Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Tedavi sonrası kişi nüksten nasıl korunabilir?

Tedaviyle alkol, madde ve sigarayı bırakan kişilerin tekrar eski duruma dönmemeleri için bağımlı oldukları şeylere karşı isteği tetikleyecek durumlardan, ortamlardan, kişilerden mutlaka uzak durmaları gerekir. Kişinin devamlı canı istemez, aklında yoktur ama tetikleyici bir şey olduğunda o istek birdenbire yeniden canlanır, içinde bir kıpırtı olur. Kullanmamaya kararlı olduğu halde o istek bir kez başladığında mantığı farklı çalışmaya başlar. Bir takım bahaneler üretir.

İşte, “bir kereden bir şey olmaz” der. “Zaten ben baştan da bağımlı değildim” der. “Şu kadar aydır kullanmıyorum, bağımlılıktan artık kurtuldum, bağımlı olmadığımı ispatladım, bir tanecik kullanacağım, sonra devam etmeyeceğim” der. Ne yazık ki bir kere başladığı zaman eski haline geri döner. Onun için o ilk tekrar kullanımı engellemek çok çok önemlidir.

Bunun için tetikleyicilerden uzak kalınmalıdır. Sözgelimi alkol sorunu olan bazı kişiler, “ben artık içmiyorum,  sadece arkadaşlarla oturuyorum, işte onlar içki içiyorlar ben soda içiyorum, bu şekilde irademi güçlendiriyorum” diyerek kendilerini kandırıyorlar. Aslında o kişiler o sırada kendini durdurabilirler ama o iştah kabarması bir tür şehvet gibi üst üste artan bir etki yapar ve bir noktadan sonra artık kendilerini durduramaz hale gelirler.