Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Madde bağımlıları nasıl tedavi olur?

Yapılan araştırmalar bağımlılığın kişide hem fizyolojik, hem psikolojik, hem de sosyal problemler meydana getirdiğini gösteriyor. Bir beyin hastalığı olarak vurgulandığından, bağımlılık meydan geldikten sonra kişi bununla ilgili tıbbi bir destek almak zorundadır. Ama sadece tıbbi destek de değil, aynı zamanda sosyal rehabilitasyonla alakalı psikolojik bir desteğin de sunulması gerekiyor.

Ve daha sonrasında sosyal ortamını değiştirmeye yönelik bir yapılandırmaya gitmesi gerekiyor. Unutulmaması gerekir ki bağımlılık tıpkı tıbbi diyabette, astım hastalığında, hipertansiyon hastalığında olduğu gibi tekrarlayan bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar tedaviden sonra bırakanların yüzde 30 ile yüzde 50’sinin tekrar madde kullanım sürecine girdiğini göstermektedir.

Bu nedenle madde bağımlılığında tedavi sonrasında temiz kalmaya çalışmak çok önemlidir. Bir şeker hastasının nasıl bir ömür boyunca hayatını doğru bir şekilde bir süreç içerisinde değerlendirmesi gerekiyorsa, aynı şekilde eski bir kullanıcının da ömrünün sonuna kadar risklerden uzak durması, yeme içme düzenine dikkat etmesi, madde kullanım davranışından ve ortamlarından uzak durması gerekiyor.