Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Neler Yapıyoruz

Yeşilay olarak, bir asrı aşan tarihimiz ve bağımsızlık mücadelemizle dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biriyiz. Bundan 103 yıl önce alkole karşı mücadele vermek için kurulduk. Zaman içinde bağımlılık yapan maddelerin sayısı arttıkça mücadele alanımızı genişlettik. Tütün, madde, kumar ve son olarak da teknoloji bağımlılığını da dâhil ettik. Çalışmalarımızı; yürüttüğümüz bölge insanının yaşam şartlarını, kültürel değerlerini ve inançlarını göz önünde bulundurarak hassasiyetle yürütüyoruz.

120 Yeşilay Şubemiz, binlerce gönüllümüz, yönetimimiz, paydaşlarımız, tüm destekçilerimizle bağımlılıklara karşı bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz.

Çalışma Alanlarımız

Tütün(sigara) Bağımlılığı

Tütün(sigara) Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı

 • Her yıl birçok proje, etkinlik ve faaliyeti hayata geçiyoruz. 2015 yılında ülkemiz için önemli bir projeye başladık ve Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizin ilk adımlarını attık. Böylece bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz psikososyal tedavi hizmeti vermeye başladık. Günümüzde 81 ilimiz ve KKTC’de olmak üzere sayısı 105’e ulaşan Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizle her yıl binlerce insanımızın tertemiz bir hayata adım atmasına vesile oluyoruz.
   
 • Bilimsel ve kanıta dayalı, erken önleme çalışmalarını önceliğimiz olarak görüyoruz. Geleceğimizi şekillendirecek çocuklar ve gençlerin bilinçlenmesini bu bakımdan çok önemli buluyoruz. Bu düşünceyle, Yeşilay olarak T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ortaklığıyla “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programımızı” hayata geçirdik. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile alkol, tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarına karşı çocuklar ve gençleri bilgilendirmeyi, farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Bu sayede, her yıl 10 milyon öğrenciye, 3 milyon yetişkine ulaşıyoruz.
   
 • “Okulda Bağımlılığa Müdahale Programımızla” uygulayıcı öğretmenlerimiz risk grubundaki öğrencilerin alkol, tütün, madde ve riskli internet kullanımına karşı bireysel görüşmelerle müdahalede bulunuyor ve böylece çocuklarımızın bağımlı olmasının önüne geçiyoruz. Çocuğu eğitim sisteminin dışına itmeden kazanabilmeyi de hedefliyoruz. Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı, Türkiye’nin okul temelli ilk ve tek müdahale programı olma özelliğini taşıyor.
   
 • “Yeşilay Yaşam Becerileri Programımız” ile öğrencilerin bağımlılık riskinden uzak bir yaşam sürmesini, olumlu alışkanlıklar kazanmasını, kendini riskli ortam ve durumlardan korumasını sağlayacak beceriler elde etmesini amaçlıyoruz. Bunun için etkinlik temelli 15 haftalık bir program uygulayarak; hayır deme, stres yönetimi, karar verme, eleştirel düşünme gibi bir takım kritik becerileri öğrencilere kazandırarak onların bağımlılıklara karşı güçlenmelerini sağlıyoruz.
   
 • Toplumun bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve karikatürün evrensel dili ile farkındalık oluşturmak amacıyla “Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması”nı; öğrencilerin bağımlılıklara karşı duyarlılığını artırmak ve yeteneklerini teşvik etmek amacıyla “Yeşilay Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması”nı; sanatın iyileştirici gücünden yararlanarak, farkındalık oluşturmak amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle “Yeşilay Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması”nı her yıl düzenliyoruz. Lise çağındaki gençlere faydalı alternatifler sunmak ve bağımlılıklara karşı koruyucu beceriler geliştirmelerini sağlamak amacıyla da “Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası”nı hayata geçiriyoruz.
   

Sadece ülkemizde değil, evrensel bir sorun olan bağımlılığa karşı, 95 Ülke Yeşilayı ile dünyada da ses getiren çalışmalara imza atıyoruz. Uluslararası arenada verdiğimiz mücadeleyi her yıl düzenlediğimiz söyleşiler, konferanslar ve forumlar ile pekiştiriyoruz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden alanında uzman birçok ismi bir araya getiriyoruz. Böylece bağımlılıklara karşı farkındalık oluşturuyoruz. “Uluslararası Bağımlılık Kongresi”, “İstanbul İnisiyatifi”, “Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi”, “Genç Savunuculuk Forumu” bunlardan sadece birkaçı.

 

Yeşilay olarak ilk günkü heyecanımızla bağımlılıklara karşı çalışmaya devam ediyoruz.

Fotoğraf / Video Galerisi

Yeşilay, sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığı alanlarında çeşitli projeler ile mücadele vermektedir. Bağımsız bir dünya ve bağımsız bir gelecek için birlikte güçlüyüz.

İş birliği dokümanını cihazınıza indirerek inceleyebilirsiniz.

TÜM PROJELER