Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
Yeşilay’ın "Teknolojiyi Yönet Hayatı Yönet" Projesine TÜBİTAK Ödülü

Yeşilay’ın "Teknolojiyi Yönet Hayatı Yönet" Projesine TÜBİTAK Ödülü

Yeşilay’ın 2016 Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı kapsamında desteklediği “Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” projesine katılım sağlayan lise öğrencileri ve danışman öğretmenleri Tubitak yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu.

“Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” projesiyle Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında eğitim görmekte 40 öğrenciye mobil programlama, robotik kodlama eğitimleri verildi. Projeye katılım sağlayan proje ortağı Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Batuhan Özdemir ve Hazar Avcı ile danışman öğretmenleri proje koordinatörü Tuncay Yılmaz tasarladıkları uygulama, yazılım ve mobil programlama uygulaması ile su ve doğalgaz israfını engellemeye çalışan proje ile  T.C. Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Tubitak ortaklığında yapılan 2019 YILI TÜBİTAK-ETKB Lise Öğrencileri Enerji Verimliliği Proje Yarışmasında Türkiye 3.’üncüsü oldu.

Yeşilay’ın desteği, Ordu Genç İnovatif Girişimciler Derneği’nin iş birliğiyle gerçekleşen “Teknolojiyi Yönet, Hayatı Yönet” projesiyle  Ordu’nun Altınordu ilçesinde Mesleki ve Teknik  Eğitim kurumlarında örgün ve yaygın eğitim gören 4 bin 241 öğrenci ile saha analizleri yapıldı.  Teknoloji Bağımlısı olan ya da okulu terk etme riski bulunan 40 öğrenciye teknolojik araçlarla risk düzeyini en aza indirmek üzere robotik kodlama eğitimleri verildi. Teknoloji bağımlılığı ile mücadele etmek ve teknolojik araçların sağlıklı kullanımı için çocuklarda ve gençlerde bilinçlendirmeyyi amaçlayan projenin sonunda öğrenciler, robotik kodlama eğitimi ile ürün geliştirdi. Robotik kodlama ile yapılan çalışmalar Ordu, TÜBİTAK fuarında sergilendi.

Proje kapsamında ; teknolojinin bilinçsiz kullanımından bilinçli kullanımı sonucunda ortaya çıkarılan ürünlerle çocuk ve gençlerin hayatlarındaki olumlu bir değişim gözlenmiş ve teknoloji bağımlılığına karşı bilinç düzeyleri artırılmıştır. 40 çocuk ve gencin ailesine yönelik verilen Teknoloji Bağımlılığı eğitimleri de ailelerin teknoloji bağımlılığına karşı farkındalık düzeylerinin artmasına katkıda bulundu.