, başvurdukları Yeşilay Şubesi tarafından gerçekleştirilen ilk tanıtım/tanışma toplantısına davet edilir.
 • Bu toplantıda gönüllü adaylarına oryantasyon sunumu yapılmaktadır.

Gönüllülere eğitim/sertifika veriliyor mu?

Yeşilay, gönüllülerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak adına, faaliyet türlerine ve ihtiyaca göre eğitimler planlamaktadır.

Gönüllü olarak neler yapabilirim?

• Yeşilay, gönüllülerine, kendi bilgi, beceri, tecrübe ve tercihleri doğrultusunda Etkinlik Gönüllüsü, Eğitim Gönüllüsü, Proje Gönüllüsü ve/veya Destek Gönüllüsü olarak görev vermektedir.

     Etkinlik Gönüllüsü: Genel Merkez birimler ve/veya şubeler tarafından gerçekleştirilecek faaliyetlerde ihtiyaç duyulan gönüllü insan kaynağı yetkinlikleri belirlenerek gönüllüler davet edilir.
     Eğitim Gönüllüsü: Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim (TBM) programı kapsamında Uygulayıcı Eğitimi almış olan gönüllülerdir.
     Destek Gönüllüsü: Yeşilay’ın, eğitim faaliyetleri dışında kalan alanlarda kişisel ve mesleki tecrübeleri doğrultusunda destek verir. 

Yeşilay’da eğitimci olabilir miyiz?

“Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede etkin rol alacak eğitmenlerin yetiştirilmesi adına kurumlar arası iş birlikleri ile eğitim programları düzenlemektedir. Bağımlılıkla mücadele eğitimleri düzenleme adına gerekli kriterleri taşıyan kişiler Yeşilay’dan eğitici eğitimi alarak yetişkinlere dönük bağımlılık konulu eğitimler düzenleyebilmektedir. Okullarda düzenlenebilecek bağımlılık eğitimleri, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay arasındaki TBM protokolü gereği sadece rehberlik öğretmenlerinin yetki alanındadır. Yeşilay, düzenlediği eğitici eğitimlerini kurumsal iş birlikleri üzerinden gerçekleştirmekte olup bireysel eğitim talepleri alınmamaktadır.”

Gönüllü olmak istiyorum ama herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Hayır.

Gönüllü olduğuma dair bana herhangi bir kart ya da belge verecek misiniz?

Şubelere yapılan talep doğrultusunda ilgili şube yönetim kurulu gönüllülük bağı bulunduğuna dair bir yazı paylaşabilir. Gönüllüler için kart gönderimimiz yok.

Gönüllü olduğumuzda şubelerde ya da genel merkezde staj yapma imkanımız olur mu?

Yeşilay’da staj yapmak isteyenlerin insan kıymetleri birimi tarafından açılan ilanları iş başvuru siteleri üzerinden takip ederek başvuru yapmaları gerekmektedir. İlgili CV’ler değerlendirilirken gönüllülerimize öncelik tanınmaktadır.

Gönüllü ve üye arasındaki fark nedir?

Yeşilay’a üye olmak için ikametgahınızın bağlı bulunduğu il/ilçedeki Yeşilay şubesine ıslak imzalı üye başvuru formu ve istenen üyelik ek evraklarınız ile birlikte başvurmanız, şubenin YK kararı ile üyeliğinizin kabul etmesi ve Yeşilay tüzüğünde belirlenen üyelik yükümlülüklerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

Gönüllülük ile ilgili herhangi bir hukuki zorunluluk bulunmamakla birlikte “gönüllü başvuru formu”nu doldurmanız yeterlidir.

Yapılan faaliyetlerden nasıl haberdar olurum?

Yeşilay’ın faaliyetleri ile ilgili gönüllülerimize SMS ve e-mail gönderimleri yapılmaktadır. Ayrıca internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden de haberdar olabilirsiniz.

 • /documents/file/YASubSlider/obm_logo.png
 • /documents/file/YASubSlider/genc_yesilay_brand-dac66b4c-1d68-4e96-bde7-a06cf85b3b2e.png
 • /documents/file/YASubSlider/birakabilirsin_brand-ad229c65-9064-46b1-97f4-83544bc1b5c8.png
 • /documents/file/YASubSlider/karikatur_yarismasi_logo-3a81ebb5-87a2-4452-9ce3-e9d5f8519cdc.png
 • /documents/file/YASubSlider/tbm_anasayfa_alt_slider1-dca29e17-d5d3-4ae2-9224-2adce4660595.png
 • /documents/file/YASubSlider/yesilay_danismanlik_merkezi.png
 • /documents/file/YAResimler/addicta_logo_alt_slider.png
 • /documents/file/YASubSlider/brand-yesilay-yayinlari-500d0abc-729a-449b-ab25-136d9b966065.jpg
 • /documents/file/YASubSlider/yesilay_market_brand-9fe4cb82-db08-48ac-b345-a3c54993ca6c.png
 • /documents/file/YAResimler/turkiye_bagimlilik_arsivi_alt_logo_slider.png
 • /documents/file/YASubSlider/YesilayDergisi_logo2-46e0c13f-4a02-40b9-bb84-7bfcddb52cf1.png
 • /documents/file/YASubSlider/zumruduanka_logo-38ce30eb-ec45-4db2-811a-809776151cd8.png
 • /documents/file/YAResimler/mavi-kirlangic.png
 • /documents/file/YASubSlider/Yavru-kirlangic-logo-2019.jpg
 • /documents/file/YAResimler/snsg_logo.png
 • /documents/file/YAResimler/benim_kulubum_yesilay.png
 • /documents/file/YAResimler/yesil_dedektor(1).png
 • /documents/file/YAResimler/yesil-sahne-soylesileri.png
 • /documents/file/YAResimler/yesilay_elcileri_logo.png