Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Alkol bağımlısı bireyin tedavisi, sadece bireyin isteğiyle mi yapılmalıdır?

Bağımlılık tedavisinde motivasyon çok önemlidir. Kişiler kimi zaman davranışlarını değiştirmek istemezler. Onları bu seçimlerinden döndürmenin yolu, değişime inandırmakla mümkündür. Zorlama, nasihat etme ya da yargılama gibi tutum ve davranışlar beraberinde çözümsüzlüğü getirecektir. Kişi destek almak istemese bile yakınlarının danışmanlık hizmeti alması oldukça önemlidir.

Aileler kişiye birçok alanda sonsuz destek sağlamaktadır. Bu desteği çektiklerinde her şeyin daha kötüye gideceğine dair inanca sahiptirler. Aileler bu sebeple kişinin sorumluluğunu üstlenerek alkol-madde kullanımına bağlı yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri görmesini engellemektedir. Böylece birey için yalnızca alkol-maddenin sağladığı geçici keyifler ve onu bırakmanın getireceği zorluklar vardır. Bu tip durumlar bireyin alkol- madde kullanımına dair destek alma motivasyonunun düşmesine sebep olacaktır.

Aile üyeleri ve yakınlarının tedavi süreci hakkında doğru bilgilendirilmesi, tutum ve davranışlarında değişiklik yapması, kişinin değişim yönündeki motivasyonunu artırabilir. Bu şekilde kişinin tedaviye başlaması sağlanabilmektedir.