Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Sigara içenlerin kendi kendilerine bu bağımlıktan kurtulmaları mümkün müdür? Günde birkaç paket içen kişilerin nasıl bir yardım almaları gerekir?

Sigara içen bir kişinin kendi kendine bağımlılıktan kurtulması için aslında özel tedavi alması veya bir takım desteklere başvurması gerekmiyor. Ancak genellikle bağımlı oldukları davranışları göstermekten zevk aldıkları ve bundan mutlu oldukları için kişinin sigarayı bırakma isteği biraz zor ortaya çıkan bir davranıştır. Bu diğer bağımlılıklar için de geçerlidir. Yani sigaranın zararlı olduğunu bilse bile bağımlı kişiler, sigara içmekten mutlu olurlar, dolayısıyla sigara içmeyi isterler, kolay kolay sigarayı bırakmak istemezler.

Eğer bir kişi gerçekten sigara içmeyi bırakmayı isterse, bunda başarılı olabilir. Etrafımızda bunun örneklerini görüyoruz. Günümüz toplumunda yapılan bir takım yasal düzenlemelerden sonra insanların sigarayı daha kolay bırakabilmeleri gerekiyor. Çünkü her yerden bununla ilgili kolayca destek alınabiliyor. Eğer hâlâ kişi bırakamamışsa o zaman bir miktar psikolojik destek almakta fayda var demektir.