Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Uyuşturucu maddeyi bir kere denemek istiyorum. Zararı olur mu?

Bireyleri öncelikle kullanıma sonrasında ise bağımlılığa iten birçok gerekçe ve inançları olduğu bilinmektedir. En yaygın gerekçelerden biri ise “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesi olarak tespit edilmektedir. Herkes bağımlı olabilir bunun psikolojik ya da sosyal etkenlerle doğrudan bir ilişkisi yoktur. Kokain gibi bazı maddeler ilk kullanımdan sonra bile bağımlılık oluşturabilir.

Bireyler madde kullanmaya başlamadan önce korku ve merak duygularının aktif olduğu bilinmektedir. Korkusunu yendiği anda merak duygusu ile madde kullanımına teşvik eder. Böylece maddeyi denemek isteyen kişi “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesi ile ilk kullanımı gerçekleştirir bu kullanım bağımlılık döngüsünün ilk adımı olarak tanımlanabilir. İlk kullanımdan sonra maddenin ikinci kez kullanımı daha kolay olabilir. Bağımlılık döngüsü ise yavaş yavaş ilerleyen bir kısır döngüdür. Bu döngünün ilerleyen basamaklarında ise birey kullanıma devam eder ve bırakabileceğini düşünür ve zamanla bırakamayacağını anlar.

Fakat bu döngü, kısır bir döngü olmak zorunda değildir. Sürecin farkında olup, gerekli desteği aldığında; bu döngüyle nasıl mücadele edeceğini de öğrenmiş olur. Bu süreçte uzmanlar tarafından uygulanan psikolojik ve sosyal danışmanlık, motivasyona yönelik çalışmalar ve aile görüşmeleri; bireyin bağımlılığa karşı vermiş olduğu mücadeleyi destekleyen en önemli kaynaklardır.