Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Yeşilay'ın rehabilitasyon konusunda bağımlıya ve ailesine yönelik danışmanlık projeleri var mı?

Önleme çalışmalarının yanında tüzükte yapılan değişiklik ile beraber daha önce görevimiz olmayan rehabilitasyon konusunu misyon edindik. Bu Yeşilay için çok önemli bir değişiklik. Bu anlamda Türkiye için model olabilecek Yeşilay Danışmanlık Merkezini (YEDAM) hayata geçirdik.

Bu projenin temel fonksiyonu, tıbbi tedavisini tamamlamış bağımlıların sosyal entegrasyon ve rehabilitasyonuna destek vererek bunların topluma entegre edilmesi ve bu bağımlılığa tekrar bulaşmasını engellemektir.

YEDAM’ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekibi; alkol, tütün, madde, kumar, teknoloji bağımlılıkları konusunda bilgi verme, doğru yönlendirme, danışmanlık, ayaktan terapi hizmetleri sunuyor. Bu danışmanlık hizmetini yalnızca danışana değil, aile üyelerine de sağlıyoruz. Bağımlılık tedavisinin ardından yeniden başlama riski doğduğunda da yine YEDAM ile destek veriyoruz. Tüm Türkiye’den ücretsiz ulaşılabilen 115 YEDAM Danışma Hattı ile de merkezimize gelemeyen vatandaşlarımızın yanında oluyoruz.