Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Bağımlılığın tedavisi mümkün müdür?

Bağımlı kişilik olarak baktığımızda tedavisi biraz daha zordur ama imkânsız değildir. Bağımlı davranış olarak ele aldığımızda ise tabi ki mümkündür. Bizim genel olarak insan anlayışımız insanın kendi davranışlarını değiştirebileceği yönündedir. Bu yüzden de bağımlı davranışa da sahip olsa, bağımlı kişiliğe de sahip olsa biz insanların davranışlarını değiştirebileceğini düşünürüz.

Davranışlarını daha iyiye yönlendirebileceğini düşünürüz. Kişinin herhangi bir bağımlılığı varsa, bu bağımlılıktan bir şekilde kurtulması, bu bağımlılıktan kurtulması için çaba göstermesi, her şeyden önce de ümidini kaybetmemesi gerekir. Yani bağımlılık bir kader değildir. Dolayısıyla kişiler eğer isterlerse, eski terimle hazmederlerse, bağımlılıktan kurtulabilirler. Başlangıçta bir nesneye veya bir kişiye karşı gösterilen bağımlılık daha sonra onlarla daha sağlıklı ilişkiler biçimine dönüştürülebilir.

Bu bazı durumlarda zordur. Yani kişinin bağımlı davranışla başa çıkması biraz daha kolayken, bağımlı kişilikler psikolojik danışma veya psikoterapi gibi psikolojik bir desteğe ihtiyaç duyabilirler. Bazı durumlarda tedavi edilmesi gereken bir takım rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabilir.