Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimi Kırklareli’nde

Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimi Kırklareli’nde

Yeşilay tarafından hayata geçirilen "Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimi, Kırklareli Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile birlikte Kırklareli medya temsilcilerine yönelik yapıldı.

Yeşilay Akademi tarafından yürütülen ve özellikle uyuşturucu temelinde herhangi bir normalleştirme veya özendirmeye sebep olmayacak şekilde yayın yapmanın öneminin altının çizildiği eğitimlerin Kırklareli ayağı 16 Ağustos’ta gerçekleştirildi.

2016’da, 7 bölge, 7 ilde, 1700 medya temsilcisine verilen eğitimlerin devamı olarak Düzce ve ardından Kırklareli’nde düzenlenen programa; BYEGM Edirne İl Müdürü Uğur Ülgen, Kırklareli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özgür Tiran, Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Orhan Doğan, Yeşilay Kırklareli Şube Başkanı Ali Karakoç, Yeşilay Akademi’den Prof. Dr. Ali Murat Vural ile Kırklareli’ndeki ulusal basının yereldeki temsilcileri ve yerel medyada görev yapan gazeteciler katıldı.

Prof. Dr. Ali Murat Vural tarafından, uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gereken konuların anlatıldığı eğitimde, haberlerde uyuşturucu kullanan kişilere ve çevrelerine dair betimlemeler, uyuşturucu maddenin metin içinde veriliş biçimi, uyuşturucu arzı ile ilgili içerikler, uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadeleye katkı sağlayacak basın çalışması önerileri aktarıldı ve atölye çalışmaları yapıldı.

Yeşilay bu eğitimlerle, uyuşturucu bağımlılığı konusunda kamu kurumlarının, basın danışmanlarının ve yerel medya temsilcilerinin doğru bilgileri bağımlılık terminolojisine uygun bir şekilde kullanabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Başta yerel medya olmak üzere yayın araçları ile halkı bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Yeşilay Şube yetkilerinin de uyuşturucu bağımlılığı iletişimi kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Gazetecilerden büyük ilgi gören Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimleri 2017 yılında da ülkemizin birçok ilinde Yeşilay Akademi tarafından basın mensuplarına ulaştırılmaya devam edecek.