Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

PROGRAMDA KULLANILAN MATERYALLER NELERDİR?

Program kapsamında temel olarak üç materyal kullanılmaktadır. YYBE Programı Eğitici Eğitimi Kitabı, kolaylaştırıcının oturumları etkili bir biçimde uygulayabilmesi için kullandığı kitaptır. Bu kitapta YYBE programının temel amacı, yapısı, yaşam becerileri eğitiminin teorisi ve alt yapısı, ergenlik dönemi özellikleri ve ergenlik dönemindeki gruplarla iletişimin nasıl olması gerektiği, grup yönetimi, YYBE Programının hazırlığı, uygulanması ve sonlandırılması ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır.

YYBE Programı Etkinlik Kitabı, kolaylaştırıcılar için hazırlanmış kavramsal çerçeve, yaşam becerileri gibi bölümleri ile birlikte YYBE etkinliklerinin yer aldığı kitaptır. Kitapta 7. sınıf için tasarlanmış 15 haftalık tüm etkinlikler ve 8. sınıfta uygulanmak üzere tasarlanmış 5 adet takviye edici etkinlik ile 3 adet yedek etkinlik yer almaktadır. Etkinlik kitabı sayesinde kolaylaştırıcı programdaki oturumları, oturumlarda uygulanacak etkinliklerin yaşam becerileri eğitimi ile ilgisini ve madde kullanımını önlemedeki rolünü kavramış olur.

YYBE Çalışma Defteri, öğrencilerin oturumlarda kullanacağı çalışma kâğıtlarını, kendileri için hazırlanan bilgileri, oturum sonlarında elde ettikleri deneyim ve kazanımlarını yazabilecekleri ve oturumları destekleyen ev ödevlerini yazabilecekleri bir alanı içerir. Çalışma defteri hem 7. sınıftaki program hem de 8. sınıftaki takviye edici programın destekleyicisi olarak tasarlanmıştır.