Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1057
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

İnci NEŞELİ ÖZOĞLU

Çağımızın en temel sorunlarından biri sigara bağımlılığı. Gençleri sigara kullanmaya iten çeşitli faktörler var; en yaygın olanı ise arkadaş etkisi. Uzman Gelişim Psikoloğu Nihan Sönmez, akranlar sigara kullanıyorsa, onlar tarafından kabul görme veya ciddiye alınmanın sigara kullanımı için önemli bir sebep olabildiğini söylüyor. Özellikle gençler ailede değer gördüklerini hissetmiyorlarsa veya kendilerini farklı yönlerden değerli bulmuyorlarsa; örneğin bir ilgi alanları, meşguliyetleri, akademik başarıları yoksa akran gruplarına dahil olmanın ve onlar tarafından kabul görmenin daha da önemli hale geldiğini dile getiren Sönmez ile gençleri sigaradan uzak tutmak için yapılması gerekenleri konuştuk.

AİLE İÇİYORSA NORMAL GİBİ ALGILANIYOR

Uzman Gelişim Psikoloğu Nihan Sönmez, takip ettikleri popüler mecralarda karizmatik figürlerin sigara içtiğini görmenin gençlerde merak uyandırıcı ve özendirici olabildiğini söylüyor. “Bir de aile kullanıyorsa ve çevrede yaygınsa, çocuk için büyüme sürecinde sigara içmek normal bir şey haline geliyor.” diyen Sönmez şöyle devam ediyor: “Araştırmalar; ailesi sigara içen çocukların ileride sigara kullanma ihtimalinin içmeyenlere göre 2-3 kat fazla olduğunu söylüyor. Ailedeki problemler, aile içi iletişim ve bağların zayıf olması, düşük öz güven, stresle başa çıkmada zorlanma, hayır diyememe gibi faktörler de gençlerin sigaraya yönelmesinde etkili. Eğer arkadaşları sigara kullanıyorsa, çocuğunuza sigara teklif edilmiş veya edilecek olma ihtimali yüksek. Genellikle arkadaşlar teklif ediyor, kişi farklı sebeplerle karşı koyamıyor ve devamı geliyor. Hele zaten kişinin sigaraya karşı olumsuz bir algısı yoksa, çevresinde ve ailesinde içiliyorsa ‘Evet’ demesi daha da kolay.”

“HAYIR” DEMEK GENELLİKLE AYIP KARŞILANIYOR

“Hayır” diyebilmenin, çocukluktan itibaren geliştirilebilecek, kişinin kendisiyle ilgili çok önemli bir konu olduğunu dile getiren Nihan Sönmez, “Temelleri ailede atılır. Evet, gençler için sosyal gruplara ait olmak, arkadaşları tarafından kabul ve saygı görmek çok önemlidir ve bu uğurda karakterlerinden çok farklı davranışlar sergileyebilirler. Ancak biliyoruz ki; kişilik gelişimi ve bireyselliğinin temelleri çocukluğundan beri desteklenen, kendi duygu ve düşüncesinin farkında olup ifade edebilen, aile bağları güçlü olan bireyler daha rahat ‘Hayır’ diyebiliyor. Burada aile ve yetişme tarzı çok önemli. Bizim kültürümüzde ‘Hayır’ demek genellikle ayıp karşılanıyor ve çocuklar bir şeye itiraz ettiğinde kızılıyor. Böylece çocuk kendinden istenen her şeyi, hiç sorgulamadan ve neredeyse otomatik bir şekilde kabul etmek durumunda olduğunu düşünebiliyor. Sonra büyüdüğünde, odak noktası aileden sosyal çevreye kaydığında da aynı davranışı gösteriyor. Halbuki küçüklükten itibaren bu tarz konular konuşulsa, mantık çerçevesinde açıklansa, eleştirel düşünme becerileri kazandırılsa gençler durumu analiz ederek daha uygun cevaplar verebilir.” diyor.

ÇOCUKLAR DUYGULARININ FARKINDA OLMALI

Uzman Gelişim Psikoloğu Nihan Sönmez, hayır deme bilincini kazandırmak için öncelikle çocukların duygu ve düşüncelerinin farkında olmalarının çok önemli olduğuna vurgu yapıyor. Sönmez şunları söylüyor: “Durumu analiz edip, çekinmeden ‘Hayır’ diyebilmeli. ‘Hayır’ derse sevilmeyeceğini veya değer görmeyeceğini düşünmemeli. Ayrıca erken yaşlarda konuşmak, iletişimi sürdürmek, dizi veya filmlerde benzer ikilemler yaşandığında bu konuda sohbet açmak faydalı olabilir. Yeşilay da bu konuyla ilgili yeni bir eğitim programı geliştirdi. Yeşilay Yaşam Becerileri Eğitim Programı’nda da ortaokul öğrencilerine diğer becerilerin yanı sıra özellikle ‘Hayır’ diyebilme becerileri kazandırılıyor. Böylelikle çocuklar, riskli bir durum ile karşılaştığında kendinden daha emin bir şekilde bu durumlara karşı kendini koruyabiliyorlar.”

BİLGİSAYAR OYUNLARI, SOSYAL MEDYA ÇOK ETKİLİ

Bilgisayar oyunları, sosyal medya ve dizilerin gençler üzerinde çok etkili olduğunu kaydeden Nihan Sönmez, özellikle pandemi döneminde evde oldukları ve sınırlı düzeyde sosyalleşebildikleri için bu mecraların daha da etkili olduğunu söylüyor. Sönmez şöyle devam ediyor: “Oyunlar, diziler, filmler, video klipler, sosyal medya gibi gençliği yönlendiren mecralarda sigara, elektronik sigara ve nargile gibi tütün ürünlerinin gösterilmesi gençlerde merak uyandırıyor ve özendirici olabiliyor. Bir raporda; izledikleri içeriklerde tütün ürünleri tüketilen gençlerin bu ürünleri kullanma ihtimalinin iki ila üç kat daha fazla olduğu belirtilmiş. Özellikle gencin etrafında örnek alabileceği olumlu rol modelleri yoksa bu tarz etkilere daha da açık hale geliyor. Dijital mecralarda tütün ürünlerinin kullanımı ise çok yaygın olarak gösteriliyor. Tütün ürünlerini kullanan karakterlerin çoğu karizmatik, gençlerin kendisiyle özdeşleştirebileceği figürler. Böylece hem tütün ürünlerinin kullanımı normalleşiyor, hem de merak ve özenti doğuyor. Bu yüzden gençlerin eleştirel düşünme becerilerini desteklememiz ve gördüklerini sorgulamalarını sağlamamız, izlediklerinden etkilenip sigaraya yönelmemeleri için önemli.”

SİGARASIZ BİR HAYATI TERCİH ETMELİYİZ

Uzman Gelişim Psikoloğu Nihan Sönmez, çok rahat veya çok sert ebeveyn tutumları, sigaraya karşı olumlu ve kabul edici yaklaşım, zayıf aile içi iletişim, çocuğun bireyselliğine saygı duymama gibi tutumların ergenlerin sigara kullanımında etkili olabildiğini vurguluyor. Yapılan araştırmaların; ailede izleme düşükse yani aile çocukla düzenli iletişim kurmuyor, nerede ne yaptığını bilmiyor, arkadaşlarını tanımıyor, çocuğunun hayatındaki gelişmeleri takip etmiyorsa, sigara kullanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdiğini belirten Sönmez; “Ailenin sigaraya karşı tutumu ve kendi kullanımı da çok kritik. Ebeveynleri sigara kullanan bir çocuğun ileride sigara kullanma riski daha yüksek. Anne veya baba gergin olduğunda rahatlamak için veya eğlenirken keyif için sigara içiyorsa, ‘Biz yapıyoruz ama sen yapma.’ deseler dahi çocuk da büyünce benzer davranış kalıpları gösterebiliyor. Bu yüzden hem çocuklarımıza olumlu bir rol model olmak hem de onlarla geçirebileceğimiz kaliteli yılların sayısını artırmak için sigarasız bir hayatı tercih etmeliyiz.” diyor.

“YEŞİLAY AİLE REHBERİ’Nİ HAZIRLADIK”

Çocukları bağımlılıklardan koruyan ailelerin özelliklerinin; güçlü iletişim, pozitif ebeveynlik, pozitif disiplin, ailenin rol model olması, çocuklarının gelişimsel ihtiyaçlarını olumlu şekillerde karşılaması, aktif izleme ve paylaşım olduğunu vurgulayan Nihan Sönmez sözlerine şöyle devam ediyor: “Ayrıca yaşa ve gelişim özelliklerine göre çocukların farklı ihtiyaçları ve onları gelecekteki risklerden korumak için farklı fırsat noktaları oluyor. Bu amaçla çocuklarımızı bağımlılıklardan korumak, erken çocukluktan ergenliğe, her dönemde ailelere yol göstermek adına Yeşilay Aile Rehberi’ni hazırladık. İçinde temel aile becerilerinden yaşa göre risklere ve önerilere, örnek durum ve etkileşimli sorulardan ailece yapılabilecek güçlendirici etkinliklere kadar oldukça kapsamlı içerikler mevcut. Kısa süre içinde ailelerle buluşturmayı umuyoruz.”

ERGENİN KİŞİSEL ALANINA SAYGI GÖSTERİN

Nihan Sönmez, ergenliğin aileler açısından da çocuklar açısından da zorlayıcı bir dönem olduğunu dile getiriyor. Gencin hayatının merkezi aile ekseninden uzaklaşıp akranlarına yaklaştıkça, aileyle iletişiminin azaldığını kaydeden Sönmez, “Aile gence ulaşmakta zorlanabiliyor. Ancak bu dönemde iletişimi bırakmamak çok önemli. Çünkü gençler anlaşılmadıklarını düşünüp kendilerini yalnız hissettiklerinde riskli arkadaş gruplarına ve sigara, alkol gibi bağımlılık yapıcı maddelere karşı daha savunmasız oluyor. Ergenlikte sağlıklı bir iletişim kurmak için iyi bir dinleyici olmak, anlattığı her şeyi dinleyeceğinizi ona hissettirmek önemli. Aynı fikirde olmasanız bile birbirinizin duygu ve düşüncelerinize saygı göstermelisiniz. Bir şeyler empoze etmek veya düşünce aşılamak yerine sohbeti sürdürmek için açık uçlu sorular yöneltilmeli. Yanlış inançlarını kendinin sorgulamasını sağlamak, yanlış düşündüğünü söylemekten daha etkili olacaktır. Özellikle ergenlik döneminde tehdit etmek, emretmek, çok fazla tavsiye vermek, sürekli eleştirel olmak ya da sürekli olumsuza odaklanmak gibi iletişim engellerinden uzak durmaya çalışılmalı. Ayrıca izleseniz dahi kişisel alanına ve bireyselliğine saygı gösterdiğinizi hissettirmelisiniz.”

YASAKLAR GENÇLER ÜZERİNDE TERS TEPEBİLİR

Bağımlılığın önüne geçmek için koyulan yasakların gençler üzerinde ters bir etki yapabileceğini belirten Nihan Sönmez, çok katı ve yasaklayıcı ebeveynlik tarzının oldukça riskli olduğunu söylüyor. Sönmez, “Özellikle bağımsızlığın kazanıldığı ergenlik döneminde aşırı yasaklayıcı tutumlar, bireyselliğine saygı göstermeme, ona sürekli çocuk gibi davranma ve benzeri davranışlar; gençleri özgürlük ihtiyacını kısıtlayan kurallara veya otoriteye bir tepki olarak veya büyüdüklerini kanıtlama ihtiyacı olarak sigara gibi riskli davranışlara yöneltebiliyor. Abartılan kontrol ve sürekli hesap sorma, çocuğun odasını veya telefonunu kurcalama gibi davranışlar da riskli davranışlara eğilimi önemli ölçüde artırıyor. Makul ve yaşa uygun kontrol, iletişim ve paylaşım ekseninde tutulduğunda koruyucu olur. Ancak zorlayıcı ve boğucu kontrol çabaları ters etki eder. Kurallar ve sınırlar her yaşta çok önemlidir, daha da önemlisi ise bu kuralların yaşa göre belirlenmesidir. Bu yüzden koyulan kuralların çocuğun yaşına, karakterine ve ihtiyaçlarına uygun olması gerekir. Kuralları ve kurallara uyulmadığında yapılacakları birlikte belirlemek, çocuğa sorumluluk vermek ve birey olarak görüldüğünü hissettirmek açısından da çok önemli. Bir de bizim kültürümüz biraz ‘yapma, etme’ üzerine. Onu yapmasın, bunu etmesin ama peki çocuk ne yapsın? Uzmanlar olarak bizler sürekli, ‘Yasaklama, yönlendir’ diyoruz. Onu yapma, bunu yapma demek yerine gençleri yönlendirmek lazım. Ergenlikteki farklı olma, yeni şeyler deneme, risk alma, büyüdüğünü ispat etme, özgürlük gibi ihtiyaçları olumlu şekillerde yönlendirebilirsiniz. Spora ve sanata yönlendirebilir, yeni hobiler veya ilginç ilgi alanları bulmasına destek olabilir, sorumluluk verebilir, STK’larla gönüllü faaliyetlere katılmasını teşvik edebilirsiniz.” diyor.

ÇOCUKLARINIZA KARŞI ANİ VE SERT TEPKİLERDEN KAÇININ

Aileler her şeyi doğru yapsa bile, düşük bir risk de olsa, çocukların sigaraya başlayabileceğinin altını çizen Nihan Sönmez, çocuğu sigara için ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Öncelikle ani ve sert tepkilerden kaçınmak gerekir. Çocuğunuza, ne olursa olsun onu sevmeye devam edeceğinizi hissettirmeniz; onun size güvenmesini ve sizinle paylaşım yapmasını sağlayacaktır. Onu çok sevdiğinizi ancak kendisine bu şekilde zarar vermesini istemediğinizi, sigara içmesini onaylamadığınızı belirtin. Bağırmak, kavga etmek, cezalandırmak, şiddete başvurmak gibi yoğun tepkiler size anlık çözüm gibi görünse de faydalı olmayacaktır. Unutmayın ki korkutarak sigarayı bıraktıramazsınız. Tehdit ve korkutma, çocuğunuzu yalan söylemeye ve riskli davranışa gizli saklı devam etmeye yöneltebilir. Sigaranın bağımlılık yapıcı bir madde olduğunu ve neden olacağı zararları anlatın; sigarayı bırakmasını istediğinizi söyleyin. Ancak bu konuşmayı nasihat verme tarzında değil, sohbet şeklinde, karşılıklı iletişim içinde yapın. Örneğin sigaranın zararlarını ona sorun. Sigara içmesini neden istemediğinizi tahmin ettirin. Unutmayın ki uzun nutuklar genellikle işe yaramaz. Ergenler için dış görünüm çok önemlidir, dolayısıyla sigaranın kısa vadeli etkilerini vurgulayabilirsiniz. Dişlerinin hatta saçlarının sararabileceğini, nefesinin ve üstünün başının kötü kokacağını, cildinin çabuk kırışacağını, spor hayatının olumsuz etkileneceğini, merdiven çıkarken bile nefes nefese kalacağını belirtebilirsiniz.”

SİGARASIZ YAŞAMA KONUSUNDA ÇOCUĞUNUZLA BİR ANLAŞMA YAPIN

“Çocuğunuzun sigaraya nasıl başladığını ve başlama nedenlerini öğrenmeniz bu faktörleri bertaraf etmek için çözüm yolları geliştirmenizi sağlayabilir.” diyen Nihan Sönmez şöyle devam ediyor: “Anlattıklarını ve gerekçelerini dinleyerek analiz etmeye çalışın. Aileye tepki olarak mı içiyor? Stresle başa çıkmakta mı zorlanıyor? Yoksa özgürlük veya yeni şeyler deneme gibi psikolojik bir ihtiyacı veya kabul ve değer görme gibi sosyal bir ihtiyacı karşılamak için mi başlamış? Bu durumu çözmek için ne yapabilirsiniz?  Ailece düzenli ve kaliteli zaman geçiren, iletişimini güçlendirmeye çalışan ailelerin çocuklarının sigara ve alkolü bırakma oranı, diğer ailelere kıyasla daha yüksek. Ayrıca akademik becerilerini desteklemek, okul dışı farklı aktivitelere yönlendirmek, daha olumlu arkadaş çevrelerine girmesine destek olmak da katkı sağlayacaktır. Ancak ebeveynlerden biri sigara içiyorsa; çocuğunuzla konuşmanız, yasaklamanız, cezalar vermeniz pek de işe yaramayacaktır. Birlikte bırakmayı deneyebilirsiniz. Sigarasız yaşamak konusunda çocuğunuzla bir anlaşma yapmak, bunu yazılı hale getirmek, hedef ve hediyeler belirlemek de düşünülebilir. Çocuğunuzun sigarayı bırakma sürecini kolaylaştırmak için uygun destek ve yönlendirmeleriniz önemli olacaktır. Yeşilay Danışmanlık Merkezleri veya Sigara Bırakma Danışma Hattı’na da (171) bu süreçte başvurulabilir.”

GENÇLERİ KORUMAK İÇİN HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR

Gençlerin, gelişimsel özellikleri sebebiyle sigara kullanımı için riskli konumda olduğunu vurgulayan Nihan Sönmez sözlerini şöyle tamamlıyor: “Onları korumak, daha doğrusu onların kendilerini korumasını sağlamak için hepimize görev düşüyor. Sigara ne kadar erken denenirse ve kullanılırsa, bağımlılık riski artıyor. Aileyle kurulan güçlü bağların yanı sıra bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili çocukluktan itibaren yaşa uygun bir şekilde konuşmak, tütüne karşı olumsuz algıya sahip olmak ve bunu çocuğa da yansıtmak, dizi veya film izlerken ilgili durumlar geldiğinde konuşmak ve sorgulatmak, öz güveni ve ‘Hayır’ deme becerilerini geliştirmek çok önemli. Bağımlılığı bir hastalık gibi düşünürsek ailede temeli atılan olumlu ilişki ve kişilik gelişimi ortamı, bağışıklığı yükseltecek ve bu hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır.”

Sağlıklı Yaşam

Obezite Küresel Bir Pandemiye Dönüştü

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Uz. Dr. Ayça Kaya: “Buzdolabı ile Aranıza Mesafe Koyun”

1084Mayıs2024
Yaşam

Diyetisyen Kübra Çıtlak: “Son 30 Yılda Çocuk ve Ergenlerde Obezite, Dünya Genelinde Arttı”

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Hormonlar Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Çocuk Beslenmesindeki Tehlike: Abur Cubur

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Psikolojik Nedenleri ve Sonuçlarıyla Obezite

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Obezitenin Yol Açtığı 10 Sağlık Sorunu

1084Mayıs2024
Yaşam

Prof. Dr. Şaziye Senem Başgül: “Öfkenin olduğu yerde olumlu duygular barınamaz”

1083Nisan2024
Yaşam

Prof. Dr. Cüneyt Evren: “Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir durumdur”

1083Nisan2024
Yaşam

Klinik Psikolog Gökhan Ergür: “Metropol yaşamı ve sosyal medya kaygı düzeyini artırıyor”

1083Nisan2024
Yaşam

İnsanın Dijital Çağ ile İmtihanı

1083Nisan2024
Bağımlılık

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a 104 yıllık mücadele

1082Mart2024
Alkol Bağımlılığı

Yeşilay’ın ilk gençlik teşkilatının kuruluşu "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"

1082Mart2024
Yaşam

Yeşilay gençliği seviyor, gençlik Yeşilay’ın varlığını hissediyor

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay ülküsünün yılmaz neferleri: Yeşilay kadınları

1082Mart2024
Bağımlılık

Ulusaldan evrensele Yeşilay mücadelesi

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay’ın dünyada örnek alınan öncü modeli: YEDAM

1082Mart2024
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Gerçeği! Çocuklar ve Gençler Yalanlarla Kandırılıyor

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

“Çocukların ve Gençlerin Elektronik Sigaraya Erişimleri Hızlı Bir Şekilde Engellenmeli”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara, Dünyanın Baş Belasına Dönüşmüş Durumda”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Çok Uluslu Tütün Şirketleri, Nikotin Bağımlısı Bir Nesil Oluşturmak İstiyor”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaralar Mutlak Zararlı ve Bağımlılık Yapıcıdır”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraya Erişim Bu Kadar Kolay Olmamalı”

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Bireyi ve Toplumu Tehdit Ediyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Güvenli İçilebilecek Bir Miktarı Yoktur

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Sosyal Hizmet, Tedavinin En Önemli Yapı Taşlarından Bir Tanesi

1080Ocak2024
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılık Sürecinde Yalnız Kalıyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolle Mücadelenin Yolu; Vergilendirme, Erişim Kısıtlamaları ve Pazarlama Yasaklarıdır

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığına Uluslararası Yaklaşımlar

1080Ocak2024
Yaşam

Savaş, Halk Sağlığını Onarılamaz Biçimde Etkiliyor

1079Aralık2023
Yaşam

“Medyada Yaratılan Algı; Haklıyı Haksız, Doğruyu Yanlış, Güzeli Çirkin Olarak Konumlandırabiliyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Savaşlar, Savaşanları Olduğu Gibi Savaşmayanları Da Olumsuz Etkiler”

1079Aralık2023
Yaşam

“Artık Savaşlar Sadece Sahada Değil, Dijital Dünyada Da Gerçekleşiyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Çocuklardaki ‘Güvenli Dünya’ Algısı Zarar Gördü”

1079Aralık2023
Yaşam

Toplumsal Kaygı Bozuklukları Bağımlılıklara Neden Olabilir Mi?

1079Aralık2023
Bağımlılık

Bağımlılık Herkesi Etkileyen Genel Bir Sorundur

1078Kasım2023
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılıkta Da Ayrımcılıkla Karşı Karşıya Kalıyor

1078Kasım2023
Bağımlılık

Bağımlılığın Ve Şiddetin Doğasında Ortak Ve İç İçe Faktörler Vardır

1078Kasım2023
Bağımlılık

“Anne Veya Eşin Bağımlılık Sorunu Olan Bireye Yönelik Tutum Ve Davranışları Tedavinin Seyrini Etkiliyor”

1078Kasım2023
Yaşam

Kadına Yönelik Şiddete Karşı: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

1078Kasım2023
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik

1078Kasım2023
Yaşam

Yeşilay Kadınları Güçlenerek Büyüyor

1078Kasım2023
Yaşam

Dijital Çağda En Kırılgan Grup Çocuklar Ve Gençler

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Bağımsızlık En Önemli Gündemimiz Olmalı”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Sağlıklı Teknoloji Kullanımında Teknoloji Amaç Değil, Araçtır”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Bağımlılıktan Uzak, Hayata Yakın Olun!

1077Ekim2023
Yaşam

“Notların Telafisi Vardır, Ancak Zedelenen Öz Güvenin Telafisi Meşakkatlidir”

1076Eylül2023
Eğitim

“Başarının Sırrı Çocuğu Tanımaktan Geçiyor”

1076Eylül2023
Eğitim

Ziller Minikler İçin Çalıyor… Okula Uyum Süreci İçin Öneriler

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın 15 Etkili Yolu

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğunuza Zaman Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

1076Eylül2023
Yaşam

“Günümüzde Ruh Sağlığını Korumak Daha Zor Ve Daha Önemli Hale Geldi”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlılık Ve Ruh Sağlığı İlişkisi Karşılıklıdır

1075Ağustos2023
Yaşam

“Çocuk Olumsuz Duyguları Makul Düzeyde Deneyimlemeli”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlı Bireylere Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

1075Ağustos2023
Yaşam

Koruyucu Ruh Sağlığıyla Tanışın

1075Ağustos2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Kontrolü Toplumsal Gündemin Ana Konusu Yapılmalı”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Asıl Mücadele Tütün Endüstrisi İle Mücadeledir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Zararsız Tütün Olması Mümkün Değildir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraların Ülkeler Tarafından Teşvik Edilmesi Sorumsuzluk Örneğidir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Şirketleri, İnsanların Sigara İçmek İstemeyecekleri Bir Günün Geleceğini Biliyor”

1074Temmuz2023
Yaşam

“Sağlıklı Etkileşim Ancak Empati İle Olur”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Gelişimi Bebeklikte Başlar”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Bir Duygudaşlık Göstergesidir”

1073Haziran2023

Toplumsal Duyarlılığın Vücut Bulmuş Hâli: Gönüllülük

1073Haziran2023
Yaşam

Yeşilay, TİSK Ve TÜMOSAN Depremzede Çocuklar İçin Güçlerini Birleştirdi

1073Haziran2023
Yaşam

Dayanışma Ruhu Kültürel Kodlarımızda Var

1072Mayıs2023
Yaşam

“İyi İletişim Ve Doğru Bilgi Kaygıyı Azaltır”

1072Mayıs2023
Yaşam

Afetlere Dirençli Şehirler Nasıl İnşa Edilmeli?

1072Mayıs2023
Yaşam

Sıfır Maliyetle Kentsel Dönüşüm Mümkün

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bugünün Gençleri Üst Kuşaklardan Çok Daha İyiliksever Ve Dayanışmacı”

1072Mayıs2023
Yaşam

Millî Birlik Ve Beraberlik Kodlarımızda Var: Millî Mücadele’den Kahramanmaraş Depremine Toplumsal Kenetlenme

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bir An Önce Normalleşmeliyiz”

1071Nisan2023
Yaşam

Dijital Medya Çocuğu Sosyal Hayattan Koparıyor

1071Nisan2023
Yaşam

“Hey Çocuk! Bırak Tabletini Sakince Kitabın Kapağını Aç! Kalbini Aç…”

1071Nisan2023
Yaşam

Mutlu Bir Çocukluk İçin Projeden Çok Daha Fazlası Gerekiyor

1071Nisan2023
Yaşam

Çocuk Gülerse Dünya Güler

1071Nisan2023
Yaşam

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a

1070Mart2023
Yaşam

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Gönüllülüğün Gücü

1070Mart2023
Yaşam

STK’lar Tek Yürek Oldu: Yüzyılın Felaketi Sonrası Gönüllü Dayanışması

1070Mart2023
Bağımlılık

Bağımlılıklarla Karşı Gönüllü Mücadele

1070Mart2023
Yaşam

Çocuklar İçin Gönüllülük Neden Gerekli?

1070Mart2023
Yaşam

“Tedavi Edilmeyen Kaygı Bozuklukları Kronikleşme Eğilimindedir”

1069Şubat2023
Yaşam

İklim Değişikliğinin Ortaya Çıkardığı Kaygı Hâli: Eko-Anksiyete

1069Şubat2023
Yaşam

Yeni Krizlerin Getirdiği Belirsizlikler Küresel Kaygıyı Körüklüyor

1069Şubat2023
Bağımlılık

“Kaygılar Bağımlılığı Tetikleyebildiği Gibi Bağımlılıklar Da Kaygıyı Besleyebilir”

1069Şubat2023
Yaşam

“Çocukları Kaygıları Nedeniyle Utandırmayalım, Usandırmayalım, Cezalandırmayalım”

1069Şubat2023
Yaşam

Sosyal Medya Kullanımı Kaygıları Tetikliyor

1069Şubat2023
Tütün Bağımlılığı

Sigara İle Mücadelede En İyi Politika, Çocuk Ve Gençleri Tütünsüz Ortamda Büyütmektir

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

YEDAM’ın Kişiye Özel Programlarıyla Sigaraya “Dur” Deyin

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Örnek Vakalarla Tütün Bağımlılığı Tedavisi

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığı Vücudumuza Neler Yapıyor?

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Sigarayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

1068Ocak2023
Alkol Bağımlılığı

Dünyada Alkol Kullanımı Ve Önleyici Politikalar

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Önlemeye Dair Yasal Düzenlemeler

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Bir Diğer Karanlık Yüzü: Şiddet Ve Alkol İlişkisi

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Ebeveynler Alkol Kullanan Gence Nasıl Yaklaşmalı?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Sevdiklerimizi Alkol Bağımlılığından Nasıl Koruruz?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolsüz Hayat Neler Kazandırıyor

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1067Aralık2022
Teknoloji Bağımlılığı

“İletişim Yoluyla Kendimizi Var Ediyoruz”

1066Kasım2022
Bağımlılık

“Bireyi Bağımlılığa Götüren Duygusal Yalnızlıktır”

1066Kasım2022
Yaşam

“İnsan İnsana Şifadır, Umuttur, Yoldur”

1066Kasım2022
Bağımlılık

Güvene Dayalı İletişim Bağımlılıklardan Koruyor

1066Kasım2022
Yaşam

Sanal İletişim Gerçek İletişimin Yerini Tutar Mı?

1066Kasım2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Oyun Bağımlılığı Ciddi Bir Sorun”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğrenmeliyiz”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Eğitim Şart

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Bizi Neler Bekliyor?

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sanal Ortam Güvenliğinin Teminatı: Siberay

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Rakamlarla Dijital Dünya

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

TÜİK Araştırma Sonuçlarına Göre Türkiye Dijitalleşiyor

1065Ekim2022
Yaşam

“Proje Çocuklar Kuklaya Dönüşüyor”

1064Eylül2022
Yaşam

“Mutlu Bir Aile İçin Her Şey Mükemmel Olmak Zorunda Değil”

1064Eylül2022
Yaşam

Değerler Eğitimi Bu Dünyanın Bir İhtiyacı

1064Eylül2022
Bağımlılık

TBM İle Her Yıl Milyonlarca Kişiye Ulaşıyoruz

1064Eylül2022
Bağımlılık

Yaşam Becerileri Bağımlılıklardan Koruyor

1064Eylül2022
Yaşam

Okul Heyecanı Başlıyor

1064Eylül2022
Yaşam

“Tüketerek Mutlu Olma Çabası Büyük Bir Yanılgı”

1063Ağustos2022
Yaşam

“İnsanın Manevi Alanı Boşluk Kabul Etmez”

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluk Beyinde Başlar

1063Ağustos2022
Yaşam

Toplumsal Mutluluğun Şifreleri

1063Ağustos2022
Yaşam

Sağlıklı Tabaklar, Mutlu Yüzler

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluğa Götüren 7 Adım

1063Ağustos2022
Yaşam

Az Çoktur!

1062Temmuz2022
Yaşam

“Sadeleştikçe Zihin Sağlığımızı Korumamız Da Kolaylaşır”

1062Temmuz2022
Yaşam

Atıksız Bir Mutfak Mümkün

1062Temmuz2022
Yaşam

Biraz Yavaşlamaya Ne Dersiniz?

1062Temmuz2022
Yaşam

Sade Ve Özgür Bir Yaşamın Yolu: “Küçük Ev” Akımı

1062Temmuz2022
Yaşam

Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Sadeleş!

1062Temmuz2022
Yaşam

Atık Kağıtları Sanat Eserine Dönüştürüyor

1062Temmuz2022
Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Yaşam

“Dünya Şiddetli Bir Merhametsizlik Hastalığına Tutulmuş Vaziyette”

1058Mart2022
Yaşam

Tarih Boyunca Vardı Ve Hep Var Olacak: Sivil Toplum Kavramı Ve STK’lar

1058Mart2022
Yaşam

Yeşilay’a Gönülden Bağlı Olanlar

1058Mart2022
Yaşam

Merhamet Ve İyiliğin Gücü: Gönüllülük

1058Mart2022
Yaşam

Gönüllülük Çalışmaları Dersiyle Teori Ve Pratik Bir Arada

1058Mart2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Kontrol Politikaları Toplumları Koruyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

“Alkol Bağımlısı Kişilerin Çocuklarının Ruh Sağlığını Yakından Takip Edilmeli”

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Aile İçi Şiddette Risk Faktörü

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Anlamaya Yönelik Faaliyetler

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağırsak Sağlığını Bozuyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığıyla Asırlık Mücadele: YEŞİLAY

1054Kasım2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapar?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019