Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
"Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması"nın 12'ncisi Gerçekleştiriliyor

"Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması"nın 12'ncisi Gerçekleştiriliyor

Yeşilay’ın, T.C Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile 2022-2023 eğitim öğretim döneminde gerçekleştireceği “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması”nın 12’ncisi için son başvuru tarihi 17 Şubat 2023 olarak belirlendi. Yarışma sonunda toplam 1 milyon 152 bin TL para ödülü dağıtılması planlanıyor.
 
Yeşilay’ın, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirdiği, çocukların ve gençlerin bağımlılık konusunda farkındalıklarının artırılmasını sağlayan “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması”nın 12’ncisi için başvurular başladı. 81 ilde yer alan T.C. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilk, orta ve lise kademelerinde eğitim veren tüm okul öğrencilerinin katılımına açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 17 Şubat 2023 olarak belirlendi.
 
Çocuk ve gençleri zararlı alışkanlıklara karşı bilgilendirmek; alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerine karşı farkındalık oluşturmak, yeni neslin bağımlılıkla ilgili bilinç düzeylerini artırmak, yeteneklerini teşvik etmek amacıyla; görsel ve edebi olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışma sonucunda toplam 1 milyon 152 bin TL para ödülü dağıtılacak.
 
“Bağımlılık” konulu yarışmaya görsel kategoride afiş, resim, karikatür veya kısa video; edebi kategoride ise kompozisyon, şiir, öykü, deneme veya anı alanlarından sadece biriyle katılım sağlanabilecek.
 
Tüm başvuruların snsg.yesilay.org.tr üzerinden yapılacağı yarışma ile ilgili ilk değerlendirme okullarda kurulan komisyon tarafından gerçekleştirilerek okul birincileri seçilecek. İkinci değerlendirme; ilçe millî eğitim müdürlüklerinde oluşturulan komisyon tarafından yapılarak ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görsel ve edebi kategorilerde ilçe birincileri belirlenecek. İl millî eğitim müdürlüklerinde oluşturulan komisyonlar tarafından yapılacak üçüncü değerlendirme sonucunda ise il birincileri seçilerek Yeşilay Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesine sunulacak. 2022-2023 eğitim öğretim döneminde toplam 486 il birincisi seçilecek.
 
Dördüncü ve son değerlendirme; Yeşilay Genel Merkezi’nde; Yeşilay ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından yapılacak. Kademe ile kategorilere göre ülke genelinde birinci, ikinci ve üçüncü olan eserler 24 – 28 Nisan 2023 tarihleri arasında belirlenecek. Yarışmanın sonuçları 2 Haziran 2023 tarihinde düzenlenecek ödül töreni ile açıklanacak.
 
Yarışma sonucunda il birincileri 2.000’er TL para ödülü kazanırken; ülke genelinde eserlerin değerlendirilmesi sonucunda her bir kategoride birinci olan katılımcılara 15.000 TL; ikinci olan katılımcılara 10.000 TL; üçüncü olan katılımcılara ise 5.000 TL ödül verilecek.
 
Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na başvuran öğrenci sayısında her yıl ciddi bir artış gözlendiğini belirterek, “Çocuklarımızı iyi ve sağlıklı yaşamın birer elçisi olarak görebilmek en güçlü motivasyon kaynağımızı oluşturuyor. Bu kapsamda farklı yaş düzeyleri için birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. 2011 yılından bu yana düzenlediğimiz ‘Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın da çalışmalarımız arasında önemli bir yeri bulunuyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi kendilerini ifade edebilmeleri için sanatsal çalışmalara teşvik etmek, renkler ve hikâyelerle buluşturmak amacıyla düzenlediğimiz yarışmamızda tertemiz zihinlerin bağımlılıklarla ilgili anlatacaklarını merakla bekliyoruz. Yeşilay’ın mücadelesine ortak olan çocuklarımız sayesinde geleceğe daha ümitli bakıyoruz” dedi.