Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Gayrimenkul Bağışı

Bağımsız ve sağlıklı bireyler için verdiğimiz mücadelemize gayrimenkul bağışınızla destek olabilirsiniz. Gayrimenkul bağış işlemleri şartsız ve şartlı olarak iki yolla yapılabilmektedir.
Gayrimenkul Bağışı

Gayrimenkul bağışı yapmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Teşekkürler!

Türkiye Yeşilay Cemiyeti olarak yaptığınız bağışlarla ulusal ve uluslararası alanda bağımlılığa karşı bilinç oluştururken bağımlı bireyleri hayata kazandırıyoruz.

Bağımsız bir dünya ve bağımsız bir gelecek için birlikte güçlüyüz!Yeşilay Gönüllüsü OlBağış Yap sayfasına dönmek için tıklayınız

İşlem başarısız!

Anlık olarak bir sorun yaşandığından dolayı kredi kartınızdan tahsilat yapılamamıştır. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

GERİ

Bağışçı İlişkileri İletişim

Yoğunluktan kaynaklı anlık sorun ile karşılatınız. Tekrar deneyebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Anlayışınız için teşekkürler.

Sıkça Sorulan Sorular

Gayrimenkul bağışlarınızın değerlendirilmesinde hangi ölçütler dikkate alınmaktadır?

Bağışlanmak istenen gayrimenkulün;
       • Tapusunun bulunması ve tapu üzerinde ipotek, şerh, haciz vb. bulunmaması,
       • Tapu üzerinde miras ve diğer konularla ilgili hukuki problem bulunmaması,
       • İmar yönünden sit alanı, yeşil alan, sel bölgesi, belediye kamulaştırma alanı, güvenlik ve arkeolojik alan içerisinde bulunmaması.

Şartsız ve Şartlı Gayrimenkul Bağışları Nedir?

Şartsız Bağış: Cemiyet yetkilimiz, bağışçımız ile birlikte ilgili tapu dairesine gider. Taşınmazın tapusu derneğimiz üzerine intikal ettirilir. Bu işlemde derneğimizin vergi muafiyeti olduğundan bağışçı tarafından herhangi bir vergi ya da harç ödemesi yapılmaz. Bu tür bağışlarda bağışçının gayrimenkul üzerinde hiçbir hakkı kalmaz, gayrimenkul derneğimizin mülkiyetine geçer.

İntifa (Kullanma) Hakkı Şartı ile Bağış: Cemiyet yetkilimiz bağışçımız ile birlikte ilgili tapu dairesine gider. Bağışçı, gayrimenkulün çıplak mülkiyet hakkını derneğimize devreder, ancak tapuya konulan kayıtla (şerhle), intifa (kullanma) hakkı kendisinde kalır. Bağışçının vefatına kadar gayrimenkul bağışçıya aittir. İstediği gibi tasarruf eder. Kendisi oturabilir veya kiraya verebilir. Ancak satamaz ve devredemez. Vefat halinde, yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra, söz konusu gayrimenkulün intifa hakkı da derneğimize geçer ve derneğimiz gayrimenkulün tam mülkiyetine sahip olur.

Diğer Şartlı Bağışlar
Ayrıca belirtilen şartların dışında sizden ya da yakınlarınızdan gelebilecek özel şartlarda Yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilecek olup, uygun görülmesi durumunda bağışınız kabul edilebilmektedir. Tüm yapmış olduğunuz şartlı gayrimenkul bağışlarınız için Kurumumuz tarafından şahsınıza Taahhütname verilmektedir. Tapu işlemleri sırasında profesyonel ekibimiz size eşlik edilecek olup, işlem sırasında sizden kesinlikle bir bedel talep edilmeyecektir.

Yeşilay'a Yapılan Kurumsal Bağışlar Vergiden Düşülebiliyor mu?

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'ne yapılan nakdi bağışlar %100 oranında Kurumlar ve Gelir Vergisi matrahından indirilebilmektedir. “Gıda Bankacılığı” kapsamı dışında kalan ayni bağışların kurumlar vergisi matrahının tespitinde sınırlı olarak indirim konusu yapılabilecek bağış ve yardım tutarı, o yıla ait kurum kazancının %5'i ile sınırlıdır.

Bağış Makbuzu Veriliyor Mu?

Yeşilay' yapılan bağışlar için bağış makbuzu verilmektedir. Banka aracılığıyla kredi kartı, havale ve EFT ile yapılan bağışlarda alınan ödeme makbuzu bağış makbuzu yerine geçmektedir.

Yeşilay'a Yapılan Bağışlar Nasıl Değerlendiriliyor?

Yapılan bağışlar, önleme, müdahale ve müdahale sonrası hizmetler kapsamında bağımlılıklara karşı geliştirilen projelerde kullanılmaktadır. Bağışlarınızı belli bir projede kullanmak üzere şartlı olarak yapabildiğiniz gibi genel bağış seçeneğiyle de bağış yaparak mücadelemize destek olabilirsiniz.