Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Yardım istiyorum fakat ceza almaktan korkuyorum. Ne yapmalıyım?

Bağımlılığı fiziksek ve biyolojik olarak birbirinden ayrılmamaktadır yapılan çalışmalar bağımlılığın hem fiziksel hem de ruhsal belirtilerin aynı anda geliştiğini göstermektedir. Bağımlı birey maddenin yokluğunda fizyolojik ve psikolojik olarak maddeyi tekrar kullanmak için istek duyar. Fiziksel bağımlılık kullanılan maddeye ulaşılmadığından fiziksel olarak ortaya çıkan terleme, titreme, bulantı ve kusma gibi belirtilerdir.

sikolojik bağımlılık ise bireyin ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla maddeyi kullanması olarak tanımlanabilir. Madde kullanıldığı zaman doyum sağlama, rahatlama gibi geçici etkilere sebep olduğu için haz alma isteğini kontrol edemeyen ve olumsuz duygulanımı artan kişiler madde kullanmaya daha meyilli olabilir bu durumda bireylerde madde kullanımına ilişkin psikolojik bir ihtiyacı açığa çıkabilir.

Kullanıcılar arasında esrarın bağımlılık yapmadığı yapsa bile daha çok psikolojik bağımlılık geliştirdiğine yönelik bir kanı hâkimdir. Yapılan araştırmalar esrarın bağımlılık potansiyeli orta derece olduğu için bağımlılığın gelişmesi diğer maddelere göre geç olabilir. Kullanıcılarda bağımlılık görülme riskinin kullanım sıklığı ile ilişkili olduğunu ifade ve esrar kullanımının fiziksel ve psikolojik bağımlılık yaptığını göstermektedir.