Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Yeşilay alkol bağımlılığıyla mücadelede ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

Bilindiği gibi Yeşilay'ın asıl kuruluşu 1920 yılında işgal güçlerince dağıtılan ücretsiz, gençliğin direniş hareketini kırmak üzere işgal güçlerince dağıtılan ücretsiz alkole karşı başlatılan bir çalışmayla Yeşilay neşvü neva buluyor hayata geçiyor.

Bugün bağımlılıklara karşı çalışan Yeşilay’ın bağımlılıklara karşı mücadele veren Yeşilay'ın önemli çalışma alanlarından birisi alkol. Bu konuyla ilgili 2013 senesinde uluslararası olarak düzenlediğimiz bir alkol sempozyumu var. Bu sempozyuma Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Sayın Margaret Chan de katılmıştı. Bu toplantımız dünyada ses getiren bir toplantı oldu. 60 ülkeden 5’i sağlık bakanı düzeyinde olmak üzere 1200 katılımcı toplantımızda bulundu ve bu toplantının sonucunda da bir İstanbul deklarasyonu yayınlandı.

Tabi çalışmalarımız bununla sınırlı değil. Bizim başlattığımız Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı var. Bu yıl itibari ile 2015 itibari ile 20 milyon öğrenciye ulaşmasını hedeflediğimiz bir eğitim programı. Bunun içinde önemli konulardan bir tanesi de alkol. Bu konuda da öğrencilerimize bilgilendirme yapmış olacağız.