Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Esrar bitkisel bir madde olduğu için daha mı az zararlıdır? "Ottur zararı yoktur" deyimi ne kadar doğrudur?

Esrar kullanımında birçok yanlış inanç bulunmaktadır, öncelikle bu inançlar üzerinde durulması gereklidir. Esrar maddesi doğada doğal olarak yetişir ve doğal maddelerin bağımlılık yapmayacağı bu sebeple esrarın bağımlılık yapmayacağı yönündeki inanç bağımlılar arasında yaygındır. Bu inancın gerçekçiliği bulunmamaktadır maddeler bağımlılık yapabilir bir maddenin doğal olması onun bağımlılık potansiyelini göstermez. Örneğin afyon da doğal bir maddedir ve şiddetli bağımlılık yaptığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Esrarın bağımlılık potansiyelinin eroin ve kodeinden düşük olması nedeniyle bu inanç gelişmiştir. Ancak bu bağımlılık yapmadığı anlamına gelmez esrar kullanıcılarında bağımlılık görülme riskinin kullanım sıklığıyla orantılıdır.

Esrar alındıktan sonra bedende yağ dokusunda birikir ve otuz gün süreyle bu dokularda kalmaktadır. Bedensel işlevleri bozarak kalp krizi, bronşit, kanser ve bilişsel işlevleri bozarak öğrenme, bellek ve dikkat gibi işlevleri zayıflatmaktadır. Ayrıca esrar kullananlarda şizofreni görülme riski 7 kat daha fazladır.