Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Yeşilay alkol bağımlılığıyla mücadelede ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Yeşilay, 5 Mart 1920’de alkol bağımlılığı ile mücadele amacıyla İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur. Bu tarihten bu yana alandaki çalışmalarını sürdürmektedir. Günümüzde de alkol bağımlılığı için hem koruyucu-önleyici faaliyetler hem de müdahale hizmetleri sağlamaya devam etmektedir.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı, Yeşilay tarafından geliştirilen teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıkları ile sağlıklı yaşam modüllerinden oluşan başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun tamamını bu konularda bilgilendirmeyi ve farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan bir birincil önleme programıdır. T.C. Millî Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere geliştirilen kamu, sivil toplum kuruluşu, özel sektör iş birlikleri ile Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı her yıl milyonlarca öğrenciye ve yetişkine ulaşmaktadır. Ayrıca, Yeşilay’ın farkındalık çalışmaları kapsamında yer alan Şişenin Dibi Sergisi, Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması ve Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması ilgiyle karşılanmaktadır.

Yeşilay, 2013 yılında tüzüğünde yapmış olduğu değişiklikle rehabilitasyon hizmetlerinin gerçekleştirilmesini de faaliyetleri arasına almıştır. Bu kapsamda Yeşilay Danışmanlık Merkezlerini (YEDAM) hayata geçirmiştir. Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’de olmak üzere bağımlılık tedavisi konusunda ücretsiz hizmet vermektedir. YEDAM merkezleri gizlilik esasıyla, ayaktan psikososyal destek sağlamaktadır. Alkol, tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı konusunda destek almak isteyen bireyler ve/veya yakınları 115 numaralı YEDAM Danışma Hattı’ndan randevu alabilmektedir.