Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
 Yeşilay Yüksek Lisans ve Doktora burs başvuru sonuçları açıklandı

Yeşilay Yüksek Lisans ve Doktora burs başvuru sonuçları açıklandı

Yeşilay’ın bağımlılıklar alanında çalışma yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencileri için açmış olduğu burs başvuruları sonuçları açıklandı.

Yeşilay, üniversitelerde, enstitülerde ve araştırma merkezlerinde tütün-sigara, alkol, uyuşturucu madde, teknoloji, kumar, alışveriş ve diğer bağımlılık türleri ile ilgili tez çalışması yapacak ve Yeşilay'ın bağımlılık çalışma alanlarına katkıda bulunacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs desteği sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda 2017 yılı beşinci dönem için açmış olduğu burs başvurularının sonuçları açıklandı. Değerlendirmeler sonucunda; “Oyun Bağımlılığı Destek Eğitim Programının Ergenlerin Oyun Bağımlılığı ve Oyun Motivasyonu ile Duygusal ve Davranışsal Sorunlarına ve Annelerinin Düşüncelerine Etkisinin İncelenmesi” başlıklı tez araştırması, “Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Geliştirilen Kontrol Odağına Dayalı Sigara Kullanımını Önleme Programının Etkisinin İncelenmesi” başlıklı tez araştırması ve “Psikiyatride paradigma değişimi: Depresyona karşı psikoterapiden psikofarmakoterapiye ve yeni bir bağımlılık ihtimaline doğru” başlıklı tez araştırması burs almaya hak kazandı.

Ülkemizde bağımlılıklara dair akademik yayınların istenilen sayıda olmaması bağımlılıkla mücadelede etkin politikaların geliştirilip uygulama mekanizmalarının kurulmasına kadar birçok alanda teorik çerçevenin oluşturulmasında eksikler meydana getiriyor. Buradan hareketle yola çıkan Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede ulusal ve uluslararası düzeyde kaynak oluşturabilecek, sağlık bilimlerinden sosyal bilimlere kadar birçok alanda hazırlanacak olan nitel ve nicel araştırmalar desteklenmesi için Lisansüstü Tez Araştırma Bursu Destek Programını hayata geçirmişti. Burs programı kapsamında bugüne kadar 14 yüksek lisans ve 5 doktora öğrencisine burs desteği verildi.