Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Bağımlılık en çok gençlerimizi tehdit ediyor. Yeşilay da Genç Yeşilay ekibiyle bağımlılık tehlikesine karşı koyuyor. Yeşilay için gençlerin bu mücadelede yer alması neden önemli?

Her tür bağımlılık için aslında belli bir ortalama yaş veya yaş grubu var. Genel olarak biz bu kesimi genç olarak tanımlayabiliriz. 40 yaşına kadar ağzına içki, sigara sürmemiş bir insanın 40 yaşından sonra bağımlı hale gelmesi pek mümkün değil. Dolayısıyla 25-30 yaşına kadar olan gençlik kesimi bizim için asıl hedef kitledir. Bunları mücadelemize ortak etmek, çalışma stratejilerimizden en önemli alanlarından bir tanesi.

Çünkü ergenler ve gençler, kendilerine bir şeyin büyükler, eğiticiler, kurumlar veya bir otorite tarafından dayatılmasından pek hoşlanmazlar. Buna gençlik tepkisi diyebileceğimiz doğal bir tepki gösterirler. İşte Genç Yeşilay markası altında bir araya getirdiğimiz ortaokul, lise ve üniversite gençlik kolları, grupları, kulüpleri; kendileri bu konuda bilinçlendikten sonra akran eğitimi yoluyla yaşıtlarını, arkadaşlarını, çevresindeki akranlarını bu doğru yola, bağımlılıktan uzak durmaya davet ediyorlar. Bu, gençler nezdinde daha kabul edilebilir, daha işlevsel ve daha etkili bir yöntem. Biz de bunu geniş ve yaygın bir şekilde kullanıyoruz.