Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
ADDICTA’nın 2019 yılı 2. Sayısı Yayımlandı

ADDICTA’nın 2019 yılı 2. Sayısı Yayımlandı

Yeşilay’ın bağımlılıklarla ilgili araştırmaları yayımladığı hakemli akademik dergisi Addicta: The Turkish Journal on Addictions’ın 2019 yılı 2. sayısı çıktı.

Yeşilay tarafından 2014 yılında yayımlanmaya başlayan Addicta, küresel bir problem olan bağımlılığa çözümler sunmak, uluslararası ve disiplinler arası özgün bilimsel çalışmalar için bir mecra olmak, bağımlılıkla ilgili nitelikli tartışmalar üretmek ve Türkiye'de bağımlılıkla ilgili politikaların şekillenmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Addicta, 2015 yılından itibaren Emerging Sources Citation Index (ESCI), TÜBİTAK ULAKBİM Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı, InfoBase INDEX, Academic Search Premier (EBSCO) ve Türk Psikiyatri Dizini gibi uluslararası atıf indeksleri ve ulusal indeksler tarafından taranmaktadır.

Addicta’nın 2019 yılında yayımlanacak özel sayı konusu “Tütün kullanımı ve bağımlılığı” olarak belirlenmiştir. 30 Ekim 2019 tarihine kadar tütün konulu çalışmalar bekleniyor.

Derginin bu sayısında; “The Role of Personality and Psychological Needs on the Problematic Internet Use and Problematic Social Media Use “,Sigara Kullanımı ve Bilişsel Yük Farklılaşmasının İleriye Dönük Bellek Performansına Etkisinin İncelenmesi”,“Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Dijital Oyun Bağımlılığına Yönelik Farkındalıkları”,“The Association between Internet Addiction and Impulsivity among Academicians”,“Analysing the Use of Acupuncture in Smoking Cessation”,“Bağımlı Olgularda Ruhsal Travma Görülme Sıklığı ve Görünümü”,“Sosyal Ağ Bağımlılığı Ölçeği’nin Geliştirilmesi: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması”,“Cinsiyetin Problemli İnternet Kullanımı Üzerindeki Etkisi: Bir Meta-Analiz Çalışması”,“Sigara Bırakma Başarısı Öngörü Ölçeği: Geliştirme ve Geçerlik, Güvenirlik Çalışması”,“Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların En Çok Etkilendiği Çizgi Film Karakterleri ve Bu Karakterlerle Özdeşleşmelerinin Yol Açabileceği Dijital Tehlikeler”gibi bilimsel makaleler öne çıkıyor.

Türkiye’nin Bağımlılık Dergisi Addicta’nın 2019 yılı ilk sayısı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.