Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1050
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

Yusuf DURAN

YEDAM’ın (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) gençlerde oyun ve sosyal medya bağımlılığı konusundaki çalışmaları üzerine konuştuğumuz Prof. Dr. Kültegin Ögel, tamamen insanımıza özgü tedavi yöntemleri derlediklerini belirtiyor. Prof. Dr. Ögel, tedavide amacın gençte farkındalık oluşturmak ailede ise kural koyma becerilerini geliştirmek olduğunu vurguluyor…

Dijital bağımlılık/ekran bağımlılığını nasıl tanımlıyorsunuz?
Buna internet bağımlılığı diyoruz artık. Çünkü hepsi internet üstünden oluşan bağımlılıklar. Bunu oyun ve sosyal medya bağımlılığı olarak ikiye ayırabiliriz. Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını artık bir hastalık olarak kabul etmiştir. Kişi, olumsuz sonuçlarına rağmen internet üstünden oyun oynamaya devam ediyorsa, planladığından daha fazla internet başında kalıyorsa, oyun oynamak hayattaki önceliği olduysa, bu durumda bağımlılıktan söz ediyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bu anlattıklarım aslında internet bağımlılığına da sosyal medya bağımlılığına da uyuyor.

Bağımlılığın temel noktaları nelerdir?
Kişinin önceliğinin değişmesi, zarar vermesine rağmen interneti kullanmaya devam etmek ve kendisini durduramamak. Bunlar bağımlılığın belirtileri. Biz buna dijital ya da ekran bağımlılığı demiyoruz. Ekran dediğimizde televizyona bağımlı olmuyoruz ya da havaalanındaki dijital ekrana... Bağımlı oldukları şey internet. Bu nedenle biz genel olarak internet bağımlılığı diyoruz. Bunu da ikiye bölüyoruz: Sosyal medya bağımlılığı ve oyun bağımlılığı olarak. İkisinin karakterleri birbirlerinden farklı. O yüzden ikiye bölmekte yarar var. Ama bağımlılık demek için temelde üç kriter lazım: Bir, durduramaması; iki, önceliklerinin bu olması ve son olarak zarar vermesine ve olumsuz sonuçlarını görmesine rağmen kullanmaya devam etmesi.

Hocam söyledikleriniz genelde oyun bağımlılığı tanısı için ifade ediliyor. Peki sosyal medyanın aşırı kullanılması durumunu nasıl açıklarsınız?
Sosyal medya bağımlılığı henüz bir hastalık olarak tanımlanmadı ama bence yakın zamanda muhtemelen bu da tanımlanacak; ve bunun da kriterleri oyun bağımlılığının kriterlerinden çok farklı değil. Sonuçta kişi kendisini durduramıyor. Sürekli sosyal medyaya bakma ve takip etme ihtiyacı duyuyor. Bakmadığı zaman kendisini kötü hissediyor. İkinci olarak, önceliğin sosyal medya olmaya başlaması durumu ortaya çıkıyor. Yani arkadaşı ile konuşmak yerine sosyal medyaya bakıyor. Ya da bir kafede oturan iki genç birbirleri ile konuşmak yerine sosyal medyayı gözden geçiriyorlar. Üçüncü olarak da, sosyal medyaya bakmak yüzünden dersinden geri kalıyor veya sosyal medya ile uğraşacağım diye insanlar çocuğuna bakmıyor. Bu kriterleri sosyal medyaya uyarlarsanız da aynı sonucu veriyor. Bu yüzden sosyal medya için ayrı bir kriter oluşturmaya gerek yok.

İNTERNET CAZİP BİR ÖDÜL KAYNAĞI

Çocuk ve ergenlerde internet ve teknoloji bağımlılığının nedenleri nelerdir?
İnternet çok çekici bir ödül kaynağı ve çok hızlı ödül veriyor. Bu nedenle insanları kendine bağlıyor. Özellikle strese karşı dayanıklılığı az olan, sosyal ilişki becerileri iyi olmayan gençler için bir kaçış yeri. Gerçek hayatla uğraşmak yerine sanal hayatın rahatlığı tercih ediliyor.

Peki hocam gençler ödüle çok mu meraklı?
Aslında tüm insanlar ödüle çok meraklıdır; çünkü beynimiz ödülle çalışıyor. Çikolata yiyince seviniriz. Bu yüzden aileler ne der: “Yemeğini ye ya da ödevini yap. Sonrasında tatlıyı yiyebilirsin.” Çünkü bu bizim için ödüldür. Ergenlerin beyni yetişkinlere göre ödüle daha duyarlıdır ve ödülün en büyük özelliği şudur: Ödül ne kadar erken geliyorsa ödülün değeri o kadar yüksektir. Bu yüzden örneğin sosyal medyada bir şey yaptınız iki gün sonra beğeni atsanız çok geç!
Ama sosyal medyada bir paylaşım yapıyorsunuz ve hemen arkasından beğeni geliyor ve kişi bunu görüyor, yani hemen ödül geliyor; veya dijital oyunlarda aşama atlanıyor. Bir ay sonra o aşamayı geçecek olsa kimse o oyunu oynamaz. Ama sürekli aşama atlıyorsunuz. Böylece bu bizi bağlıyor. Ödül sürekli geldikçe ödülü olan nesneye bağlılığımız da çok daha fazla artmaya başlar. Örneğin okul konusunu ele alalım. Genç okulun faydasını ne zaman görecek? Ancak üniversiteye girdiği ya da üniversiteyi bitirdiği zaman görecek. Çok geç! Bu yüzden gençler onu ödül gibi algılamıyorlar ama internet her an ödül veriyor, hiç durmuyor.

Sosyalleşme konusunda gençler interneti daha çok tercih ediyor. Neden?
Bu konuda gençler ve yetişkinler arasında fark yok. Göz kontağı kurmak zordur. Sosyal ilişki kurmak zordur. Neden? Karşınızdakini dinleyeceksiniz, onu anladığınızı göstereceksiniz, göz kontağı kuracaksınız ve konuşacaksınız. Bunlar her insan için zordur. Dolayısıyla sosyal medyadan yazmak, haberleşmek daha kolay. Aslında bizler yetişkinler olarak da bunu yapmıyor muyuz? Bir şey söyleyeceğiz ama şimdi konuşup söylemeyeyim diyoruz örneğin. Hemen bir mesaj yazıp “Ben bugün gelmeyeceğim.” diyoruz. Böylece durumu çok daha kolay kurtarıyoruz. Çünkü öbür türlü muhatabımız “Neden gelmiyorsun?” diyecek, “Haydi gel.” diyecek. Bununla uğraşmak yerine çabucak kurtuluyoruz. Aslında bu biraz sosyal becerilerimizdeki yetersizlikten kaynaklanıyor. Sosyal beceri birçok insan için biraz yorucu bir süreçtir.

Öte yandan ergen için artı bir durum daha var. Ergenin bedeni ile ilgili sorunu vardır, ergenlik döneminin doğal yapısı olarak ergen bedeni ile uğraşır. “Şişkoyum, zayıfım, bedenim güzel ya da bedenim çirkin…” diyecek. Ama internet bunu ortadan kaldırıyor. Bedeniniz nasıl olursa olsun bir fotoğraf atıyorsunuz, fotoğraf öyle bir yerden çekiliyor ki bedeninizin beğenmediğiniz yerini göstermiyor.

Dolayısıyla ergenler dışarı çıkıp bedeni ile uğraşmak yerine buna önem vermeyen sosyal medyaya giriyor. Üçüncü özellik, kimliği ortaya koymak. Ergen için kimlik oluşturmak zordur; daha kimliği oluşmamıştır. Ama internette, oyunda ya da sosyal medyada istediğiniz şey olabilirsiniz, yani anonimdir. Dolayısıyla, mükemmel bir kadın ya da erkek olarak gözükebilirsiniz. Bu yüzden gerçek kimliğiniz dışında olmak istediğiniz kimlik olabilirsiniz.

İnternet bağımlılığı kendi başına bir problem olarak mı ele alınmalı? Psikolojik rahatsızlıkların, internet bağımlılığına etkisi nedir?
Tüm bağımlılıklarda, eşlik eden ruhsal sorunlar vardır. İnternet bağımlılığına özellikle anksiyete ve depresyon eşlik etmektedir. Anksiyete; kaygı, endişe, heyecan gibi belirtilerin ortalamasıdır.

Sıkıntı, kaygı, depresyon yaşayan genç kaçış yolu olarak internete mi yöneliyor?
Aslında başlangıç çok böyle olmuyor; ancak sürmesi bununla daha bağlantılı. Yani internete çok girmesi, çok oyun oynamaya başlaması herhangi bir ruhsal sorundan dolayı olmuyor. Ama internet kullanımı davranışını artırdıkça ruhsal sorunlar eşlik etmeye başlıyor. Sokağa çıkmakta, arkadaşıyla buluşmakta zorluk yaşayan, sosyal fobisi olan bir ergenin, oyun oynadıkça, internetin başında kaldıkça sosyal fobisi artıyor; ve bu hayatını etkilemeye başlıyor. Dolayısıyla eşlik eden ruhsal sorunları da artmaya başlıyor. Ergenin gelişimi engelleniyor.

Gençlerin internet bağımlılığındaki gidişatını açıklar mısınız?
Aslında zaman içinde internet kullanım alışkanlıklarını kendileri bırakıyorlar. Hiçbir tedavi olmasa bile beş yıl içinde ya da en erken iki yıl içinde değişiyorlar. Burada önemli olan faktör şudur; gençler iki ya da beş yılda çok şey kaybediyor. Ergenlik dönemlerinde kazanacakları akademik durum ve sosyal becerileri kaybediyorlar. Bu nedenle gidişatta bir yerde muhakkak uzman desteği almanın çok gereği var. Tüm bağımlılıklarda eşlik eden ruhsal sorunlar vardır. Bu neredeyse yüzde 100’dür. Bu nedenle bunların saptanması ve buna uygun müdahalelerin gerçekleştirilmesi çok gereklidir.

İnternet bağımlılığı gençlerde ne gibi ruhsal, davranışsal ve bedensel zararlara neden oluyor?
Gelişimsel olarak geri kalıyorlar. Psikososyal ve bedensel olarak da bir geri kalma söz konusu. Gelişemiyorlar açıkçası. Niye? İki yıl kimse ile konuşmayan bir genç için sosyal beceri çok geri kalmış durumdadır. Becerilerini unutmuş oluyorlar. Akademik olarak geri kalmış oluyorlar. Arkadaşlarından geri kaldıkları için artık okula devam edemiyorlar. Ek olarak ruhsal sorunları ile başa çıkma yeteneklerini kaybediyorlar. Tabii bedensel etkileri de söz konusu. Kilo alma, duruş bozuklukları, el ve bilek problemleri görmeye başlıyoruz. Ama bunlar daha çok sosyal medyada değil de oyun bağımlılığında gördüğümüz etkiler. Sosyal medya kullanımında daha çok gördüğümüz durumlar sosyal becerilerde eksiklik ve stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenememedir.

“İNTERNETİN SINIRI OLMALIDIR”

Çocuklar ve gençlerin internet bağımlılığı nasıl önlenir? Faydalı teknoloji kullanımı nasıl olmalı?
Gençler sınırlarını bilmeyen yetişkinlerdir. Bu nedenle her alanda sınırlarını öğrenmek zorundadırlar.  Bu sınırları ise ebeveynlerin koyması gereklidir. Kural koyma becerisi olmayan ebeveynlerin çocuklarında bu sorun daha yaygın. Hayatta her şeyin bir sınırı var. Bu nedenle internetin de sınırı olmalıdır.

İnternet bağımlısı tanısı konulabilmesi için gereken kriterler nelerdir? Ne zaman bir uzman desteği almak gerekir?
Söyleşimizin başında bahsettiğimiz bağımlılık kriterlerini karşıladığı zaman uzman desteği gereklidir. Kişinin psikososyal işlevleri bozulduğu zaman da uzman desteği alınmalıdır. Yani, aile, okul, iş, arkadaş gibi alanlarda bozulma olmaya başladıysa, uzman ile görüşmek önemlidir.

Ergenlerin teknoloji bağımlısı olduğunu nasıl anlarız? Bağımlılık kriterlerinden üçü var mı?
Üçü varsa muhakkak destek almak lazım. Aslında bu kriterlerden bir tanesi olsa bile destek almak faydalı olur. Niye? Bağımlılığın gelişmesini önlemek açısından. Ama kriterlerden üçü de varsa bu bir sorundur. Bu bir hastalığa dönüşmüştür. O zaman muhakkak destek alması gerekir. İlkinde önlemek, ikincisinde ise tedavi etmek için…

Peki uzman desteğine ne zaman gerek duyuluyor? Psikososyal işlevleri bozulduğu zaman... Peki psikososyal işlev nedir?
Günlük hayatındaki işleri yapmamaya başlaması yani okula gidememesi, akademik başarısının düşmesi, gerçek arkadaşlarla görüşmemeye başlaması, sadece internette arkadaşlarının olmaya başlaması, aile ile ilişkilerinin bu nedenden dolayı bozulması, kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemeye başlaması, öz bakımını ihmal etmesidir.  Eğer bunlar başladıysa artık bağımlılık riski taşıyor demektir. Bu durumlarda uzman desteği almakta fayda vardır.

İnternet bağımlılığı konusunda ne tür tedavi yöntemleri uygulanıyor?
Daha çok psikoterapi yöntemleri uygulanıyor. İlaç tedavisi çok gerekli durumlarda kullanılıyor. Çocuk depresyondaysa, aynı zamanda kaygı bozukluğu veya bir dürtü bozukluğu varsa o zaman ilaç kullanıyoruz. Ama bu durumlarda genelde terapi yöntemleri yaygın olarak kullanılıyor. Çocuğun durumuna göre hangi terapi yöntemi uygunsa o uygulanır. Şu anda tüm dünyada bilişsel davranışçı terapiler dediğimiz yöntem uygulanıyor. Bunun temelinde, sosyal medyaya, internete iten duygu ve düşünceleri saptamak ve bunların davranışa dönüşmesini engellemek istiyoruz. İnançlarını tespit etmek, yanlış inançlarını belirlemek ve bu inançlarını değiştirerek davranışının değişmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

İnternet bağımlılığı ile diğer bağımlılıklar arasında ne gibi benzerlikler söz konusudur?
Son yıllarda yapılan araştırmalar, internet ile diğer bağımlılıklar arasında büyük bir benzerlik olduğunu gösteriyor. Beyin çalışmalarında da benzer sonuçlar alınmaktadır. Bu nedenle “İnternet bağımlılığı diğer bağımlılıklarla aynıdır.” diyebiliriz.

YEDAM’DA BİZE ÖZGÜ YÖNTEMLER UYGULANIYOR

YEDAM’da uygulanan internet müdahale programından bahsedebilir misiniz? YEDAM'da oyun ve sosyal medya bağımlılığını ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Müdahale yöntemleri de farklıdır. Hedef, internetin getirdiği zararların gencin farkına varmasını sağlamak, bunu değiştirmek için yapabilecekleri konusunda bilgilendirmek, bunları yaparken karşılaşacağı zorluklarla başa çıkma becerilerini kazandırmaktır. Aileyle çalışma da önemli bir bileşendir. Ailenin kural koyma, çatışma çözme, sorumluluk verme becerileri artırılmakta, bağımlı aile üyesine nasıl davranması gerektiği konusunda bilgilendirilmektedir.

YEDAM internet bağımlılığı konusundaki çalışmalarına ne zaman başladı?
Yaklaşık üç yıldır bu çalışmalar yapılıyor. YEDAM’ın farklılıkları şunlar: Biz sahada insanımıza uygun yöntemleri derledik, dışarıdan gelen yöntemleri değil. Bizim insanımız, bizim ebeveynimiz, bizim gençlerimize yönelik hangi yöntemler daha iyi çalışıyorsa onlardan birer parça alıp yeni bir yöntem oluşturduk.

Nedir bunlar?
Bunun en önemli parçası değerlendirmedir. Çok iyi bir değerlendirme yapıyoruz. Eksiklikleri, ihtiyaçları, riskleri neler, ebeveynin özellikleri neler? Tüm bunları değerlendiren çok kapsamlı bir sistemimiz var. Çünkü nereye gideceğini bilmeden yola çıkmak yanlıştır. Bu yüzden biz yola çıkmadan nereye gideceğimizi çok net belirliyoruz. İki tane hedefimiz var: Birincisi, genç ile uğraşmak; ikincisi, ebeveyn ile yani aile ile çalışmak.
Gençle çalışırken şunu görüyoruz ki aslında gençler bu konuda çok bilgisizler. Çoğu genç fazla oyun oynadığının farkında değil ve “Ben çok oynamıyorum ki.” diyor. Fazla oyun oynadıklarının ve bunun hayatlarını bozduğunun, sosyal medya ile fazla ilgilendiklerinin farkına varmalarını sağlıyoruz. Sonrasında bunu nasıl kısıtlayabileceklerini öğretiyoruz ve izlemeye başlıyoruz. Önerdiğimiz yöntemleri ne kadar uyguladılar ya da uygulayamadılar? Bu yöntem işe yaramadıysa başka hangi yöntemi bulalım, işe yaradıysa bunu nasıl geliştirebiliriz gibi… Bunu bir anda kesmek mümkün değil; ama hayatın içinde bununla başa çıkmayı öğrenebilmesi lazım.  Ebeveynlere baktığımızda bazı temel sorunlar görüyoruz. Bunlardan birincisi, aile içi bağların çok iyi olmaması. İkincisi çatışma becerilerinin düşük olması. Çocuğa sorumluluk verme ve en önemlisi kural koyma becerisinin yetersiz olduğunu görüyoruz. Biz ailelere bunları kazandırmaya çalışıyoruz. Bağımlılık bir aile hastalığıdır. Bu nedenle her şeyi değerlendirip izliyoruz.

İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu durum internet bağımlılığı tedavisini ve tedavi sonrasını nasıl etkiliyor?
İnternet hayatın her yerinde. İnternetsiz hayat yok. Bir sigara bağımlısına “Sigarayı bırak” diyebilirsiniz. Ama internet bağımlısına bunu söyleme imkânı yok. Çünkü artık internetsiz bir yaşam yok. Bu nedenle interneti doğru kullanmak büyük önem taşıyor.

Aşırı internet kullanımının sınırlandırılması konusunda okuyucularımıza ne tavsiye edersiniz? 
Muhakkak internetsiz anlar ve günler olmalı; eğer oyun oynuyorsanız haftanın belli günleri oynamayın. Sosyal medya kullanıyorsanız sadece günün belirli saatlerinde sosyal medyaya bakın.

Gençler dijital detoksu nasıl yapmalı?
Gençlerin neyle çok ilgilendiğine bağlı... Eğer oyunla çok yoğun ilgileniyorsa o zaman “temiz günler” çok önemli. Haftada dört gün oyun oynamamak, hiç bilgisayara girmemek, sadece ödev yapıp başka hiçbir şey yapmamak... Hatta bilgisayardan bile ödev yapmayıp, ödevi önceden bitirmek. Aslında bu yetişkinler için de geçerli. Temiz günlerimizin olması lazım.  Sosyal medya kullanıcısı ise “temiz günler” uygulamak zor. Çünkü sosyal medya çok hareketli bir mecra. Kişi gündelik yaşamında anı yaşasın, ondan sonra sosyal medya saati geldiği için de sosyal medyasına baksın. Peki amacımız ne? İnternetin hayatımızın her alanına girmesini engellemek. Zaten o zaman internet zarar vermemeye başlıyor.

PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL KİMDİR?

Prof. Dr. Kültegin Ögel, 1964 Ankara doğumludur. İlk ve orta öğretimini TED Ankara Kolejinde, üniversite eğitimini ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaptı. 1992 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde psikiyatri uzmanı oldu. İki yıl Sağmalcılar Cezaevinde psikiyatrist olarak çalıştıktan sonra, 1995 yılından itibaren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Kliniği’nde çalışmaya başladı. 2000 yılında ise, ergen madde bağımlılarının tedavi edildiği ÇEMATEM Kliniği’nin sorumluluğuna atandı. Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği’nin kurucusudur. Bugüne kadar yaptığı çalışmalar nedeniyle altı ödül kazanmıştır. Bir çocuk babası olan Prof. Dr. Ögel’in yurt içi ve yurt dışı birçok makalesi yanında, madde kullanımı ve bağımlılıkla ilgili yazdığı sekiz, depresyonla ilgili iki adet yayımlanmış kitabı vardır. Boğaziçi Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Acıbadem Üniversitesinde ders vermiş, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanlığını yürütmüştür. Avrupa Birliği, WHO ve UNICEF'in yürüttüğü birçok projede ekip liderliği yapmıştır.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019