Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay kulüpleri canlanıyor

Yeşilay kulüpleri canlanıyor

Yeşilay, ortaokullarda Yeşilay Kulüpleri kurmak, var olanları da canlandırmak amacıyla 80 genç gönüllüsüyle birlikte Benim Kulübüm Yeşilay projesini başlattı. Yeşilay etkinlikleriyle bağımlılığa karşı öğrencileri yaş gruplarına uyarak bilinçlendirmeyi amaçlayan Benim Kulübüm Yeşilay etkinliğiyle bugüne kadar 31 ilde, 100 okulda 9 bin öğrenciye ulaşıldı.

Yeşilay, Türkiye genelindeki ortaokullarda Yeşilay Kulüplerini kurmak, var olanları da canlandırmak amacıyla Benim Kulübüm Yeşilay projesini başlattı. Proje kapsamında 80 Genç Yeşilaycı gönüllüsü ve Yeşilay Şubeleri vasıtasıyla 31 ilde, 100 okulda 9 bin öğrenciye ulaştı. Etkinliklerde Yeşilay Kulüpleri kuruldu, bağımlılığa karşı öğrencileri yaş gruplarına uygun olarak bilinçlendirdi, çocuklar etkinliklerde doyasıya eğlendi.

Projenin 100. etkinliği, İstanbul Çapa İlkokulu'nda, Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte konuşan ve Benim Kulübüm Yeşilay projesinin bağımlılık temelli bir önleme programı olduğunu ifade eden Yılmaz; "Yeşilay kolları, Yeşilay'ın kadim bir çalışmasıdır. Çok eskilerden de büyüklerimizin yer aldığı bir koldu. Bizler bu kolları kulüp faaliyeti olarak tekrar canlandırmak, çocukların kulüp kapsamında hem kendilerine hem de arkadaşlarına yönelik kazanımlar oluşturmasını ve nitelikli, verimli çalışmaların yapılmasını sağlamak amacıyla bu projeyi hayata geçirdik. Projemiz kapsamında ilk defa bir kulübün bir etkinlik kitabı oldu. Yeşilay Kulüpleri kendi okullarında yıl içerisinde neler yapacağı bu etkinlik kitabında Yeşilay uzmanları tarafından oluşturuldu" dedi.

Projeyi pilot olarak İstanbul'da başlattıklarını belirten Yılmaz; "Şu an 31 ilde projeyi faaliyete geçirdik. Edirne'den Kars'a, 81 ilde bu önemli çalışmayı şubelerimiz vasıtasıyla yaygınlaştıracağız. Bir çocuğa bağımlılık dokunmadan önce dokunmayı, her çocuğun zihninde Yeşilaycılığı oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

Benim Kulübüm Yeşilay projesi kapsamında; ortaokul öğrencilerine yönelik olarak bağımlılık hakkında eğitim verilmesi, Yeşilay Kulübü kurmaları için gerekli bilgilerin verilerek yardımcı olunması, ekip çalışmasıyla afiş, resim yapılmasının sağlanması ve 80 parçalık büyük boy puzzle ile çocukların grup halinde puzzle tamamlamaları yer aldı.