Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

YEŞİLAY GENEL BAŞKANI PROF. DR. MÜCAHİT ÖZTÜRK’ÜN MESAJI

Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk. 50'li yaşlarında kır sakallı, gözlüklü ve siyah takım elbise giymiş bir adam. Odasındaki masanın üzerine ellerini  koymuş tebessüm ediyor. Arkasında Yeşilay yazılı bayrak, biblolar var.


Sevgili Yeşilay Dostları,

Yeşilay olarak alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadelemizi bir asrı aşkın süredir kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu uzun yolculuğumuzun temel gayesi; insanlarımızın iyi ve sağlıklı olabilmesi, yarınlara umutla erişebilmesi. Ülkemiz özelinde başlayan adımlarımız, günümüzde dünyanın her köşesine yayılmış durumda. İnsanlarımızın düşmemesini sağlamak ve düşenlere el vermek için varız.

Şimdi bizler için çok önemli bir noktadayız. Çünkü çok zor şartlar altında, bir grup aydın tarafından kurulan Yeşilay’ımız bu yıl 103. yaşını kutluyor. Bu yolu bize aşanları, bizimle birlikte yol yürüyenleri, bize omuz veren herkesi saygı ve minnetle anıyorum.

Bizler aldığımız bu emanetin sorumluluğunda; Yeşilay olarak binlerce gönüllümüz, profesyonel gönüllülerimiz, şubelerimizle ilk günkü heyecanla önleme ve farkındalık oluşturma çalışmalarımızı büyük bir hızla yürütüyoruz.

Bağımlılığın tehlikeli dünyasında kaybolan insanlarımız için 2015 yılında Yeşilay Danışmanlık Merkezlerini (YEDAM) kurduk. Günümüzde Türkiye’mizin her köşesinde ve KKTC’de yeşererek sayısı toplam 107’e ulaşan YEDAM’larımız ile hem bağımlı bireylere hem de yakınlarına ücretsiz psikososyal destek sağlıyoruz. Danışanlarımız önce araladığımız kapıdan içeri güven duyarak giriyorlar; sonrasında ise bağımlığı kötü bir anı olarak geride bırakıp, yarınlara tertemiz bir sayfa açıyorlar. Buna şahitlik etmenin, bu emeği oya gibi işlemenin mutluluğu bizi ayakta tutuyor.

Bağımlılığın sınır tanımayan evrensel bir sorun olması sebebiyle; sadece ülkemizde değil beş kıtada, yaklaşık 95 Ülke Yeşilayı ile dünyanın dört bir yanındaki mücadeleye de öncülük ediyoruz. Hiçbir çıkar gözetmeksiniz; farklı dil, din ve ırktan insanlarla tek bir amaç uğruna birlikte olmak, verdiğimiz mücadelemize olan inancımızı tazeliyor.

Yürüttüğümüz tüm iletişim kampanyaları, etkinlikler, kültür ve sanat faaliyetlerinin yanı sıra farklı yaş grupları için hazırladığımız eğitim programlarıyla öncelikli hedefimiz, çocuklarımız başta olmak üzere tüm insanlarımızda sağlıklı yaşam bilincinin oluşmasıdır. Temelinde barış, sevgi, merhamet ve sorumluluk barındıran; sağlıklı, güçlü yarınlar inşa etmek gayesiyle yürüdüğümüz bu yolda, 7’den 70’e herkesin desteğini alabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlarımızın kalbine dokunmak ve onların değerli hayatlarında güzel bir iz bırakabilmek bizler için çok değerli.

Büyük Yeşilay ailesi olarak, 103. yaşımızı “Yeşilay varsa hayat var!” sloganımızla kutluyoruz. Biliyoruz ki Yeşilay varsa “bağımlılıklardan uzak, iyi ve sağlıklı bir gelecek” var. Ulusal ve uluslararası alanda “bağımlılıklardan uzak, iyi ve sağlıklı bir gelecek” için tek yürek oluyoruz!

103. yılımız ve Yeşilay Haftamız kutlu olsun.

Saygılarımla,
Prof. Dr. Mücahit Öztürk
Yeşilay Genel Başkanı