Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Uluslararası örgütlere TBM anlatıldı

Uluslararası örgütlere TBM anlatıldı

UNESCO, UNODC ve WHO tarafından organize edilen, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından desteklenen Çocuklar ve Gençler Arasında Madde Kullanımının Önlenmesine Yönelik Uzmanlar Toplantısı İstanbul’da yapıldı.

2014 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çocuklar ve gençler arasında madde kullanımının önlenmesine yönelik eğitim sisteminin güçlendirilmesi için ortak bir girişim başlattı. Bu sürecin bir parçası olarak, UNESCO,  UNODC ve WHO ile işbirliği ve T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun katkılarıyla 29 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da Yeşilay'ın da dahil olduğu uluslararası uzmanlar toplantısı yapıldı.

Toplantının temel amacı toplantıdan önce uluslararası danışmanlar tarafından geliştirilmiş olan teknik referans belgesini gözden geçirmek ve UNESCO, UNODC ve WHO tarafından hazırlanacak ortak yayın hakkında bilgi vermekti. Bu yayın:

  • Dünya çapında çocuklar ve gençler arasında madde kullanımı yaygınlığını ve sonuçları ile ilgili mevcut verileri özetleyecek,
  • Gençler arasında madde kullanımının önlenmesine yönelik okul sağlık hizmetleri dahil olmak üzere eğitim sektörünün rolü ve gerekçeleri hakkında bilgi sağlayacak,
  • Şu ana kadar etkili olmayan yaklaşımlar hakkında bilgi verecek,
  • Okul sağlık hizmetlerinin, sağlık sektörü ile bağlantılarının geliştirilmesi ve uygulanması için pratik rehberlik içerecek.

Dört gün süren toplantıya 23 ülkeden üniversite, araştırma enstitüleri, hükümet organları (Eğitim Bakanlıkları, Sağlık Bakanlıkları, Uyuşturucu Kontrol Yetkilileri), gençlik organizasyonları, sivil toplum kuruluşları ve BM kuruluşlarından 36 temsilci katıldı. Yeşilay, toplantıda katılımcılara madde kullanım niteliği ve kapsamı, mevcut eğitim sektörü politikaları, programları, araçlarının kalitesi ve Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) hakkında bilgiler verdi. Toplantının ikinci gününde Yeşilay'ın ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi. Yeşilay'ın yürütmüş olduğu çalışmalar konusunda bilgi edinen katılımıcılara, resepsiyon sonunda boğaz turu düzenlendi.