Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Bağımlılıkta eğitimin önemi çok büyük, Yeşilay bu alanda hangi çalışmaları yürütüyor?

Yeşilay olarak okul tabanlı önleme faaliyetlerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü bireyler çocukluk veya ergenlik dönemindeyken aldıkları bilgiler ışığında eğer bu bağımlılık döngüsüne girmezlerse, onlarda meydana gelecek zararlardan hiçbiri oluşmamış olacaktır. Bunun için Türkiye'de çok büyük bir eğitim programı başlattık: Türkiye'de Bağımlılıkla Mücadelede Eğitim Programı (TBM).
Bu programın temel farkı yapılandırılmış bir program olması ve bir süreklilik arz etmesi. Yani çocuklar okulöncesi ve ilkokuldan başlayarak liseye ve üniversiteye gidene kadar kendi yaş gruplarına özel konsept ve içeriklerle bu konuda bilinçlendirileceklerdir. Bu Türkiye'de yürütülen en önemli ve yaygın okul tabanlı bağımlılık önleme eğitim programıdır. Bu programın içeriği de sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşamdan oluşmaktadır. Bu içerikler, bakanlık, kurum ve kuruluşlarla yapılan iş birlikleri ile her yıl yaklaşık 10 milyon öğrenci ve 3 milyon yetişkine ulaşılmaktadır. (Detaylı bilgi için: tbm.org.tr)

Bir diğer eğitim programı ise Yeşilay Yaşam Becerileri Eğitim Programı’dır (YYBE). Bu program öğrencilerin bağımlılık riskinden uzak bir yaşam sürmesini, olumlu davranış değişiklikleri ve alışkanlıklar kazanmasını, kendini riskli ortam ve durumlardan korumasını sağlayacak etkinliklerden oluşan okul temelli, koruyucu – güçlendirici bir eğitim programı olarak tasarlanmıştır. Stresle başa çıkma, olumsuz duyguları önleme, kendini yönetme, etkili iletişim, eleştirel düşünme, karar verme, müzakere/reddetme becerileri gibi yaşam becerileri 15 hafta boyunca öğrencilere kazandırılmaya çalışılmaktadır. T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde yürütülen program şu anda ortaokul öğrencilerine yönelik uygulanmaktadır. (Detaylı bilgi için: yybe.org.tr)

Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ise kısa müdahale programıdır. OBM, öğrencilerde sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımına yönelik ikincil önleme perspektifiyle geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek okul temelli müdahale programıdır. Program sayesinde risk altındaki öğrencilerin sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımı gibi tedavisi güç ve maliyetli bir hastalığın oluşumu bağımlılığa dönüşmeden ve öğrenciler eğitim sistemi dışına itilmeden durdurulmaktadır. (Detaylı bilgi için: obm.org.tr)