Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

PROGRAMDA KULLANILAN MATERYALLER NELERDİR?

Program kapsamında temel olarak üç materyal kullanılmaktadır. YYBE Programı Eğitici El Kitabı, eğitici eğitimi alan formatörlerin eğitmen yetiştirme amacıyla açacağı Uygulayıcı Eğitimi oturumlarını etkili bir biçimde uygulayabilmesi için kullandığı kitaptır. Bu kitapta YYBE Programı’nın temel amacı, yapısı, yaşam becerileri eğitiminin teorisi ve alt yapısı, ergenlik dönemi özellikleri ve ergenlik dönemindeki gruplarla iletişimin nasıl olması gerektiği, grup yönetimi, YYBE Programı’nın hazırlığı, uygulanması ve sonlandırılmasıyla ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır.

YYBE Programı Etkinlik Kitabı’nda, kolaylaştırıcılar için hazırlanmış kavramsal çerçeve, yaşam becerileri gibi bölümleri ile birlikte YYBE etkinliklerinin yer aldığı kitaptır. Kitapta 7. sınıf için tasarlanmış 7 haftalık tüm etkinlikler ve 8. sınıfta uygulanmak üzere tasarlanmış 3 adet takviye edici etkinlik ile 3 adet yedek etkinlik yer almaktadır. Etkinlik kitabı sayesinde öğrenciler, kolaylaştırıcı programdaki oturumları, oturumlarda uygulanacak etkinliklerin yaşam becerileri eğitimiyle ilgisini ve madde kullanımını önlemedeki rolünü kavrarlar.

YYBE Çalışma Defteri, öğrencilerin oturumlarda kullanacağı çalışma kâğıtlarını, kendileri için hazırlanan bilgileri, oturum sonlarında elde ettikleri deneyim ve kazanımlarını yazabilecekleri ve oturumları destekleyen ev ödevlerini yazabilecekleri bir alanı içerir. Çalışma defteri hem 7. sınıftaki program hem de 8. sınıftaki takviye edici programın destekleyicisi olarak tasarlanmıştır.