Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1064
Yaşam

“Mutlu Bir Aile İçin Her Şey Mükemmel Olmak Zorunda Değil”

İnci Neşeli ÖZOĞLU

Yeşilay Eğitim Psikoloğu Merve Fidan, mutlu aile denildiğinde pek çok kişinin aklına gelenin herkesin, her şeyin mükemmel olduğu bir resim olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Aslında mutlu aile, mutlak bir mutluluk yerine, birlikte zorlukları aşmaya, bağları güçlendirmeye çalışan ve her daim birbirine koşulsuz sevgi ve saygı gösteren bir ailedir.” Yeşilay Eğitim Psikoloğu Merve Fidan ile mutlu aile, mutlu çocuk ilişkisini konuştuk.
 
Mutlu aileyi nasıl tanımlarsınız? Mutlu bir ailenin sahip olduğu özellikler nelerdir? Bize mutlu ve sağlıklı bir aile resmini anlatabilir misiniz? 
Mutlu bir aile dendiğinde kimilerinin aklında, herkesin ve her şeyin mükemmel olduğu bir resim canlanabilir. Bu resimde muhtemelen çocuklar çok uyumlu olur; ebeveynler her zaman doğru olanı yapar; ailede hiç çatışma, sorun olmaz ve kimse hata yapmaz. Ancak benim çizeceğim mutlu aile resmi biraz farklı olacak. Benim mutlu aile resmimde; çocuklar hızlı bir büyüme sürecindeler; kendilerini ve dünyayı anlamaya çalışıyorlar. Büyüme yolculuğunda bazen her şeye kolay adapte oluyor bazen ise zorluklar yaşayıp çevrelerine de zorluk yaşatabiliyorlar. Ebeveynler ise inişli çıkışlı bir yoldalar. Bu yolda çocuklarını güvende hissettirmeye, ihtiyaçlarını karşılamaya, koşulsuz sevgi vermeye, gerektiğinde tolerans göstermeye çalışıyorlar. Çoğu zaman hatalar yapıyorlar ama yeri geldiğinde özür dileyerek, bir şekilde telafi de ediyorlar. En önemlisi ise, aile üyeleri birbiriyle iletişim kurarak, her türlü zorluğa karşı güçlü bir bağ oluşturuyorlar. Özetle ben mutlu aileyi; mutlak bir mutluluk yerine, birlikte zorlukları aşmaya, bağları güçlendirmeye çalışan ve her daim birbirine koşulsuz sevgi ve saygı gösteren bir aile olarak tanımlıyorum.
 
“HER ÇOCUK FARKLIDIR”
Size göre ebeveynlerin kişisel mutluluğu ve psikolojik durumu aileyi nasıl etkiliyor? Çocukları sağlıklı bir aile ortamında yetiştirmek için ebeveynler nereden başlamalılar ve onlara düşen sorumluluklar neler? 
Bir çocuğun sağlıklı gelişimi için temelde ailede ihtiyaç duyduğu şey sevgi, güven ve ihtiyaçlarının karşılanması. Çocukların sağlıklı gelişebilmesi için ebeveynlerin ilk olarak ihtiyacı olan şey ise kendilerinin iyi olması. Ebeveynlerin iyi oluş hali, çocuklarına karşı daha duyarlı olabilmelerini ve sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi yürütebilmelerini sağlar. Ebeveynin, birey olarak hayatından doyum alamaması, sosyal olarak iletişim kurmakta zorlanması, zorlayıcı duyguları yönetememesi ve çevresinden destek alamaması iyi oluş halinin düştüğünü gösterir. Ebeveynin iyi oluş hali düştüğünde ise, aile içi iletişim zayıflar; huzursuzluklar artar ve bu durumdan en çok da çocuklar etkilenir. Çünkü ebeveynin iyi oluş halinin düşmesi, ebeveynlik tutumlarını da olumsuz şekilde etkileyebilir. Örneğin, anne veya baba, öfkesini kontrol etmekte zorlanıyorsa, çocuklarına karşı psikolojik ve fiziksel olarak daha sert bir tutum sergileyebilir. Bu da ebeveyn ve çocuk arasında çatışmaların artmasına, güven duygusunun azalmasına ve çocuklarda kaygı, depresyon, saldırganlık gibi içsel ve dışsal davranış problemlerine neden olabilir. 
Çocuğa sevgi, şefkat, güven duygusunu vermek gibi temel prensipler dışında ebeveynliğin bir kılavuzu yok maalesef. Ama olsaydı da muhtemelen işe yaramazdı. Çünkü her çocuk farklıdır. Bu nedenle ebeveynlerin “Nereden başlamaları gerekir?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt çocuklarını tanımaktır. Her çocuk farklı bir mizaçla doğar. Bazı çocuklar daha hareketli, bazıları içe dönük, bazıları daha duygusal olabilir. Bu mizaç özelliklerini iyi gözlemlemek ve ebeveynliği çocuğa göre şekillendirmek gerekir. Örneğin, çocuk ürkek ve çekingen bir mizaca sahipse, katı, sert bir tutum yerine daha sakin ve yumuşak bir tutum sergilemek gerekir.
Sağlıklı bir aile ortamı için en önemli unsur aile içi iletişimdir. Ebeveynlerin çocuklarına, söylediklerinin duyulduğunu ve anlaşıldığını hissettirmeleri çok önemli. Bunu yapmanın tek yolu, yargılamadan dinlemek ve herkesin kendini ifade edebileceği güvenli bir alan yaratmak. İletişim kurarken empati yapabilmek, karşıdakinin duygusunu ve ihtiyaçlarını görebilmek gerekir. Örneğin, çocuk öfkelendiyse, hemen tepki vermek yerine, öfkesinin altında yatan olay ve duyguyu anlamaya çalışmak sağlıklı bir iletişimin kilit noktasıdır. Ebeveynler çocuklarının ilk ve en büyük rol modelleridir. Ebeveynlerin tüm tutum ve davranışları, çocuklarının tutum ve davranışlarını belirler. Çocuğunuz sizin nasıl iletişim kurduğunuzu, duygularınızı nasıl yönettiğinizi izler ve modeller. Bu nedenle, çocuklardan beklenen olumlu tutum ve davranışları önce ebeveynlerin göstermesi gerekir.
Anne babanın tutum ve davranışlarının çocukların mutluluğuna etkisi nedir? Mutlu çocuklar için ideal ebeveyn ilişkisi nasıl olmalı?
Ebeveyn tutum ve davranışları çocukların mutluluğunun ve sağlıklı gelişiminin en büyük belirleyicisidir. Her ebeveynin çocuklarını yetiştirirken geliştirdiği farklı tutumları var. Bazı ebeveynler, bizim “otoriter tutum” dediğimiz katı kuralların ön planda olduğu tutuma sahip olabiliyor. Bazı ebeveynler ise, “‘izin verici” dediğimiz, sınır ve kuralların belirli olmadığı, daha serbest bir tutum sergileyebiliyorlar. “İhmalkâr” dediğimiz bazı ebeveynler ise daha pasif, ilgisiz tutum gösterebiliyorlar. “Demokratik” dediğimiz ebeveynler ise kurallara, kararlara çocukların da birey olarak dahil edildiği tutumlara sahip olabiliyorlar.
Araştırmalar bize, demokratik ebeveynlik tutumunun en etkili tutum olduğunu gösteriyor. Çocuklar aile içinde bir birey olarak fikirleri alındığında, net ve tutarlı kuralları olduğunda, ceza değil davranışlarının sonuçlarını yaşadıklarında ve her koşulda sevgi ve kabul duygusunu hissettiklerinde mutlu oluyor ve sağlıklı bir gelişim gösterebiliyorlar.
Ebeveynlik oldukça meşakkatli. Sorumluluk büyük olduğu için ebeveynlerin iyi bir takım arkadaşı olarak görev ve sorumlulukları paylaşmaları çok önemli. Genel olarak, toplumumuzda annelerin daha fazla sorumluluk aldığını, babaların ise sorumluluklar noktasında konulara daha az dahil olduğunu görebiliyoruz. Hâlbuki babaların da bakım vermede ortak olması ve aile dinamiğinde aktif olması gerekiyor. Ebeveynlerin kararları ortak alıp, çocuğa karşı aynı dili konuşmaları çok önemli. Ailelerde şunu çok görüyoruz: Anne bir kural koyuyor, baba önce o kuralı bozan olabiliyor ya da tam tersi. Sonra bu durum nerede nasıl davranacağını bilemediği için çocukta davranış problemlerine neden olabiliyor.
Ebeveynlerin çocuklara karşı tutum ve davranışları kadar birbiriyle olan ilişkileri de çocuğun mutluluğunu belirler. Evde anne baba arasındaki sürekli çatışma ve huzursuzluk hali, çocukların da bu huzursuzluğu hissetmelerine, kaygı, korku yaşayıp bazı davranış sorunları geliştirmelerine neden olabilir. Bu nedenle, ebeveynler kendi ilişkilerine şiddetli geçimsizlik yaşıyorlarsa, bu durum çocuklarının psikolojik sağlığını etkilemeden bir uzmana başvurmaları gerekir. 

“HER AN MUTLU HİSSETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”
Size göre mutluluğu sürekli kılabilmek mümkün mü? Bunu sağlamanın yolları neler?
Hayattaki tek hedefimiz mutlu olmak ise bunun çok gerçekçi bir beklenti olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki bu demek değil ki mutsuzluk kaçınılmaz bir son. Hayat bir sürü güzelliklerle ve bir o kadar da zorluklarla dolu. Her an mutlu hissetmemiz mümkün değil. Tek amacımız bu olduğunda hayal kırıklığı ve mutsuzluk yaşamamız kaçınılmaz. Bence önemli olan, kişinin yaşadığı zorlu durumlar dışında kendini hayatında keyifli ve yeterli hissedebilmesi. Bunu yapabilmek için ise kişinin kişisel kaynaklarını güçlendirmesi gerekir. “Nedir bu kaynaklar?” derseniz bunlar; duyguları yönetebilme, problem çözebilme, karar verebilme, olumlu düşünebilme, kendinin farkında olma, kendine şefkat gösterebilme, sağlıklı ilişkiler yürütebilme gibi yaşam becerileridir. Bunların yanında, kişinin kendine zaman ayırması, kendine iyi gelecek aktivite ile hobiler edinmesi ve tabii hayatta belirli bir amacının olması önemli. Son olarak da, kişinin iyi hissetmediği, hayattan keyif alamadığı ve günlük rutinleri sekteye uğramaya başladığı durumlarda bir uzmandan destek alması gerekir.

Çocuklarla birlikte vakit geçirmek, oyunlarına katılmak, onlara vakit ayırmak mutlu aile ortamını ne ölçüde etkiliyor?
Çocuklarla vakit geçirmek, oyunlarına katılmak yani onlara vakit ayırmak güçlü bir bağ kurmanın tek yolu. Biliyoruz ki her ebeveyn çocuğuyla vakit geçirmek istiyor ama çoğu zaman evde yapılacaklar, çalışan ebeveynler için işin getirdiği yorgunluklar, çocuklarla geçirilen vaktin süresini ve kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Aslında çocukla vakit geçirmek dediğimizde ebeveynler bazen uzun bir süre olması gerekiyormuş gibi düşünebiliyor. Ama asıl önemli olan şey nicelik değil nitelik. Örneğin, bir ebeveyn çocuğunun yanında üç saat oturur ama tek yaptığı onu oynarken seyretmektir. Başka bir ebeveynin ise yatmadan önce çocuğuyla bir saat vakti vardır ve o bir saatte, birlikte çok sevdikleri bir kitabı okurlar. Sizce hangisi çocukla kaliteli vakit geçirmektir? Diğer bir konu ise, ebeveynlerin çocukla vakit geçirmeyi bir görev gibi, sadece çocuğu eğlendirmek olarak görmesi. Aslında olması gereken şey, ebeveynin de keyif aldığı, belki yorgunluğunu atabileceği şekilde birlikte vakit geçirmek. Bu noktada, eğlenmenin en güzel yolu olan oyun oynamaktan bahsetmek lazım. Oyun, özellikle erken çocukluk döneminde çocuğun kendini ifade ettiği, çevresiyle bağ kurduğu ve öğrendiği yer. Ebeveynler birlikte oyun oynadıklarında çocuklarının fiziksel, bilişsel, sosyal, duygusal gelişimlerine destek oluyorlar. Ebeveynler için küçük yaşlardaki çocuklarıyla oynamak daha kolayken, çocuklar büyüdükçe bunun zorlaştığını görüyoruz; “Artık oyun yaşını geçtin.” gibi ifadeler de duyabiliyoruz. Hâlbuki, kaç yaşında olursak olalım hepimiz hâlâ oyun çağındayız ve oyun oynayıp eğlenmeye ihtiyacımız var.
Oyun, aile içi iletişimi oldukça güçlendiren bir unsur. Oyunlar aracılığıyla, birlikte takım olma, yardımlaşma, karar verme, problem çözme, duyguları ifade etme gibi mutlu aile ortamını sağlayacak önemli aile becerileri kazanılıyor. Belki günlük akışta ebeveyn ve çocuklar çok fazla sohbet edemiyor. Hatta sohbet edecek konu da bulamayabiliyorlar. Ama bir kart oyunundaki sorularla karşılıklı diyaloglar kendiliğinden oluşuyor. Tabii oyunlar aracılığıyla eğlenceli ve keyifli anlar biriktiriliyor. Bu nedenle, ebeveynler, çocukları kaç yaşında olursa olsun, onlara oyun ortamı yaratmalı ve böylece hem kendilerine hem de çocuklarına vakit ayırmalı. Oyun dediğimiz; birlikte sessiz sinema oynamak da olabilir lego oynamak da. Ya da kutu oyunları oynamak veya müzik açıp dans etmek de olabilir. Önemli olan birlikte eğlenmek ve keyifli anlar biriktirmek.

Çocuk ve ebeveyn arasında yaşanan anlık gerginliklerin çözümü için pratik ve her zaman geçerli olacak yöntemler var mıdır?
Öncelikle ebeveynlerin, çatışma ve gerginlikleri hiç olmaması gereken, kötü bir şey olarak görmemeleri gerekiyor. Aile içindeki gerginlikler, problemler ve çatışmalar, bir öğrenme ve gelişme alanı yaratır. Bu çatışmalar sayesinde çocuklar bir sorunu nasıl çözeceklerini, bu anlarda kendilerini nasıl ifade edeceklerini ve duygularını nasıl yönetebileceklerini öğrenirler. Tabii, çatışmaların bir öğrenme alanı olabilmesi için bazı noktaların sağlanması gerekir. İlk olarak, bir gerginlik anında duygular oldukça aktifleşir. Bu, tamamen biyolojik bir olaydır. Çok öfkelendiğimizde beynimizdeki duygu alanı aktifleşir ve buranın aktifleşmesiyle aslında beynimizin düşünme eylemini gerçekleştiren bölüm arasındaki geçiş kapanır. Yani kişi o anda mantıklı düşünemez. Bu nedenle, gerginlik anlarında konuşmak neredeyse hiç işe yaramaz. Örneğin, çocuğunuz öfkeli ve bağırıyorsa, sizin o anda ona bu yaptığının ne kadar yanlış olduğunu anlatma çabanız işe yaramaz. Tam tersine öfke daha da artabilir. Peki ne yapmak gerekiyor? İlk önce bu yoğun duygu halinin sakinleşmesi, beynin düşünme alanının çalışmaya başlaması lazım. Duyguları yönetebilmek için birçok yöntem var. Örneğin, bulunan ortamdan uzaklaşmak, nefes egzersizleri yapmak, dikkati dağıtacak bir işe yönelmek olabilir. Öfke gibi yoğun zorlayıcı duygular geçtiği zaman oturup konuşmak çok önemli.
Konuşma esnasında kullanacağımız dil çok kritik. Biz her zaman konuşurken duyguları anlayıp yansıtmanın önemini vurguluyoruz. Bu da “ben dili” dediğimiz yöntemle mümkün. Örneğin, konuşurken ebeveyn çocuğuna; “Sen hep bana böyle kötü davranıyorsun.” dediğinde muhtemelen yine gerginlik başlar. Çünkü “sen” ve “hep” gibi kelimeler suçlayıcı ve genelleyici  ifadeler. Bu esnada çocuk da kendini savunmaya ve o da aynı şekilde ebeveyni suçlayıcı ifadeler söylemeye başlar, döngü bu şekilde devam eder. “Ben dili” kullanıldığında nasıl oluyor bir bakalım. Örneğin, ebeveyn çocuğa “Sen bana bağırdığın zaman ben çok üzgün hissediyorum.” dediğinde çocuğun davranışını genellemeden kendi hissettiği duyguyu vurgulamış oluyor. Böylece çocuk kendi davranışının sonuçlarını anlayıp çözüm için iş birliğine açık hale geliyor.
Çatışma çözmeyi kolaylaştırabilecek bir diğer yöntem ise, olumsuz tutum ve davranışlar yerine çocuğun olumlu davranışlarını vurgulamak. Örneğin, çocuğun odasını toplaması bekleniyorsa, bu davranışı gerçekleştirdiği anlar çocuğa hatırlatılabilir. Aynı şekilde, o andaki öfkesine odaklanmak yerine aslında kendini iyi ifade edebildiği anlar vurgulanabilir. Olumsuz davranışlar daha az, olumlu davranışlar daha fazla vurgulandığında çocukların olumlu davranışları artacak ve gerginlikler azalacaktır.
Ebeveynliği çocuğa göre şekillendirmek nasıl önemliyse çatışma çözerken de çocuğunuzun neye nasıl tepki vereceğini düşünerek farklı yöntemler geliştirmek de o kadar gerekli ve önemli. Fakat genel geçer bir kural söylemek gerekirse; o da çatışmayı bir güç savaşı haline getirmemek, iş birliği içinde olmak ve probleme odaklanmak yerine çözümler üzerinde düşünmek diyebiliriz.

“AİLE KURALI OLUŞTURULMALI”
Aile içi iletişimde kopukluklara yol açan ebeveyn ve çocukların internette veya sanal ortamlarda gereğinden fazla zaman geçirmesinin önüne nasıl geçilebilir?
Teknoloji hayatımızın çok büyük bir parçası. Teknoloji sayesinde araştırıyoruz, öğreniyoruz, iletişim kuruyoruz, geziyoruz ve eğleniyoruz. Fakat ebeveynlerin bu dönemde en zorlandıkları ve çocuklarıyla aralarında kopukluk yarattığını düşündükleri şey teknoloji ve burada geçirilen uzun süreler. İnternet, sanal dünya hem yetişkinler ve daha çok da çocuklar için çok ilgi çekici. Çocuklar orada gerçek hayatta olmadığı kadar eğlenebiliyor, sosyalleşebiliyor, kazanma duygularını yaşayabiliyorlar. Bu nedenle de sanal dünyanın fazlaca sunduğu bu imkânlardan sonra çocuklar gerçek hayattaki aktivitelerden çok fazla zevk alamamaya başlıyor. Peki ebeveynler ne yapmalı? Öncelikle Yeşilay olarak teknoloji bağımlılığı içeriklerimizde de vurguladığımız üzere, teknoloji sınırlı ve doğru kullanıldığında faydalıdır. Bu nedenle, çocukları teknolojiden tamamen uzak tutmak, mahrum etmek doğru bir yol değil. Yapılması gereken şey; erken yaşlardan itibaren teknolojiyle geçirilen zamana, bir aile kuralı olarak sınır koymak. Buna “aile kuralı” diyorum çünkü şunu çok görüyoruz: Ebeveyn çocuğa “Telefona bu kadar bakma.” diyor ama kendisinin elinde hep telefon, tablet var veya sürekli televizyon karşısında. Ailece oturup teknolojik cihazların kullanımına dair kurallar belirlenebilir, gerekiyorsa bir kağıda yazılıp ailece imzalanan bir sözleşme oluşturulabilir. En önemlisi bu sözleşmede, kurallara uyulmadığında yaptırımların da birlikte belirlenerek yazılmış olması. Örneğin, oyun oynama süresi aşıldıysa, çocukların günün geri kalanını teknolojik cihazlar olmadan geçirmesi bir yaptırım olabilir. Kuralları koyarken de çocuklara neden bu kuralın konulduğunu, neden teknolojinin sınırlanması gerektiğini yaşa uygun bir şekilde anlatmak gerekir. Teknolojik cihazların, internetin yaratabileceği sorunlar çocuklara açıklanabilir. Örneğin, oyun karşısında geçirilen uzun sürenin kemik ağrılarına, göz bozulmasına neden olduğu, sorumlulukların aksadığı ve gerçek hayattaki arkadaşlık ilişkilerinin bozulabileceği söylenebilir.
Kural koyma dışında, ebeveynlerin bu konuda rol model olması gerekiyor. Diyelim ebeveyn işten eve geldi, direkt televizyon açıyor veya telefonuyla oynuyorsa, çocuk da odasından çıkmayabilir ve oyun oynayabilir. Bu noktada ebeveynlerin kendilerini de fark etmeleri ve kontrol etmeleri önemli. Bir diğer önemli nokta, ebeveynlerin çocuklarına internete karşı alternatifler yaratmaları. Yani, çocuk internette oyun oynamasın ama ne yapsın? Bunun çocuğa sunulması gerekir. Böyle denince genelde ebeveynlerden şu cevap geliyor; “E bizimle oyun oynamak istemiyor, sıkılıyor.” Bu noktada ebeveynlerin, ‘Çocuğumun yaşına uygun etkinlikler öneriyor muyum? Bu, benim ve çocuğumun eğlenebileceği bir etkinlik mi?’ diye düşünmesi lazım. Çocuklarla keyifli oyunlar oynama, spor yapma, dışarıda birlikte bir sanat atölyesine katılma, tarihi yerleri gezme, ailece sevilen bir yerde yemek yeme gibi etkinlikler planlanabilir.
Son olarak en önemli noktalardan biri, çocuğun sanal dünyasını takip etmek ve bu dünyaya dahil olmak. Örneğin, izlediği videolar hakkında çocuğunuzla konuşmak, güncel oynanan oyunları bilmek ve birlikte oynamayı önermek, sosyal medyada tanıştıkları kişileri bilmek, takip ettiği kişiler hakkında konuşmak önemli. Böylece ebeveynler şikâyet ettikleri kopukluk durumunu yaşamaz ve aynı zamanda çocuklarını internetin riskli durumlarından da korumuş olurlar.

BOŞANMALAR ÇOCUĞU NASIL ETKİLİYOR?
Anne ve babanın boşanması çocuğu nasıl etkiler? Bu süreçte anne ve babaya düşen sorumluluklar nedir?
Boşanma sürecinin çocukları nasıl etkileyeceği aslında ebeveynlerin bu süreci nasıl yönettiklerine göre değişir. Boşanma, çocuklar için her şekilde olumsuz duygular yaratacaktır ama önemli olan, bu süreci en az hasarla ilerletebilmek. Boşanma ebeveynlerden öğrenildiğinde, çocuklar ağlayabilir, öfkelenebilir, şaşırabilir, endişelenebilir, merak edebilirler veya hiç tepki vermeyebilirler. Özellikle erken çocukluk döneminde çocuklar daha benmerkezci yapıda oldukları, yani çevrelerinde olan biten her şeyin nedenini kendileri olarak gördükleri için kendilerini suçlayabilirler. Anne baba boşandığında hayatının değişeceğini hisseden veya bilen çocuklar çok kaygılanabilirler.
Çocukların bu süreçle daha rahat baş edebilmeleri için boşanma sürecinde ve sonrasında ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle, boşanma kararını anlatırken, çocuğun yaşına ve gelişim özelliklerine uygun şekilde net ve kısa açıklamalar yapmak gerekir. Özellikle, bu kararın, çocuğun kendisiyle ilgili olmadığı konuşmada vurgulanmalı. Ebeveynler, çocuğa onu sevdiklerini ve her zaman anne baba olarak yanında olduklarını söylemeli ve hissettirmeliler. Belirsizlik kaygı yaratacağından, kiminle nerede kalacağından, günlük rutinlerine kadar, çocuğun hayatında neyin aynı kalıp neyin değişeceğinin önceden kararlaştırılması ve çocuğa anlatılması gerekir. Çocuklar üzülecekler, mutsuz olacaklar; çünkü boşanma da bir çeşit yastır. Bu süreçte ebeveynlerin, çocuklara bu konu yokmuş gibi davranmamaları, aksine çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine alan tanımaları gerekir. En önemli noktalardan biri de boşanma süreci ve sonrasında ebeveynlerin birbiriyle olan ilişkileridir. Anne ve babanın birbiriyle ilgili konulara çocukları dahil etmemeleri, çocuklarla ilgili sorumlulukları paylaşmaları ve mümkün olduğunca birlikte zaman geçirmeleri, yani sağlıklı iletişim kurmaları çocukların mutlu ve sağlıklı olmaları için önemli. Boşanmayı çocuğa açıklamak, ona destek olabilmek ve anne baba olarak ilişki sürdürebilmek gibi konularda zorlanan ebeveynlerin bir uzmana başvurması, bu süreci sağlıklı yürütmelerini sağlayacaktır.

MERVE FİDAN ÖZGEÇMİŞ KİMDİR?
2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminden sonra 2020 yılında Özyeğin Üniversitesi Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını aldı. Eğitimi süresince farklı sivil toplum kuruluşlarında çocuklarla ve ailelerle psikoeğitim programları ve atölyeler yürüttü. 2020 yılından itibaren Yeşilay Eğitim Yönetimi Müdürlüğü’nde içerik ve tasarım ekibinde Gelişim Psikoloğu olarak çalışmakta ve bağımlılıkları önleme çalışmaları kapsamında yeni içerikler geliştirmektedir.

Sağlıklı Yaşam

Obezite Küresel Bir Pandemiye Dönüştü

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Uz. Dr. Ayça Kaya: “Buzdolabı ile Aranıza Mesafe Koyun”

1084Mayıs2024
Yaşam

Diyetisyen Kübra Çıtlak: “Son 30 Yılda Çocuk ve Ergenlerde Obezite, Dünya Genelinde Arttı”

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Hormonlar Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Çocuk Beslenmesindeki Tehlike: Abur Cubur

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Psikolojik Nedenleri ve Sonuçlarıyla Obezite

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Obezitenin Yol Açtığı 10 Sağlık Sorunu

1084Mayıs2024
Yaşam

Prof. Dr. Şaziye Senem Başgül: “Öfkenin olduğu yerde olumlu duygular barınamaz”

1083Nisan2024
Yaşam

Prof. Dr. Cüneyt Evren: “Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir durumdur”

1083Nisan2024
Yaşam

Klinik Psikolog Gökhan Ergür: “Metropol yaşamı ve sosyal medya kaygı düzeyini artırıyor”

1083Nisan2024
Yaşam

İnsanın Dijital Çağ ile İmtihanı

1083Nisan2024
Bağımlılık

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a 104 yıllık mücadele

1082Mart2024
Alkol Bağımlılığı

Yeşilay’ın ilk gençlik teşkilatının kuruluşu "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"

1082Mart2024
Yaşam

Yeşilay gençliği seviyor, gençlik Yeşilay’ın varlığını hissediyor

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay ülküsünün yılmaz neferleri: Yeşilay kadınları

1082Mart2024
Bağımlılık

Ulusaldan evrensele Yeşilay mücadelesi

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay’ın dünyada örnek alınan öncü modeli: YEDAM

1082Mart2024
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Gerçeği! Çocuklar ve Gençler Yalanlarla Kandırılıyor

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

“Çocukların ve Gençlerin Elektronik Sigaraya Erişimleri Hızlı Bir Şekilde Engellenmeli”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara, Dünyanın Baş Belasına Dönüşmüş Durumda”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Çok Uluslu Tütün Şirketleri, Nikotin Bağımlısı Bir Nesil Oluşturmak İstiyor”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaralar Mutlak Zararlı ve Bağımlılık Yapıcıdır”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraya Erişim Bu Kadar Kolay Olmamalı”

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Bireyi ve Toplumu Tehdit Ediyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Güvenli İçilebilecek Bir Miktarı Yoktur

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Sosyal Hizmet, Tedavinin En Önemli Yapı Taşlarından Bir Tanesi

1080Ocak2024
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılık Sürecinde Yalnız Kalıyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolle Mücadelenin Yolu; Vergilendirme, Erişim Kısıtlamaları ve Pazarlama Yasaklarıdır

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığına Uluslararası Yaklaşımlar

1080Ocak2024
Yaşam

Savaş, Halk Sağlığını Onarılamaz Biçimde Etkiliyor

1079Aralık2023
Yaşam

“Medyada Yaratılan Algı; Haklıyı Haksız, Doğruyu Yanlış, Güzeli Çirkin Olarak Konumlandırabiliyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Savaşlar, Savaşanları Olduğu Gibi Savaşmayanları Da Olumsuz Etkiler”

1079Aralık2023
Yaşam

“Artık Savaşlar Sadece Sahada Değil, Dijital Dünyada Da Gerçekleşiyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Çocuklardaki ‘Güvenli Dünya’ Algısı Zarar Gördü”

1079Aralık2023
Yaşam

Toplumsal Kaygı Bozuklukları Bağımlılıklara Neden Olabilir Mi?

1079Aralık2023
Bağımlılık

Bağımlılık Herkesi Etkileyen Genel Bir Sorundur

1078Kasım2023
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılıkta Da Ayrımcılıkla Karşı Karşıya Kalıyor

1078Kasım2023
Bağımlılık

Bağımlılığın Ve Şiddetin Doğasında Ortak Ve İç İçe Faktörler Vardır

1078Kasım2023
Bağımlılık

“Anne Veya Eşin Bağımlılık Sorunu Olan Bireye Yönelik Tutum Ve Davranışları Tedavinin Seyrini Etkiliyor”

1078Kasım2023
Yaşam

Kadına Yönelik Şiddete Karşı: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

1078Kasım2023
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik

1078Kasım2023
Yaşam

Yeşilay Kadınları Güçlenerek Büyüyor

1078Kasım2023
Yaşam

Dijital Çağda En Kırılgan Grup Çocuklar Ve Gençler

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Bağımsızlık En Önemli Gündemimiz Olmalı”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Sağlıklı Teknoloji Kullanımında Teknoloji Amaç Değil, Araçtır”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Bağımlılıktan Uzak, Hayata Yakın Olun!

1077Ekim2023
Yaşam

“Notların Telafisi Vardır, Ancak Zedelenen Öz Güvenin Telafisi Meşakkatlidir”

1076Eylül2023
Eğitim

“Başarının Sırrı Çocuğu Tanımaktan Geçiyor”

1076Eylül2023
Eğitim

Ziller Minikler İçin Çalıyor… Okula Uyum Süreci İçin Öneriler

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın 15 Etkili Yolu

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğunuza Zaman Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

1076Eylül2023
Yaşam

“Günümüzde Ruh Sağlığını Korumak Daha Zor Ve Daha Önemli Hale Geldi”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlılık Ve Ruh Sağlığı İlişkisi Karşılıklıdır

1075Ağustos2023
Yaşam

“Çocuk Olumsuz Duyguları Makul Düzeyde Deneyimlemeli”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlı Bireylere Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

1075Ağustos2023
Yaşam

Koruyucu Ruh Sağlığıyla Tanışın

1075Ağustos2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Kontrolü Toplumsal Gündemin Ana Konusu Yapılmalı”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Asıl Mücadele Tütün Endüstrisi İle Mücadeledir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Zararsız Tütün Olması Mümkün Değildir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraların Ülkeler Tarafından Teşvik Edilmesi Sorumsuzluk Örneğidir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Şirketleri, İnsanların Sigara İçmek İstemeyecekleri Bir Günün Geleceğini Biliyor”

1074Temmuz2023
Yaşam

“Sağlıklı Etkileşim Ancak Empati İle Olur”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Gelişimi Bebeklikte Başlar”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Bir Duygudaşlık Göstergesidir”

1073Haziran2023

Toplumsal Duyarlılığın Vücut Bulmuş Hâli: Gönüllülük

1073Haziran2023
Yaşam

Yeşilay, TİSK Ve TÜMOSAN Depremzede Çocuklar İçin Güçlerini Birleştirdi

1073Haziran2023
Yaşam

Dayanışma Ruhu Kültürel Kodlarımızda Var

1072Mayıs2023
Yaşam

“İyi İletişim Ve Doğru Bilgi Kaygıyı Azaltır”

1072Mayıs2023
Yaşam

Afetlere Dirençli Şehirler Nasıl İnşa Edilmeli?

1072Mayıs2023
Yaşam

Sıfır Maliyetle Kentsel Dönüşüm Mümkün

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bugünün Gençleri Üst Kuşaklardan Çok Daha İyiliksever Ve Dayanışmacı”

1072Mayıs2023
Yaşam

Millî Birlik Ve Beraberlik Kodlarımızda Var: Millî Mücadele’den Kahramanmaraş Depremine Toplumsal Kenetlenme

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bir An Önce Normalleşmeliyiz”

1071Nisan2023
Yaşam

Dijital Medya Çocuğu Sosyal Hayattan Koparıyor

1071Nisan2023
Yaşam

“Hey Çocuk! Bırak Tabletini Sakince Kitabın Kapağını Aç! Kalbini Aç…”

1071Nisan2023
Yaşam

Mutlu Bir Çocukluk İçin Projeden Çok Daha Fazlası Gerekiyor

1071Nisan2023
Yaşam

Çocuk Gülerse Dünya Güler

1071Nisan2023
Yaşam

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a

1070Mart2023
Yaşam

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Gönüllülüğün Gücü

1070Mart2023
Yaşam

STK’lar Tek Yürek Oldu: Yüzyılın Felaketi Sonrası Gönüllü Dayanışması

1070Mart2023
Bağımlılık

Bağımlılıklarla Karşı Gönüllü Mücadele

1070Mart2023
Yaşam

Çocuklar İçin Gönüllülük Neden Gerekli?

1070Mart2023
Yaşam

“Tedavi Edilmeyen Kaygı Bozuklukları Kronikleşme Eğilimindedir”

1069Şubat2023
Yaşam

İklim Değişikliğinin Ortaya Çıkardığı Kaygı Hâli: Eko-Anksiyete

1069Şubat2023
Yaşam

Yeni Krizlerin Getirdiği Belirsizlikler Küresel Kaygıyı Körüklüyor

1069Şubat2023
Bağımlılık

“Kaygılar Bağımlılığı Tetikleyebildiği Gibi Bağımlılıklar Da Kaygıyı Besleyebilir”

1069Şubat2023
Yaşam

“Çocukları Kaygıları Nedeniyle Utandırmayalım, Usandırmayalım, Cezalandırmayalım”

1069Şubat2023
Yaşam

Sosyal Medya Kullanımı Kaygıları Tetikliyor

1069Şubat2023
Tütün Bağımlılığı

Sigara İle Mücadelede En İyi Politika, Çocuk Ve Gençleri Tütünsüz Ortamda Büyütmektir

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

YEDAM’ın Kişiye Özel Programlarıyla Sigaraya “Dur” Deyin

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Örnek Vakalarla Tütün Bağımlılığı Tedavisi

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığı Vücudumuza Neler Yapıyor?

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Sigarayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

1068Ocak2023
Alkol Bağımlılığı

Dünyada Alkol Kullanımı Ve Önleyici Politikalar

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Önlemeye Dair Yasal Düzenlemeler

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Bir Diğer Karanlık Yüzü: Şiddet Ve Alkol İlişkisi

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Ebeveynler Alkol Kullanan Gence Nasıl Yaklaşmalı?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Sevdiklerimizi Alkol Bağımlılığından Nasıl Koruruz?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolsüz Hayat Neler Kazandırıyor

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1067Aralık2022
Teknoloji Bağımlılığı

“İletişim Yoluyla Kendimizi Var Ediyoruz”

1066Kasım2022
Bağımlılık

“Bireyi Bağımlılığa Götüren Duygusal Yalnızlıktır”

1066Kasım2022
Yaşam

“İnsan İnsana Şifadır, Umuttur, Yoldur”

1066Kasım2022
Bağımlılık

Güvene Dayalı İletişim Bağımlılıklardan Koruyor

1066Kasım2022
Yaşam

Sanal İletişim Gerçek İletişimin Yerini Tutar Mı?

1066Kasım2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Oyun Bağımlılığı Ciddi Bir Sorun”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğrenmeliyiz”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Eğitim Şart

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Bizi Neler Bekliyor?

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sanal Ortam Güvenliğinin Teminatı: Siberay

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Rakamlarla Dijital Dünya

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

TÜİK Araştırma Sonuçlarına Göre Türkiye Dijitalleşiyor

1065Ekim2022
Yaşam

“Proje Çocuklar Kuklaya Dönüşüyor”

1064Eylül2022
Yaşam

“Mutlu Bir Aile İçin Her Şey Mükemmel Olmak Zorunda Değil”

1064Eylül2022
Yaşam

Değerler Eğitimi Bu Dünyanın Bir İhtiyacı

1064Eylül2022
Bağımlılık

TBM İle Her Yıl Milyonlarca Kişiye Ulaşıyoruz

1064Eylül2022
Bağımlılık

Yaşam Becerileri Bağımlılıklardan Koruyor

1064Eylül2022
Yaşam

Okul Heyecanı Başlıyor

1064Eylül2022
Yaşam

“Tüketerek Mutlu Olma Çabası Büyük Bir Yanılgı”

1063Ağustos2022
Yaşam

“İnsanın Manevi Alanı Boşluk Kabul Etmez”

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluk Beyinde Başlar

1063Ağustos2022
Yaşam

Toplumsal Mutluluğun Şifreleri

1063Ağustos2022
Yaşam

Sağlıklı Tabaklar, Mutlu Yüzler

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluğa Götüren 7 Adım

1063Ağustos2022
Yaşam

Az Çoktur!

1062Temmuz2022
Yaşam

“Sadeleştikçe Zihin Sağlığımızı Korumamız Da Kolaylaşır”

1062Temmuz2022
Yaşam

Atıksız Bir Mutfak Mümkün

1062Temmuz2022
Yaşam

Biraz Yavaşlamaya Ne Dersiniz?

1062Temmuz2022
Yaşam

Sade Ve Özgür Bir Yaşamın Yolu: “Küçük Ev” Akımı

1062Temmuz2022
Yaşam

Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Sadeleş!

1062Temmuz2022
Yaşam

Atık Kağıtları Sanat Eserine Dönüştürüyor

1062Temmuz2022
Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Yaşam

“Dünya Şiddetli Bir Merhametsizlik Hastalığına Tutulmuş Vaziyette”

1058Mart2022
Yaşam

Tarih Boyunca Vardı Ve Hep Var Olacak: Sivil Toplum Kavramı Ve STK’lar

1058Mart2022
Yaşam

Yeşilay’a Gönülden Bağlı Olanlar

1058Mart2022
Yaşam

Merhamet Ve İyiliğin Gücü: Gönüllülük

1058Mart2022
Yaşam

Gönüllülük Çalışmaları Dersiyle Teori Ve Pratik Bir Arada

1058Mart2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Kontrol Politikaları Toplumları Koruyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

“Alkol Bağımlısı Kişilerin Çocuklarının Ruh Sağlığını Yakından Takip Edilmeli”

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Aile İçi Şiddette Risk Faktörü

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Anlamaya Yönelik Faaliyetler

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağırsak Sağlığını Bozuyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığıyla Asırlık Mücadele: YEŞİLAY

1054Kasım2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapar?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019