Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
ADDICTA’nın 2019 yılı ilk sayısı yayımlandı

ADDICTA’nın 2019 yılı ilk sayısı yayımlandı

Yeşilay’ın bağımlılıklarla ilgili araştırmaları yayımladığı hakemli akademik dergisi Addicta: The Turkish Journal on Addictions’ın 2019 yılı 1. sayısı çıktı.

Yeşilay tarafından 2014 yılında yayımlanmaya başlayan Addicta, küresel bir problem olan bağımlılığa çözümler sunmak, uluslararası ve disiplinler arası özgün bilimsel çalışmalar için bir mecra olmak, bağımlılıkla ilgili nitelikli tartışmalar üretmek ve Türkiye'de bağımlılıkla ilgili politikaların şekillenmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Addicta’nın 2019 yılında yayımlanacak özel sayı konusu “Tütün kullanımı ve bağımlılığı” olarak belirlendi. 30 Ekim 2019 tarihine kadar tütün konulu çalışmalar bekleniyor.

Addicta Dergisi’nin 2019 yılı ilk sayısında; bağımlılık alanında önemli çalışmalara imza atmış birçok değerli akademisyenin özgün çalışmaları da yer alıyor.

Dergide;“Etrafımızda Dolaşan Yeni Tehlike: Krokodil (Dezomorfin) Bağımlılığı”,“Uyuşturucu Madde Kullanan Üniversite Öğrencilerinin Varoluşsal Problemlerinin İncelenmesi”, “Lise Öğrencilerinin Cep Telefonu Bağımlılıklarının İncelenmesi”, “Üniversite Öğrencilerinde Kumar Oynama Sıklığı ve Heyecan Arama Davranışı ile İlişkisi”, “Facebook Yoğunluğu, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”,“The Effectiveness of Addiction Prevention Training Program of Turkey on ImprovedAcquisition of Knowledge and Emotional Awareness about Addiction”,  “Assessment of Patients Admitted to Emergency Rooms with Synthetic Cannabinoid Intoxication: A Prospective Study”, “Genetic and Environmental Sources of Nomophobia: A Small-Scale Turkish Twin Study”,“Determining the Demographic and Psychosocial Factors That Influence Smoking Addiction”,“The Relationship between Social Media Addiction and Self-Esteem among Turkish University Students” gibi bilimsel makaleler öne çıkıyor.

Addicta, 2015 yılından itibaren Emerging Sources Citation Index (ESCI), TÜBİTAK ULAKBİM Sosyal ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı, Academic Search Premier (EBSCO) ve Türk Psikiyatri Dizini gibi uluslararası atıf indeksleri ve ulusal indeksler tarafından taranmaktadır.

Türkiye’nin Bağımlılık Dergisi Addicta’nın 2019 yılı ilk sayısı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.