Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Genel Başkanımızın Mesajı

Büyük Yeşilay ailesine gönül veren sevgili dostlar,

Hayat hikâyelerle örülü. Hepimizin bir hikâyesi, hatta hikâyeleri var. Kâh ümitli kâh kederli, kâh ağlamaklı kâh neşeli, iç içe geçen, birbirlerini etkileyen, dönüştüren, değiştiren hikâyeler.

Yeşilay’ın da bir hikâyesi var, tam anlamıyla bir mücadele hikâyesi. Kurucumuz Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman’ın ifadesiyle, “beşerin saadetini teminden başka bir emel beslemeyen”, 104 yıllık bir hikâye. 1920’de topraklarımız işgal altındayken, 20 kişilik bir grup aydın, çocuklarımızın ve gençlerimizin bağımlı olma riskini görüyor ve buna karşı koymak için Hilâl-i Ahdâr’ı kuruyor. Yani cephede bir bağımsızlık savaşı sürerken, cephe ardında da bir bağımsızlık savaşı başlatılıyor. Nereye baksanız savaşın yıkımlarını göreceğiniz bir dönemde kuruluyor Yeşilay. O gün bu gündür devam ediyor bu kutlu mücadele. Her geçen gün daha da genişleyerek ve güçlenerek…

Biz istiyoruz ki, Yeşilay başta gençlerimiz olmak üzere insanımızın hayatına dokunsun, onların hikâyelerini iyi yönde değiştirsin. Bunun için, bağımlılıkların, gençlerimizin istikbaldeki parlak hikâyelerine gölge düşürmesini engelleyecek çalışmalar yürütüyoruz.

Bugün gelinen noktada, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı, Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) ve Yeşilay Yaşam Becerileri Eğitim (YYBE) Programı gibi bilimsel temelli projelerle her yıl 10 milyonu aşkın çocuğa ve gence ve 3 milyonun üzerinde yetişkine ulaşıyor olması, Yeşilay’ın bağımlılıklarla nasıl cansiperane savaştığını gösteriyor.

Öte yandan, 120 şubeden oluşan güçlü teşkilat ağımızla farkındalık çalışmalarımızı ülkemizin dört bir yanına taşıyor, bağımlılıklara karşı 120 bini aşkın gönüllümüzle omuz omuza mücadelemizi yürütüyoruz.

Önleme ve farkındalık çalışmalarımızın ötesinde, müdahale ayağında da Yeşilay büyük bir sorumluluk alarak insanların hikâyelerini iyi yönde değiştirmek için çabalıyor. 81 ilde 107 Yeşilay Danışmanlık Merkezi’yle (YEDAM), alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlısı bireylere uzman kadrolarımızla tamamen ücretsiz ayaktan tedavi hizmeti; Bursa ve Diyarbakır’da bulunan Rehabilitasyon Merkezlerimizde (REHAB) ise alkol ve madde bağımlısı danışanlarımıza yatılı tedavi hizmeti veriyoruz. Danışanlarımıza tertemiz bir hayatın kapılarını aralıyor, onlara bir dost eli uzatarak hikâyelerine umut katıyor, hem danışanlarımıza hem de onların ailelerine umut ışığını yakıyoruz.

Yeşilay ailesi olarak, bağımlılıkların avucuna bırakacağımız tek bir canımızın dahi olmadığı bilinciyle çalışıyoruz. Temennimiz, ülkemizin üzerinde ışıldayan yeşil hilalin, tüm insanlığın yolunu aydınlatacak güce kavuşması, kuvvetle parlamasıdır.

Bizler gücümüzü ve gönüllerimizi ne kadar birleştirirsek, Yeşilay’ın gücü de o nispette artacaktır. Yeşilay demek, bağımlılıklardan uzak bedenler, sağlıklı zihinler, parlak gelecekler ve güzel hikâyeler demek. Birlikte güçlenelim, birlikte mücadele ederek Yeşilay’ın bayrağını daha yukarılara taşıyalım; gelecek nesillere güzel hikâyeler bırakalım.

Sevgi ve saygılarımla