Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

“O TEDAVİYE BAŞVURMUYOR, BİZ NE YAPABİLİRİZ Kİ” DEMEYİN VE SİZ BAŞVURUN

“O TEDAVİYE BAŞVURMUYOR, BİZ NE YAPABİLİRİZ Kİ” DEMEYİN VE SİZ BAŞVURUN

58 yaşındaki Mehmet, gençlik dönemlerinden beri alkol kullanıyordu. Ailesi alkol kullanmasını problem etmese, aslında hayatında onun için büyük bir sorun yoktu. Mehmet'in, yoğun alkol kullanımı sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kaldığı veya işten çıkarıldığı dönemler oluyordu. Bir süre sonra yeni işler bulabildiği için, bu durumun iş hayatını olumsuz etkilediğini düşünmüyordu. Aslında yüksekokul mezunu olan Mehmet; mesleğini yapmak istemediği için, alkol kullanımı sebebiyle kısa dönemli ve geçici işlerde çalışmak zorunda kalmasını dert etmiyordu.

İnançlıydı ve ramazan aylarında içmiyordu. Hemen hemen her gün alkol alsa bile, bir ramazan ayı boyu içmemeyi başarabildiği için bağımlı olduğunu düşünmüyordu. Mehmet, bağımlılık düzeyindeki alkol kullanımını problem olarak görmüyordu ve alkolü bırakmak istemiyordu.

Uzun yıllar sorunun üstesinden kendileri gelmeye çalışan Mehmet'in ailesi YEDAM'a başvurup, tedavi olmak istemeyen yakınları adına yardım aramaya karar vermişti. Aile, değişim için ilk adımı atmıştı. 4 ay boyunca düzenli olarak görüşmelere gelen Mehmet'in eşi ve 3 çocuğu, son görüşmelerine Mehmet ile gelmişti. Bu 4 ay içerisinde, ailesinin davranışlarındaki değişimin nedenini merak eden Mehmet; ailesinin nereden ve kimlerden yardım aldığını bir de kendi görmek istemişti.

İlk geldiğinde tedavi olmayı gerektiren bir durumunun olmadığını ve hastaneye yatmak istemediğini belirten Mehmet, tedaviye başlamak zorunda olmadan, sadece danışmanlık almak için de YEDAM'a gelebileceğini öğrenince, "En azından beni zorla tedavi etmeye çalışmayacaklar" diye düşünerek bu fırsatı değerlendirdi.

Mehmet; sonraki süreçte bağımlılıkla ilgili ve yatarak ve ayaktan tedavi olma hakkında sorularını danışmaya başladı. İlerleyen zamanda Mehmet, tedaviye başlamasa bile, ailesi görüşmelere gitmeye devam ediyordu. Bir yandan da soruları oldukça telefonla ulaşıp bilgi alıyordu.

Bir gün, ailesinin haberi olmadan kendisi için tedaviye başlamak üzere randevu aldı. Artık bu durumu değiştirmek istediğini belirtiyordu. Bu süreçte, tedaviyle ilgili sorularının yanıtlanması ve ailesinin pes etmeden görüşmelere devam etmesi, kendisini de motive etmişti ve alkol kullanımıyla ilgili problemi olduğu kabul etmeye başlamıştı. YEDAM'da tedavi sürecine başlayan danışan halen tedavisine devam ediyor.

Benzer Yazılar

HAYATA SPORLA YAKTIKLARI YEŞİL IŞIK, ÖMÜRLERİNCE HİÇ SÖNMESİN!

1071 Malazgirt Spor Kulübü amatör futbol takımlarının başarı hikayesi.

DEVAMINI OKU

KEYİF İÇİN İÇMEYE DEVAM EDEBİLECEĞİMİ SANMIŞTIM…

E.S.'nin annesi, oğlunun madde kullanımıyla ilgili ne yapacağını bilemediği için Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne...

DEVAMINI OKU

"OĞLUM BUNU YAPACAK BİRİSİ DEĞİLDİ…"

C.S. oğlunda bu aralar bir değişiklik olduğunu fark ediyordu. Çok çabuk sinirleniyor...

DEVAMINI OKU
TÜMÜNÜ GÖR