Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Alkolün zararı konusunda karşımıza tek çıkan sorun bağımlılık mıdır?

Yüksek düzeyde alkol kullanımı bağımlılığa sebep olmakla birlikte beraberinde çeşitli sorunlarında yaşanmasına neden olabilir. Alkole dair zararlar sadece içmenin sıklığına ve içilen miktara göre değil, içme davranışındaki değişikliklere ve alkol kullanıcılarının belli bir zaman içinde belli bir miktarda tükettikleri alkole göre de şekillenmektedir. Alınan alkol miktarı ve içme biçimleri çeşitli ruhsal ve fiziksel sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Uzun süreli ve yüksek miktarlarda alkol kullanımı doku hasarı ve bağımlılıkla sonuçlanabilir. Bunun tersi olarak da nadiren; ancak çok yüksek miktarlarda tüketilen alkol ise kazalara, yaralanmalara, kişiler arası şiddete, bazı geçici doku zedelenmelerine ve akut sarhoşluk durumlarına sebep olabilmektedir.

Alkol kullanımı kişinin dengesini bozarak hareket kabiliyetini zayıflatır. Buna bağlı olarak çeşitlik kazalar veya yaralanmalar yaşanabilir. Muhakeme yetisinde hasara sebep olur. Kişi tehlikeli, risk içeren davranışları yapmaktan çekinmez. Kullanıma bağlı duygu değişimleri ve sosyal beklentilere cevap verme yetisinde meydana gelen bozulmalar nedeniyle kendine ve çevresindeki kişilere zarar vermesine sebep olabilir. Düzenli alkol kullanımının neden olduğu fiziksel sorunlar; cinsel performans düşüklüğü, erken yaşlanma, yüksek tansiyon, sindirim problemleri, hafıza sorunları, sinir hücrelerine hasar, karaciğer yağlanması, büyümesi ve siroza sebep olur.