Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1047
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

Yusuf DURAN

Zeytinburnu Belediyesi’nin 11 yıl önce başlattığı sosyal sorumluluk projesi, bağımlı gençlerin hayatını değiştiren fitili ateşledi. Bağımlı gençlerin sokaklarda kaybolacakken tanıştıkları buz hokeyi sporu ile “tek yürek” olup şampiyon sporculara dönüştüğü Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı’nın hikayesini Kulüp Başkanı Halit Albayrak’tan dinledik.

Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı’nın oyuncuları gerçek bir hikayenin kahramanları. 2010 yılında aralarında madde bağımlılarının da bulunduğu gençlerden kurulan Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı sportif olarak Türkiye Şampiyonlukları kazanıp Avrupa’da Continental Kupası’nda ikincilik elde etme başarısını gösterdi. Semtin bağımlı ve sorunlu gençleri buz hokeyi ile zararlı alışkanlıklarından kurtulup şampiyonluklar kazanan profesyonel birer sporcu oldular.

Zeytinburnu Belediyesi, 2010 yılında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında Özgürlük Parkı'na bir mobil buz pisti kurdu. Halkın büyük ilgisini çeken buz pisti, daha sonra madde bağımlıları gençlerin mekanı haline geldi. Bu gençler piste zarar verip, gelenleri rahatsız etmeye başladılar. Zamanla pist sessizliğe büründü. Zeytinburnu Belediyesi bütün bu olumsuzluklara rağmen pisti kapatmayıp bağımlı gençlere elini uzattı. Onlara sorumluluk verip pistin güvenliğini emanet etti. Ardından ise bu gençlerden bir buz hokeyi takımı kurdu.

SOKAKLARDAN ŞAMPİYONLUĞA…

Sokaklardaki gençlerden kurulan takım antrenmanlara başladı. Marmara Buz Hokeyi Ligi’ndeki ilk maçlarını 37-1’lik skorla kaybettiler. İlk iki yılında sürekli yenilgi yaşayan takım zamanla profesyonelleşti. 2012-2013 sezonunda Süper Lig’e terfi eden takım, Türkiye şampiyonlukları kazandı. Ülkemizi Avrupa’da başarı ile temsil etti. 37 yiyen takım artık 37 atmaya başladı. Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı’nın televizyon dizisine de konu olan hikayesini Kulüp Başkanı Halit Albayrak’tan dinledik…

HER ŞEYİ BAŞLATAN PROJE: “DOĞA’YA DESTEK SİZDEN BUZ PATENİ BİLETİNİZ BİZDEN”

Buz hokeyi takımı kurma fikri nasıl ortaya çıktı?
Dönemin Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın’ın geri dönüşüm bilincini artırmak hedefiyle başlattığı “Doğa’ya destek sizden buz pateni biletiniz bizden” projesi kısa zamanda büyük ilgi gördü. Fakat bir zaman sonra başkanımızın deyimiyle “hedefi olmayan gençler” piste zarar vermeye başladı. Bizler de pisti bu gençlerimize emanet ettik. Gençlerimiz piste sahip çıkmanın yanı sıra çok kısa sürede paten kaymayı öğrendiler. Belli bir aşamaya geldikten sonra ise artık bu gençlerimizden bir buz hokeyi takımı oluşturmalıyız dedik.

Buz hokeyi Türkiye’de çok az tanınan ve pahalı bir spor dalı. Takımı kurma aşamasında sıkıntılar yaşadınız mı?
Buz hokeyi ülkemizde yeni yeni bilinir hale geldi. O dönemde malzeme temini konusunda sıkıntılar yaşıyorduk çünkü tüm malzemeler yurt dışından geliyordu. Çok şükür iyi bir planlamayla tüm sorunların üstesinden geldik.

“BAĞIMLI GENÇLER AİDİYET DUYGUSU KAZANDI”

Takımı kurarken kaç oyuncu ile başladınız? Oyuncu seçimi sürecinde neler yaşadınız?
Başlarda dokuz oyuncu ile yola çıktık. Sonradan sayımız giderek arttı. Oyuncu seçim sürecinden ziyade oyuncuların devamlılığı konusu bizim için önem arz ediyordu. Buz hokeyi süreklilik gerektiren bir spor, ara verdiğinizde tüm kazanımları yitirme olasılığınız çok yüksek. Dolayısıyla oyuncularımızı az bilinen ve çok az şehirde yapılması mümkün olan bir spora devam etmeleri konusunda motive etmek için yoğun çaba sarf ettik.

Kuruluş aşamasında yaşadığınız tecrübelerden unutamadığınız anılarınız var mı?
Antrenmanlar devam ediyordu, bir müddet sonra gençlerimizin hepsine “Sporcu Kartı” dağıttık. Bu, üzerinde fotoğraf ve kimlik bilgilerinin yer aldığı üye kartı gibi bir karttı. Polis çevirmelerinde, rutin GBT kontrollerinde gençlerimizin bu kartları kullandıklarını duyduğumda gözlerim dolmuştu. Kısa zamanda oluşan bu aidiyet yürüdüğümüz yolun sağlaması niteliğindeydi. Bu hamleleriyle “Biz sıradan insanlar değiliz artık, biz bu mahallenin spor kulübünün sporcularıyız.” diyorlardı. Bunu asla unutamam.

“GELİŞİM KAYDETTİKÇE MOTİVE OLDULAR”

Bağımlı çocukların hayatını değiştiren bu projede oyuncularınızı nasıl motive ettiniz, hayatlarına yeni bir yön vermelerini nasıl sağladınız?
Buz hokeyinde gelişim kaydettikçe motive olduklarını hissediyordum. Bağımlı olma duygusunu sportif anlamda kullanmaya başladılar. Antrenman, maç, deplasman kavramları zihinlerine yerleştikçe zararlı alışkanlıklarını ötelediler ve bu öteleyiş onları mutlu etti. Çünkü müsabık olarak bir sporla uğraşmak ve zararlı madde bağımlılığı aynı koltukta taşınacak karpuzlar değil. Onlar koltuklarının altına buz hokeyini aldılar. Deplasmana giderken kulübün eşofmanını giydiler, maçtan önce omuz omuza verip kendileri için bir kazanım belirleyip onun için mücadele ettiler ve bu yol onlar için değiştirilmesi güç bir iç motivasyon oluşturdu.

Takımdaki bağımlı ve sorunlu gençlerin uyum süreçlerini anlatır mısınız? Bu süreçte uzmanlardan herhangi bir profesyonel yardım alındı mı?
Elbette başlarda çok zorlandık. Antrenmanlara gelmek, maçlara çıkmak istemediler. Buz hokeyi gibi hem denge hem güç isteyen bir sporu kavramakta zorlandılar ve bu zorlukla başa çıkmak istemediler. Biz bu zorlu yürüyüşü doğum sancısı olarak gördük; işin uzmanlarından destek aldık, birçok resmi kurum taşın altına elini koydu. İlerleyen sezonlarda yerli ve yabancı oyuncu transferlerimiz oldu. Uyum sürecini çok sağlıklı atlattık. Kulüp evinde sporcularımız birlikte yaşadılar.

Takımın hikayesi TRT’de “Tek Yürek” isimli diziyle ekrana da taşındı. Bu sizde nasıl duygular uyandırdı? Öte yandan seyirci sizce bu hikayeye nasıl tepki verdi?
Dizinin gala gecesine tam takım olarak gittik. İdarecilerimiz, sporcularımız, antrenörlerimiz… Muhteşem bir his. Güzel bir tarihe tanık olduk. O akşam tüm sporcuların gözünde farklı bir ışıltı oldu; kendilerine verilen değerin, elde ettikleri zaferin idrakine ulaştıklarını hissettim. Buz hokeyi çok küçük bir camia. Camiamız içindeki geri dönüşler çok güzeldi. Diğer taraftan ortak hiçbir noktamızın olmadığı kişilerden de övgü dolu sözler işittik. Bir esnaf lokantasında yemek yerken televizyonda Tek Yürek’i görmek, insanların hikayemize sahip çıkışını görmek paha biçilemez. 

“BİR GOL ATIN SİZİ GALİP SAYACAĞIM”

Takım ilk maçını 37-1’lik bir skorla kaybetti ve ilk iki yılında seri mağlubiyetler aldı. Oyuncular bu süreci motivasyon açısından nasıl yaşadı?
Hemen hemen her buz hokeyi takımının kuruluş hikayesinde farklı biten mağlubiyet vardır. Bunu zafere giden yoldaki tecrübe taşı olarak görüp sporcularımızı da böyle motive ettik. Hatta Belediye Başkanımız Murat Aydın 37-1’lik skorla biten maçta soyunma odasına inip “Bir gol atın sizi galip sayacağım.” demişti ve o golü atmıştık. İlerleyen yıllarda yerli ve yabancı oyuncular, yabancı antrenörler getirerek gelişimimize katkı sağladık.

Tecrübeniz diğer spor dalları ve kulüplerinde farkındalık oluşturdu mu?
Şüphesiz ki oluşturdu. Bizim suya attığımız bu taş dalga dalga tüm ülkeye yayıldı. Hem buz hokeyinde hem de diğer sporlarda bu ve benzeri sosyal sorumluluk projeleri yapılmaya başlandı. Ve en önemlisi insanlar artık şunun farkına vardılar; spor, bağımlılıkların yönlendirilmesinde ve ortadan kaldırılmasında büyük bir öneme sahip. Bu tüm branşlar için geçerli. Yeter ki biz elimizi uzatalım ve değişimi başlatalım. 

“BAŞARILAR YENİ HEDEFLERİ DOĞURDU”

Takımınız zorlu geçen ilk iki yılın ardından büyük başarılara imza attı. Bunları anlatır mısınız?
Takımımız farklı mağlubiyetlerle sezonunu tamamladı. Antrenör ekibimizi güçlendirdik; yerli ve yabancı oyuncular transfer ettik. Kısa zaman içerisinde de bu hamlelerimizin karşılığını aldık. Önce Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi’ni kazandık, ardından Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) tarafından her ülkenin şampiyon kulübünün katıldığı, futboldaki Şampiyonlar Ligi kıvamındaki Kıtalararası Buz Hokeyi Kupası’na (Continental Cup) katıldık. Birçok sporcumuz ilk kez uçağa bindi, ilk kez yurt dışına çıktı; ilk senemizde önemli başarılar elde ettik ve uluslararası camianın da takdirini kazandık.

İkinci senemizde yine Türkiye Şampiyonu olarak Kıtalararası Buz Hokeyi Kupası’na katıldık. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da grubumuzu namağlup tamamlayarak bir üst grupta mücadele hakkı kazandık. Bu Türk buz hokeyi sporu için önemli bir adımdı. Mücadele ettiğimiz üst grupta mağlup olduğumuz takım o sezon kupayı kazanan takım oldu. Elde ettiğimiz her başarı bize yeni hedefler doğurdu. Daha büyük başarılar elde ederek kulüp olarak ülkemizi Avrupa’da ve dünyada temsil etmek istiyoruz. Futbol ve basketbolda olduğu gibi buz hokeyinde de birçok ülkenin katılımıyla oluşturulan ligler var ve o liglerde mücadele edip prestijli kupaları ülkemize getirmek istiyoruz.

Bağımlı gençleri topluma kazandırma çalışmalarınız devam ediyor mu?
Bağımlı gençleri semtimize, kulübümüze, branşımıza kazandırma çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili Avrupa Birliği destekli bir proje hazırlığındayız. Türkiye olarak bağımlılıkla mücadelede iyi bir noktadayız; kabul görmüş çalışmalarımızın diğer Avrupa ülkelerine örnek teşkil etmesi açısından sıkı çalışıyoruz. Belediye Başkanımız Sn. Ömer Arısoy’un bu noktada çok önemli katkıları ve destekleri var. İnşaatı tamamlanmak üzere olan buz pistimizde yine benzer projelerle büyük işlere imza atmak istiyoruz.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019