Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşil Dedektör’le havanız temiz kalsın

Yeşil Dedektör’le havanız temiz kalsın

Yeşilay, sigara yasağına yönelik ihlalleri bildirebileceğiniz bir mobil uygulama geliştirdi: Yeşil Dedektör. Sağlık Bakanlığı ile birlikte geliştirilen bu uygulamayla sigara yasağının ihlal edildiği yerlerin bildirilmesi, ihlallerin azaltılması ve halkın bu konuda bilinçlenmesi hedefleniyor.

Yeşilay, Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigara yasaklarına yönelik ihlallerin bildirebilmesini sağlayacak bir mobil uygulama geliştirdi. Yeşil Dedektör adı verilen mobil uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasasına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünlerini kullanmayan vatandaşların haklarını korumak ve yasal hakları konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi.

Yasayı ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlayan bu mobil uygulama telefon veya tablet bilgisayara indirilerek kullanılabiliyor. Yeşil Dedektör mobil uygulamasında kullanıcı, ihlal bildirimini uygulama üzerinden konum ve mekân seçerek yapabiliyor. Sağlık Bakanlığının denetim sistemine düşen bildirimler, Sağlık Bakanlığı saha denetim ekibine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ise ihlal bildirimi yapılan mekâna ulaşarak denetimlerini ve gerekli işlemleri yapıyor.

Alanında tek uygulama olan bu çalışma ile tütün ürünleri kullanmayanların hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması, ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor. Uygulama Appstore ve Google Play platformlarından ücretsiz olarak indirilebiliyor. Pilot olarak İstanbul'da başlayan uygulama, çok yakında tüm iller için de aktif hale gelecek.