Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

YARINLAR AYDINLIK…

YARINLAR AYDINLIK…

Ali, 27 yaşında kullandığı maddeyi bırakabilmek için YEDAM'a başvurmuştu. Geçmişte çok karışık madde kullanma öyküsü olduğunu, yaklaşık 10 yıldır da sentetik uyuşturucu kullandığını anlatmıştı. Birden çok tıbbi tedavi amaçlı hastanede yatışı olmuş, bazen bu tedavilerden sonuç alsa da tekrar madde kullanmaya geri dönmüştü.

YEDAM'daki ilk karşılaşmamızda merkezimizde bulunan bir sosyal etkinliğe sadece izlemek için katılmaya ikna olup gün içerisinde kendisi de aktif katılım göstermişti. Hayatında uzun süredir ilk defa bir şeyle uğraşmanın ona çok iyi geldiğini, vaktin nasıl geçtiğini anlamadığını dile getirmişti. Bir şeyler yapmak istediğini ama kendine bir destek aradığını belirten Ali, devam eden süreçte burada görüşmeleri olmasa bile tedavi ekibindeki arkadaşlarımızı görmeye, burada vakit geçirmeye gelmek istediğini söyledi. Yoğun madde kullanımı olan bir bölgede oturmasının onu artık rahatsız etmeye başladığı ve böylece oradan uzaklaşabileceğini anlattı.

Ayaktan tedavi olabilmesi için sosyal güvencesiyle ilgili destek olunarak, yönlendirmeler yapıldı. Zamanla Ali'nin madde kullanımındaki azalma, onun motivasyonunu iyice artırdı ve artık hayatına bir çekidüzen verebilmek için işe girmek istediğini söyledi. Birkaç görüşme ve yönlendirmeden sonra Ali kendisinin de ilgi duyduğu bir alanda işe girdi. İşi girdikten sonra da YEDAM'la bağını koparmadan devam etti ve gelemediği zamanlarda bile telefonla arayarak süreçlerini ve heyecanını paylaştı; iş hayatının yorgunluğunun ona iyi geldiğini anlattı.

Ali, uzun süredir emek sarf ederek bir kazanç elde etmediğini ve kolay yoldan para elde ettiğinde onu daha çok maddeye yakınlaştırdığını, o yüzden şu an yaşadığı hayattan çok memnun olduğunu dile getirdi. Çoğu insan için çalışmak, işsiz kalmak ve sonrasında bir işe başlamak normal süreçler olabilirken, Ali'nin hayatında, sosyal destek ve yeni başladığı işin oluşturduğu bu güzel etki, herkese motivasyon kaynağı olabilecek nitelikteydi.

Benzer Yazılar

HAYATA SPORLA YAKTIKLARI YEŞİL IŞIK, ÖMÜRLERİNCE HİÇ SÖNMESİN!

1071 Malazgirt Spor Kulübü amatör futbol takımlarının başarı hikayesi.

DEVAMINI OKU

KEYİF İÇİN İÇMEYE DEVAM EDEBİLECEĞİMİ SANMIŞTIM…

E.S.'nin annesi, oğlunun madde kullanımıyla ilgili ne yapacağını bilemediği için Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne...

DEVAMINI OKU

"OĞLUM BUNU YAPACAK BİRİSİ DEĞİLDİ…"

C.S. oğlunda bu aralar bir değişiklik olduğunu fark ediyordu. Çok çabuk sinirleniyor...

DEVAMINI OKU
TÜMÜNÜ GÖR