Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Gençlik Mali Destek Programı 2014

2014 Gençlik Mali Destek Programı’nın genel amacı; “gençlerin madde bağımlılığından korunmaları; sağlıklı, mutlu, üretken, bireyler olarak var olabilmeleri için bilişsel, fiziksel, psikolojik, sosyal gelişimlerinin desteklenmesi”dir.

Gençlik Mali Destek Programı bu genel amaca ulaşmak için aşağıdaki öncelikleri belirlemiş ve bu öncelikler doğrultusunda proje başvurularını değerlendirmiştir. 2014 Gençlik Mali Destek Programı’nın genel amacı; “gençlerin madde bağımlılığından korunmaları; sağlıklı, mutlu, üretken, bireyler olarak var olabilmeleri için bilişsel, fiziksel, psikolojik, sosyal gelişimlerinin desteklenmesi”dir.

Gençlik Mali Destek Programı bu genel amaca ulaşmak için aşağıdaki öncelikleri belirlemiş ve bu öncelikler doğrultusunda proje başvurularını değerlendirmiştir.

• Çeşitli etkinlik ve faaliyetler yoluyla gençlerin madde bağımlılığı konusunda bilgi, donanım ve farkındalık düzeylerinin artırılması.
• Büyük ölçekli festival, konser, sergi ve benzeri organizasyonlar yoluyla gençlerin bağımlılıklar konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması.
• Yenilikçi ya da var olan çalışmaları tamamlayıcı bilimsel ve akademik projeler yoluyla madde bağımlılığı alanında ihtiyaç duyulan bilgi birikiminin artırılması ve gençlerin madde bağımlılığı alanında akademik çalışmalar yapmalarının desteklenmesi.

Bu amaca ulaşmak için geliştirilen destek programları ile gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ve üniversitelerin madde bağımlılığı ile mücadeleye doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sağlayan etkili ve özgün proje fikirleri geliştirmeleri hedeflenmiştir.

2014 Gençlik Mali Destek Programı, Yeşilay tarafından Türkiye’de bağımlılıkla mücadeleye katkıda bulunan ve çalışmalarını görünür kılarak insanlarda farkındalık uyandırmak, onların daha duyarlı ve aktif vatandaş olmalarını teşvik etmek amacıyla 2014 yılının Ağustos ayında hayata geçirilen bir programdır.

2014 yılında ilk kez açılan Gençlik Mali Destek Programına Türkiye genelinden toplam 243 farklı STK ve üniversite proje tekliflerini sunmuştur. Proje başvuruları idari ve teknik değerlendirmenin ardından, bağımsız değerlendirme süreci ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Değerlendirme Komitesi denetiminin yer aldığı çok aşamalı bir değerlendirme süreci içinde incelenmiştir.
 
Bahsi geçen değerlendirme süreci sonucunda, 243 başvuru içinden 9 projeye mali destek verilmesi uygun bulunmuştur. Program kapsamında gençlik alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerin ve üniversitelerin madde bağımlılığıyla mücadeleye doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sağlayan etkili ve özgün projeleri hayata geçirilmektedir.

Dokümanlar

Yeşilay Mali Destek Programı Kataloğu 2014