Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

İnternetin Bilinçli Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı Çalıştayı

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı (BTK) iş birliği ile 17-19 Ocak 2014 tarihleri arasında Bolu’da “İnternetin Bilinçli Kullanımı ve Teknoloji Bağımlılığı Çalıştayı” düzenlenmiştir.

Çalıştayda çocuklar ve ergenler, anneler-babalar, yetişkin bireyler, eğitimciler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler ve doktorlar, sivil toplum kuruluşları ve ilgili devlet kurumlarından oluşan çalışma grupları tarafından farklı hedef kitleler için öneriler sunulmuştur. Çalıştay sonucunda, bilinçli internet kullanımına yönelik farkındalık oluşturacak öneriler ve teknoloji bağımlılığını önleyici temel çalışma konularını içeren bir rapor hazırlanmıştır.

“Teknoloji Bağımlılığı Bilinçlendirme ve Farkındalık Oluşturma” ile “Teknoloji Bağımlılığını Önleme” çalışma grupları moderatörlüğü Yeşilay tarafından, “Dijital Okur-Yazarlık” ve “Dijital Hak ve Sorumluluklar” çalışma grupları moderatörlüğü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülmüştür.

17-19 Ocak 2014 tarihleri arasında Bolu’da gerçekleştirilen çalıştaya Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Dr. Mehmet Dinç, Prof. Dr. Kültegin Ögel, Prof. Dr. Kemal Sayar, Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman gibi bilim insanlarının yanı sıra sosyal medya, ilgili devlet kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılmıştır.

Toplumun tüm kesimlerinde teknolojinin ve özellikle internet kullanımının gün geçtikçe artmasıyla internetin bilinçsiz kullanımıyla ilgili sorunlar ortaya çıkmış, bununla birlikte bireylerde teknoloji bağımlılığının ortaya çıkma riski de artmıştır. Bu doğrultuda internetin bilinçli kullanımına yönelik bilgilendirici çalışmalara ihtiyaç duyulduğu, bu kapsamda okullarda bilgilendirici ve önleyici rehberlik çalışmaları yapılabileceği ifade edilmiştir.