Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Uyuşturucu madde kullanmanın cezası var mıdır?

Ülkemizde uyuşturucu maddeler yasaklı ürünlerdir ve Türk Ceza Kanunu’nda uyuşturucu madde imal ve ticaretine ilişkin suçlar, kullanımını kolaylaştırma suçları, kullanım için alım satımı ile kullanım ve bulundurulmasına ilişkin suçlara yönelik hapis cezası vardır.

Türk Ceza Kanunu’nun 191. maddesine göre kullanmak için uyuşturucu madde veya uyarıcı madde alan ya da satan kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Eğer uyuşturucu madde kamuya ait açık ve toplu kullanım alanlarında yakalanmışsa cezada bazı değişimler meydana gelmektedir. Eğitim ve spor tesislerinin hastane, okul ya da ibadethanelerin sınırına 200 metre yakınında bulunuyorsa ceza 1,5 kat artmaktadır.

Cumhuriyet savcısı tarafından, uyuşturucu madde kullanımı suçuyla şüpheli olan kişi hakkında kamu davası açılması ertelenebilir ve dava dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne tebliği edilir. Denetimli serbestlik; kişinin işlediği suçun infazını toplum içinde gözetim ve denetim altında tamamlanmasını ifade eder. Denetimli serbestlik tarafından kişiye 1 yıl kadar belirlenen programlara katılmak amacıyla takip sağlanır denetim süresinin sonunda gerekli şartlar sağlanmışsa sabıka kaydı silinir.