Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi

Son yapılan yasal düzenlemeler alkol bağımlılığını azaltmada etkili oldu mu?

Yeni yapılan yasal düzenleme ile 2013 Haziran'da kabul edilen yasal düzenleme ile mutlaka alkol tüketiminde azalmaya yol açacak veya en azından artışına engel olacak bir düzenleme yapıldı.

Bugün baktığımızda modern dünyada uygulanan alkol ile ilgili politikaların önemli bir kısmının bu düzenlemenin içinde yer aldığını görüyoruz. Ancak bu düzenleme hala yeterli değildir ve modern dünyada bizim mevcut düzenlememizden daha ileri alkol kısıtları bulunmaktadır. Bizim beklentimiz bu düzenleme ile alkol tüketiminin bir miktar kontrol altına alınmasıdır. Henüz 2014 istatistikleri yayınlanmamakla beraber 2012 ve 2013'teki TÜİK istatistiklerine baktığımız zaman hane halkı alkol ve sigara tüketimini sabit kaldığını görüyoruz bu da bizim için bir beklenti, umut oluşturuyor.

2013 Haziranında yapılan alkol düzenlemesi modern dünyadaki kısıtlamaların alkol ile ilgili kısıtlamaların bir çoğunun ülkemize getirildiğini söylemiştik. Fakat bu batıdaki uygulamalara baktığımızda birçok ülkede daha ötesinde sınırlamalar görüyoruz. Mesela Fransa’da kamuya açık alanda alkol alamazsınız, hiçbir alkol firması reklam gerek yazılı gerekse görsel medyada reklam veremez. Ve hiçbir alkol firması alkol ile ilgili bir çalışma öğrenci hareketlerinin içinde olamaz gençlik hareketlerinin içinde olamaz.

Bunun gibi Amerika’da baktığınız zaman 18 yaşında birçok eyalette de 21 yaşından önce alkollü içkilerin satılmasına izin verilmez. Gene Finlandiya’da olsun Litvanya’da olsun birçok ülkede alkol satışları özellikle % 4,5'un üzerinde sert olarak kabul edilen miktarda alkol içeren alkollü içki satışları ancak devlet tarafından oluşturulmuş konuyla ilgili özel mağazalarda satılır, marketlerde satılmasına izin verilmez.

Gene alkol satışıyla ilgili biliyorsunuz ülkemizdeki düzenlemede 22.00’den sonra alkol satışı yasaklanıyor. Burada karıştırmamak lazım restoranlarda veya açık olarak alkol servisi yapılan yerlerde 22.00’den sonra servis devam edebiliyor sadece satışı yasak yine modern birçok ülkede baktığımız zaman 22.00’de veya daha önceki saatlerde alkol satışının yasaklandığını görüyoruz.