Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Sentetik kannabinoidler nelerdir?

Son yıllarda tüm dünyada artış gösteren sentetik kannabinoidler psikoaktif madde grubudur. Sentetik kannabinoidler ilk olarak endokannabinoid sistem üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kontrollü laboratuvar ortamında üretimi gerçekleştirildikten sonra psikoaktif madde olarak kötüye kullanılmaya başlanmıştır.

Sentetik kannabinoid adıyla bilinen Bonzai, Spice, Jamaika ve K2 gibi isimlerle anılmakta ve 2004 yılından beri madde kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Bonzainin ilk kullanımından günümüze kadar ani ölüm vakalarının çok sık olması sebebi ile toplumsal bir sorun olarak görülmektedir. Esrara oranla 14-90 kat daha hızlı bağımlılık ve hasar geliştirme potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir.

İçerisinde yoğun kimyasal madde içerikleri bulunmaktadır. Bu sebeple satın alınan sentetik kannabinoid içerikli maddelerin içinde başka psikoaktif madde içerip içermediği kullanıcılar tarafından da bilinmemektedir. Doğrudan beyin üzerinde zehirleyici etkiye sahiptir. Herhangi bir aktarda bulunabilecek bitkisel otların içerisine emdirilerek kullanılmaktadır. Ülkemizde yavşan otunun bu amaçla kullanıldığı bilinmektedir. Sentetik kannabinoidler genellikle esrar gibi sarılarak veya elektronik sigara veya pipo benzeri aparatlarla kullanılmaktadır.