Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1041
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

Yusuf DURAN

E-sporun bağımlılık riskini artırdığını vurgulayan Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak, çocuk ve gençlerin riskli grupta olduğunu belirtiyor. Oyun bağımlılığının şiddeti normalleştirdiğine ve kumar bağımlılığına yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Arıcak, anne-babasıyla ilişkisinde sorun olan çocukların özellikle risk altında olduğunu ifade ediyor.
 
Sokak oyunlarının yerini büyük oranda dijital oyunların aldığı günümüzde, eğlence anlayışını bilgisayar, internet ve dijital oyunlardan ayrı düşünmek maalesef çok zor hale geldi. Bu yeni durumun beraberinde getirdiği oyun bağımlılığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek bir halk sağlığı sorunu haline geliyor. Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak, oyun bağımlılığı hakkında yaptığımız söyleşide önemli açıklamalarda bulundu.
 
Oyun bağımlılığı nedir ve belirtileri nelerdir?
Oyun bağımlılığı “Son on iki ayda, oyunun diğer ilgi alanlarına ve günlük aktivitelere göre öncelikli hal alması, oyun oynama üzerinde kontrolün azalması ve olumsuz sonuçlarına rağmen oyunun devam etmesi” durumudur. Oyun oynama bozukluğu, bireyin kişisel, ailevi, sosyal, eğitimsel ve mesleki alanlarında işlev kaybı şeklinde kendini gösteren uzun süreli bir bozukluktur. Belirtiler çoğunlukla;

  • Önceden sevilerek yapılan şeylere karşı ilgi kaybı.

  • Oyun oynanmadığı zamanlarda da sadece oyunu düşünme.

  • Oyunu azaltmak ya da bırakmak istediğinde başarısız olma ve oynamaya devam etme.

  • Fiziksel (göz problemleri, aşırı kilo alma ya da kilo verme, uyku problemleri gibi), psikolojik (stres, kaygı, öfke gibi) ve sosyal (aile ve arkadaşlar ile ilişkiler) sorunlar yaşama ve buna rağmen oyun oynamaya devam etme.

  • Oyun nedeni ile iş, eğitim ve ilişkilere dair önemli bir fırsatı ya da fırsatları kaybetme.

  • Okuldan/işten ayrılma, eşinden ayrılma şeklinde kendini gösterir.

İNSANLAR NEDEN OYUN OYNUYOR?
İnsanları video/internet oyunu oynamaya yönelten etmenlerden bahseder misiniz?
Nedenler çok çeşitli gerekçelere dayanabilir. Bununla birlikte en çok rastladığımız nedenler:
Genetik ve fizyolojik faktörler: Hem kimyasal bağımlılıklar hem de kumar bağımlılığı ile ilgili yapılan genetik temelli araştırmalar, bağımlı bireylerin bağımlı olmayanlara göre genetik farklılıklar gösterdiklerini tespit etmiştir. Bağımlı bireylerin bağımlılığa genetik bir yatkınlıkla doğduklarına dair veriler her geçen gün artmaktadır.
Dijital oyunlar kişiye haz (keyif) verir: Bireyin hoşuna giden şeylerle etkileşime girmesi beyindeki dopamin salınımını artırır ve birey bu etkinlikten keyif duyar. Dijital oyunlar da bireyin hoşuna giden ortam ve etkinlikler yaratmasından ötürü bireyde haz yaratan bir özelliğe sahiptir. Haz arayışı, aslında pek çok bağımlılığın da ana unsurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Dijital oyunlar çok çeşitli, her yaştan ve gruptan insana hitap eden ve kolay ulaşılabilen eğlence araçlarıdır: Dijital oyunlar sayıca çok çeşitlidir. Her yaştan insana farklı alternatifler sunmaktadır. Sadece bilgisayardan değil, tabletten ve cep telefonlarından da oynanabildiği için zaman ve mekan sınırlamasını da ortadan kaldırmaktadır. Çoğu dijital oyun bedavadır ve internet olmadan da oynanabilmektedir.
Dijital oyunlar bireyin merak ve keşfetme duygusuna hitap eden araçlardır: Dijital oyunlar sundukları sınırsız ve keşfedilmeye açık dünyalarla kişiler üzerinde heyecan ve merak uyandırmaktadır. Keşfedilecek ülkeler, inşa edilecek binalar, kazanılacak eşyalar (itemler), ölmemek için gerçekleştirilen kaçışlar, tüm heyecanına rağmen risk ve tehlike içermeden güvenli bir şekilde kişinin saatlerce zaman geçirebileceği bir dünya sunmaktadır.
Dijital oyunlar zaman kavramını değiştirmekte ve akışı hızlandırmaktadır: “Akış” kavramı pek çok alanda insanın hoşuna giden durumlarda yaşanan algısal psikolojik bir durumdur. Sıkıcı bir dersteki ya da toplantıdaki bir saatlik süre bir gün gibi algılanabilirken, oyun başında geçen aynı bir saat bir dakika gibi kısa algılanabilir. Bu akış algısı, dijital oyunları cazip kılan önemli bir husustur ve zaman kontrolünün denetlenmesini de güçleştirmektedir.
Dijital oyunlar online ortamda sosyalleşmeyi kolaylaştırır: Dijital oyunlar kişiye evinden ya da yalnız başına da olsa herhangi bir mekandan çok sayıda insanla ilişki kurma, iş birliği yapma ve sohbet etme imkanı sağlamaktadır. Özellikle büyük ölçekli (devasa) çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları (Massively Multiplayer Online Role Playing Game-MMORPG) dünyanın her yerinden insanla bağlantı kurma ve sanal ortamda sosyalleşme imkanı sunmaktadır.
Dijital oyunlar bireye kimliğini farklı şekillerde inşa ve ifade etme imkanı sunmaktadır: Kimliğin tanımlanması sürecinde bireyin kendine ait farklı kimlik denemeleri olabilir. Bu durum gerçek yaşamda kişinin giyimiyle, saçıyla, sakalıyla, kullandığı aksesuarla ve hatta özdeşim modellerini taklidiyle kendini gösterirken; dijital oyunlarda seçtiği karakterlerin (avatarların) cinsiyeti, kılık kıyafetleri ve aksesuarlarıyla da kendini gösterebilir. Bir yönüyle oyunlar gerçek olmadıkları için tepki de çekmemekte, kişiye daha güvenli bir şekilde kendini ifade etme imkanı sağlamaktadır.
Dijital oyunlar sıkıntı, kaygı ve depresyonla baş etmede kolaylık sağlamaktadır: İnsanlar sıkıldıklarında, kaygı verici bir durumla karşı karşıya kaldıklarında ya da çökkün bir duygu durumu yaşadıklarında bu elem verici durumdan kurtulmak isterler. Bu duygulara neden olan koşulları değiştiremedikleri sürece yaşanılan olumsuz duygulardan geçici de olsa kaçış en sık başvurulan savunma mekanizmasıdır. Örneğin sınavlar yaklaştığı halde hâlâ sınavlara hazırlanmamış bir öğrenci yoğun bir sınav kaygısı yaşıyor olabilir. Bu kaygıdan geçici de olsa uzaklaşmak için bilgisayarda oyun oynamak bir rahatlama ve akış duygusu yaratıp kaygıyla geçen süreyi kısaltmaya imkan verecektir.
Dijital oyunlar başarma ve tamamlama duygusunu tatmanın kolay yoludur: Dijital oyunlar, hangi yaşta olursa olsun tüm insanlara “başarma” ve “tamamlama” duygusunu tattıran etkinliklerdir. Oyunlar seviye seviye olduğu için her insan bu oyunlarda başarılı olabilmektedir. Yine bir seviyeden diğerine geçiş tamamlama duygusunu da tattırmaktadır. Bununla birlikte bu oyunlardaki en büyük risk; her ne kadar geçici bir tamamlama ve başarma duygusu yaşansa da çoğu dijital oyunun bir sonu yani bitişi olmadığı için oynayan kişiyi kendine bağımlı kılabilmesidir. Günler, haftalar hatta yıllar boyunca süren oyunların sayısı gittikçe artmaktadır.
 
MADDE-BAĞIMLILIK İLİŞKİSİ YOK
Diğer bağımlılık türleriyle oyun bağımlılığını kıyaslar mısınız?
Kimyasal bağımlılıklarda bağımlı olunan madde bellidir ve tedavide doğrudan fizyolojik temelli ve destekleyici psikoterapinin yer aldığı bir tedavi uygulanır. Kişi bağımlılık yapan maddeden uzak tutulduğunda tekrarlama riski de azaltılmış olur. Yine bağımlılık yapan maddeye ulaşmanın bir maliyeti vardır. Kimyasal bağımlılıklar, kendini daha kolay gösterir. Bedensel belirtileri vardır. Tedavi edilmezse genellikle ölümle sonuçlanır.
Bununla birlikte oyun bağımlılığında bağımlılığa neden olan kimyasal bir madde mevcut değildir. Farklı ilaç tedavileri ve psikoterapi teknikleri uygulanmaktadır; fakat tedavide kalıcı sonuca ulaşılmış bir tedavi yöntemi henüz bulunabilmiş değildir. Yine davranışın tekrarlama riskini azaltmak için kişiyi telefon, tablet ya da bilgisayardan uzak tutmak daha zordur. Çünkü kişi günlük yaşamında işi ya da eğitimi nedeniyle bu teknolojik cihazları bir şekilde kullanmak zorundadır. Bu da bir süre sonra oyuna kayıp tekrar (nüksetme) riskini ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda oyun bağımlılığını gizlemek daha kolaydır.
 
Oyun bağımlılığı yaş grupları olarak en çok kimleri tehdit ediyor?
Çocuk ve gençler en riskli grupta yer almaktadır.
 
E-SPOR MASKELİ BİR TEHDİT
Son yıllarda giderek artan e-spor organizasyonlarının, takımlar ve oyuncuların giderek artmasının oyun bağımlılığını artırmadaki etkisi nedir?
Türkiye’de 30 milyon genç bilgisayar oyunu oynuyor ki bu da nüfusun yüzde 36’sı demek. 7-8 milyon olan e-sporcu sayısının hızla artacağını tahmin ediyoruz. Bu çocuklar gerçek anlamda “E-sporcu olmak istiyorum.” dediklerinde, günlerinin 8-9 saatini bilgisayar başında geçirmek zorundalar. Bağımlı olmasalar bile başarılı olmak için bunu yapacaklar. Okula gitmeyecekler ve ders başarıları düşecek. Birçoğu ergenlik döneminde. Yani tam gelişim çağındayken çocuğunuzun 8-9 saat koltukta oturduğunu düşünün. Bunun neresinin sağlıklı olduğunu savunabilirsiniz?
E-sporun aslında gölgelenmiş ve maskeli bir biçimde bazı gençleri internet oyun bağımlılığına götürdüğünü düşünüyorum. Hepsini değil. Böyle bir iddiada bulunursak yanlış olur. Çünkü bağımlılık bir hastalık ve biz 30 milyon genç içinden, e-spor nedeniyle risk taşıyanların bağımlı olma ihtimalini artırmış olacağız. E-spor bağımlılık riskini artıracak. “Her e-spor oynayan kişi bağımlı olacak.” diye bir durum söz konusu değil. Biz e-sporun herkeste bağımlılık yapacağını iddia etmiyoruz. Her alkol, sigara içen de bağımlı değil. Ama, “Ben sigara içmeye başlasam da bağımlı olmam.” diyemezsiniz. Kimseye de şunu söylemezsiniz: “Sigara iç, bağımlı olmazsın.” Aynı şey e-spor için de geçerli. “E-spor oyna, bağımlı olmazsın.” diyemeyiz. Kişi nasıl sigarayı ağzına koyduğunda bağımlı olma riski taşıyorsa, e-spor oynamaya başladığında da bağımlı olma riski taşıyor demektir.
 
1 MİLYAR DOLARLIK DEV PAZAR
Ekonomik pazarın büyüklüğü göz önüne alındığında, dijital oyun sektörü ve bunları destekleyen global şirketler ne gibi tehditler barındırıyor?
Gençlerin oynadığı bilgisayar oyunlarının Türkiye’deki yıllık pazarı 500 milyon dolar. E-spor işin içine girdiğinde dünya genelinde 1 milyar doların üstünde bir pazar söz konusu. Dünyada e-spor lig maçlarında 20 milyon dolar ödül alabiliyorsunuz. İster istemez bu durum şirketlerde iştah kabartıyor. Şirketler elbette ki para kazanmak, kâr etmek isteyecek. Ama önemli olan bunu etik ve evrensel ahlaki kurallara uyarak yapabilmeleri. İnsanların sağlığı, eğitimi, faydası ve geleceği öncelik olmalı. Öncelik para ve kâr olursa daha çok insan kaynağımız heba olacak demektir.
 
NORMALLEŞEN ŞİDDET
Şiddet içerikli oyunlar, oynayanlarda ve oyun bağımlılarında ne gibi olumsuz etkilere yol açıyor?
Şiddet içerikli oyunlar sürekli oynandığında şiddet davranışının kanıksanmasına ve kişinin zihin dünyasında “normalleşmesine” yol açıyor. İnsan beyni, tekrarlayan eylemler sonucunda yeni nöral (sinirsel) devreler oluşturuyor. Bir anlamda programlanıyor. Eğer kişi çok fazla şiddet eylemine maruz kalıyor ve bundan da oyunlar vasıtasıyla zevk alır hale geliyorsa; kriz durumlarında bir kişiyle çatışma yaşadığında bu sinir devreleri harekete geçip kişiyi benzer eylemler göstermeye itebiliyor. Sorunları çözmek için şiddeti birincil çıkar yol olarak görebiliyor. İnsanın kriz durumlarında soyut yani akli selim düşünmesi zor bir durumdur. Somut ve programlanmış devrelerle hareket eder. Bu nedenle beynimize ne ekersek zor zamanlarda da onu biçeriz.
 
KUMAR BAĞIMLILIĞI RİSKİNİ DE ARTIRIYOR
Oyun bağımlılığı ve kumar arasında nasıl bir ilişki var?
Özellikle oyunlarda parayla item almak, oyunlarda kullanılan şans kutuları, çekilişler, oyunların kumar oyunlarına benzer görüntüler ve sahneler içermesi, oyun oynayan gençleri bahis ve kumar oyunlarına özendirebiliyor. Henüz doğrudan bir ilişki gösterilmemiş olsa da yeni çalışmalar oyun bağımlılarının kumar bağımlılığı geliştirme riski de taşıdığını gösteriyor.
 
TABLET-BİLGİSAYAR ÖDÜL DEĞİLDİR
Oyun bağımlılığının önlenmesi için ne gibi tedbirler alınmalı?
Lütfen anne-babalar küçük yaştan itibaren çocuklarını oyalamak için, yemek yedirmek için ellerine tablet ve telefon vermesinler. Tableti ve bilgisayarı ödüllendirme aracı olarak kullanmasınlar. “Eğer ödevini yaparsan bilgisayarda oynayabilirsin.” diyor anneler. Çocuk ödevini yapıyor ve bilgisayara girip şiddet içerikli oyun oynuyor. Yani şiddet içerikli oyun oynamak çocuk tarafından bir “ödül” olarak algılanıyor. Böylece anne-babalar istenen bir davranışı geliştirmek isterken kendi elleriyle çocuklarını istenmeyen davranışlar kazanmaya itiyorlar. Küçük yaştan itibaren anne-babanın çocuğuyla kuracağı güven ve saygı ilişkisi çok önemli. Anne babalar çocuklarıyla bu güven ilişkisini geliştirmeyip onlara zaman ayırmadıklarında çocuklar bağımlılıklara daha kolay meylediyor. Yeşilay olarak yaptığımız araştırmaya göre, anne-babasıyla ilişkisinde sorun olan ve ailesinde huzur olmayan çocuklar daha fazla oyun bağımlısı oluyor. Anne baba ve çocuk arasındaki güven ilişkisi koruyucu bir faktör. Bu yüzden ebeveynlere her gün yarımşar saat çocuklarıyla bire bir oyun oynamalarını öneriyoruz. İlgilenmek onların sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamak değil, onlara zaman ayırmak anlamına geliyor. Ortak etkinliklere mutlaka zaman ayırmakta fayda var.
 
TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Oyun bağımlığının tedavisinde ne gibi yöntemler kullanılıyor?
Şu ana kadar en etkili tedavinin “İlaç, Bilişsel Davranışçı Terapi ve aileye verilen psikoeğitim” olduğu görülmüş. Yine bağımlı bireyin spor ve sanat gibi sevdiği ve yapabildiği sürekli ve düzenli bir etkinliği yapması da tedavide fayda sağlıyor. Bununla birlikte bağımlılığın bir hastalık olduğunu unutmamak gerekiyor. Bağımlılık, ömür boyu süren, azalsa ya da kaybolsa da tekrarlama riski olan bir sorundur. Bu nedenle tedavi olan bireyin düzenli ve sağlıklı bir hayat sürmesi büyük önem taşımaktadır.
 
Madde ile ilgili bağımlılıklar toplum tarafından daha iyi tanınırken oyun bağımlılığını da içeren madde ile ilgili olmayan bağımlılık türleri için nasıl toplumsal farkındalık oluşturulabilir?
Kamu spotlarının, televizyon dizilerinin ve filmlerin, okullarda okutulacak “dijital vatandaşlık” derslerinin toplumsal farkındalık oluşturmada oldukça etkili olacağını düşünüyorum.

PROF. DR. OSMAN TOLGA ARICAK KİMDİR?
Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak, 1993 yılında İstanbul Üniversitesinden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde tamamladı. 1994 yılında Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde çalışmaya başlayan Arıcak, 1999 yılında yardımcı doçent oldu. Prof. Dr. Arıcak, 2006-2007 yılları arasında Indiana Üniversitesi Eğitim Psikolojisi Bölümünde konuk araştırmacı, 2007-2008 yılları arasında ise Tulane Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010 yılında Eğitim Psikolojisi alanında doçent oldu. 2013-2014 akademik yılında Harvard Üniversitesi Berkman Center for Internet and Society Gençlik ve Medya Laboratuvarında araştırmacı olarak çalışan Arıcak, halen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Arıcak, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Amerikan Psikologlar Derneği, Uluslararası Okul Psikologları Derneği (ISPA) Üyesi ve aynı zamanda Yeşilay Bilim Kurulu Üyesidir.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019