Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

İnternet üzerinden oynanan şans oyunları kumar mıdır? Şans oyunları bağımlılık yapar mı?

Bağımlılığın temelinde haz mekanizması yer alır. Örneğin, bağımlılık yapıcı madde veya davranışların beyindeki haz mekanizmasını uyararak bağımlılık geliştirdiğini söylemek mümkündür. Kumar oynama davranışı da davranışsal bir bağımlılık türü olup, davranışın kendisi beyindeki ödül ve haz bölgesini uyarır. Kazanç veya kayba dayalı bütün şans oyunları kumar içerisine girer ve ciddi şekilde bağımlılık yapma potansiyeli ve riski taşır. Özellikle son zamanlarda internet üzerinden oynanan şans oyunlarının sayısı gençler arasında ciddi anlamda artmaya başlamıştır. Yapılan araştırmalara göre internet kullanımının artması ve akıllı telefonlar sebebiyle kumar oyunlarına kolay ulaşılabilir olması bu durumun yaygınlaşmasına yol açmıştır.

Şans oyunları, maddi ve manevi kazanç söz konusu ise kumar bağımlılığı kategorisine alınmaktadır. Özellikle internet üzerinden oynanan şans oyunlarının sayısı her geçen gün artmaya başlamıştır.

İnternet bağımlılığını tanımlarken, internet bağımlılığının bir çeşidi olarak da çevrim içi kumar bağımlılığı tanımlanmaktadır. Yani internet bağımlılığının ortaya çıkmasında çevrim içi kumar oyunlarının etkisinden söz edilmektedir.

Sonuç olarak şans oyunları kazanç için oynanıyorsa ve kayıp söz konusu ise kumar bağımlılığı içerisine girmekte ve ciddi şekilde bağımlılık yapma riski taşımaktadır. Bununla alakalı hem ailelerin, hem gençlerin, hem de çocukların farkındalığının yüksek olması ve bu yola giden tüm süreçlerin önünde durmaları gerekmektedir.