Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1036
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

İnci NEŞELİ ÖZOĞLU

Koronavirüsle mücadelede evde uygulanacak hijyen kuralları çok önemli. Evlerin sık sık havalandırılması gerektiğini belirten Kimyager Fatih Küçükuysal, “Eviniz güneş görmeli. Toz tutacak gereksiz eşya biriktirilmemeli, günlük yer yüzey temizliğini yapılmalı, kapı kolları gibi sık dokunulan yerler dezenfekte edilmeli. Dışarı çıkmak zorunda olanlar eve döndüklerinde elbise ve eşyalarını balkon gibi güneş gören bir yerde bir gün bekletmeli. Çünkü güneşteki morötesi ışınlar ve havadaki oksijen doğal bir dezenfeksiyon aracı.” diyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile topyekun bir mücadelenin içindeyiz. Herkes bu tehlikeye karşı kendini koruyabilmek için önlemlerini almak zorunda. Bu önlemlerin başında da genel hijyene dikkat etmek geliyor. Kimyager ve Sürdürülebilir Yaşam Danışmanı Fatih Küçükuysal, bugünlerde tırnak, cilt, saç temizliği gibi kişisel bakıma çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine, kirli ellerin kesinlikle ağza, burna, göze hatta kulağa götürülmemesinin önemine dikkat çekiyor. Sosyal mesafe kuralına uyularak olabildiğince diğer insanlardan yalıtılmış olmak ve sosyal uğraşların en aza indirgenmesi gerektiğini vurgulayan Küçükuysal, “Mümkünse dışarı çıkmamalıyız. Çıksak da toplu ortamlarda bulunmamalı, herkesin dokunduğu yerlere dokunmamalı ve doğru şekilde maske takmalıyız. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Dezenfektan ve antiseptikleri kullanım talimatlarına göre ve aşırıya kaçmadan kullanmalıyız.” diyor. Küçükuysal ile hijyen kuralları ve doğru temizliğin nasıl olması gerektiğini konuştuk.

Çamaşır suyu kontrollü kullanılmalı
Fatih Küçükuysal, çalışmak zorunda olduğu için dışarı çıkanların eve döndüklerinde elbiselerini ve eşyalarını balkon gibi güneş gören bir yerde, mümkünse açık havada bir gün bekletmesi gerektiğini vurguluyor. Güneşteki morötesi ışınlar ve havadaki oksijenin doğal bir dezenfeksiyon aracı olduğunu dile getiren Küçükuysal, “Yıkanabilen eşyaları deterjanla günlük olarak yıkamalıyız. Önce ellerimizi, sonrasında temiz ellerimizle yüzümüzü sabunlu suyla iyice yıkamalı, mümkünse kağıt havlu veya kişisel kumaş havlu ile kurulamalıyız.” diyor. Bu dönemde evde uygulanacak hijyen kurallarının önemine dikkat çeken Küçükuysal, öncelikle evin sık sık havalandırılması gerektiğini vurguluyor. Küçükuysal şöyle devam ediyor: “Eviniz güneş görmeli. Toz tutacak gereksiz eşya biriktirmemeli, günlük yer yüzey temizliğini yapmalı, kapı kolları gibi sık dokunulan yerleri dezenfekte etmeliyiz. Çamaşır suyu gibi yan etkisi olan dezenfektanları da kontrollü kullanmalıyız. Dışarı çıkmıyor ve yalnız yaşıyorsak basit temizlik yeterli. Ancak eve giriş çıkış çoksa, haftada üç gün bir kova suya çeyrek çay bardağı çamaşır suyu kullanılarak temizlik yapılmalı. Yalnız değilsek, dışarıdan gelenlerle ayrı odalarda kalınması ve eşyaların ayrı olması şart. Mutfak, tuvalet, banyo hijyeni de bu dönemde her zamankinden daha önemli.”

Çoğumuz elimizi doğru yıkamıyorduk
Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız bugünlerde, aşırı kimyasal dezenfektan kullanmadan günlük ev genel temizliğinin yeterli olduğunu dile getiren Fatih Küçükuysal, özellikle el temizliğinin önemine vurgu yapıyor. Küçükuysal şunları söylüyor: “Çünkü hastalık ellerden ağza, burna, gözlere geçiyor. O yüzden eller 20 saniye iyice sabun köpürtülerek yıkanmalı, iyi durulanmalı ve kurulanmalı. Cep telefonu, bilgisayar gibi sık kullandığımız araçlar da sık sık kolonya damlattığımız kağıt havlularla temizlenmeli. Temizlik malzemeleri birbiriyle karıştırılmamalı aşırı da kullanılmamalı. Kullanırken de ortam havalandırılmalı, eldiven ve maske takılmalı. Saç, sakal ve tırnak bakımı bu dönemde çok önemli. Erkekler mümkünse sakal bıyık bırakmamalı veya bakımını çok iyi yapmalı. Kadınlar da tırnak uzatacaksa bakımını çok iyi yapmalı. Uzun sakal ve tırnak bakımı çok özen istediğinden her zaman risktir.” Bu salgın öncesinde çoğu kişinin elini doğru yıkamadığını, genel hijyeni hakkıyla gerçekleştirmediğini kaydeden Küçükuysal, “Elleri yıkamayı yapılan kamu yayınları ile öğrenmiş olduk.” diyor ekliyor: “Ellerimizi 20 saniye boyunca köpürterek, tırnakların arasına kadar iyice yıkamalıyız. Bu arada eller yıkanırken, dişler fırçalanırken ve duş alırken gereksiz yere su harcamamaya da dikkat etmeliyiz. Sonuçta önümüz yaz ve kurak mevsimlerden dolayı ileride su kıtlığı yaşamak istemeyiz.”

Yüzde 60’tan fazla alkol virüsü öldürür
Fatih Küçükuysal, sirke ve karbonatın zayıf asit ve baz olduğunu, genelde temizlik için kullanılsa da virüse karşı güçlü temizlik için yeterli olmayacağını söylüyor. Temizlik için virüsün yağ dokusunu eriten, kolonya gibi yüzde 60’tan fazla alkol içeren ürünler veya klor iyot gibi halojenür içeren kimyasal dezenfektanlar kullanılması gerektiğini kaydeden Küçükuysal, “Ancak bunların da riskleri olabilir. Özellikle çamaşır suyu, organik maddelerle, kanserojen maddelerle ve diğer dezenfektanlarla bir araya gelince zehirli gazlar ortaya çıkarabilir.” diyor. Alkolün kimyada çok çeşitleri olduğunu vurgulayan Küçükuysal, kolonyada kullanılan etil alkolün yüzde 60’tan fazla olmasının (70-80 derece) virüslerin yok olması için yeterli olduğunu söylüyor. Küçükuysal şöyle devam ediyor: “Ancak sabun gibi elde belli süre kalması ve elin ovuşturulması gerekir. Çok kirli ele kolonya dökülmesi de çok fazla etki etmez. Öncelik su ve sabun. Ek olarak, özellikle de dışarıdaysak günde 10 defayı geçmemek üzere kolonya kullanılabilir. Hastanelerdeki el dezenfektanı (el antiseptiği) izopropil alkol içerir. Bunlar da etkilidir ancak aşırı kullanımı elde kuruluk ve çatlama yapar. Bu da bizi mikroplara açık hale getirir. Ellerimizi antimikrobiyal hindistancevizi gibi yağlarla, bulamazsak herhangi bir yağ veya kremle nemlendirebiliriz. Bir de metil alkol vardır ki zehirleyici olabilir. O yüzden güvenilir olmayan yerlerden kolonya ve saf alkol gibi ürünler satın alınmamalı. Ayrıca alkoller yanıcı kimyasallar. Dikkatli olunmasında fayda var.”

Kendi dezenfektanını kendin yap
Bu süreçte evde de dezenfektan yapılabileceğini kaydeden Fatih Küçükuysal, aktardan alınan yarım çay bardağı boraksın bir kova suya katılmasıyla yerlerin dezenfekte edilebileceğini belirtiyor. Aktar veya internetten alınabilen bir paket klordioksitin 3 litre suya katılmasıyla el dezenfektanı yapılabileceğini dile getiren Küçükuysal, “Eczaneden alınan yüzde 3’lük oksijenli suyla kapı kolları dezenfektanı yapılabilir. Ancak kimyasallar çok dikkatli kullanılması gereken maddeler. Her biri de suya veya una benziyor. O yüzden konuya hakim olmadan evde dezenfektan hazırlamaktan ziyade bakanlık onaylı ürünlerin alınmasını tavsiye ediyoruz” diyor. Alternatif doğal dezenfeksiyon işlemleri ile ilgili olarak da Küçükuysal şunları söylüyor: “Güneş ve içindeki morötesi ışınlar, yüksek frekanslı ultraviyole ışınlar (UV-C) lambalar, suda kaynatma, ateşte ısıtma, havadaki oksijen ve ozon gazına maruz bırakma da doğal alternatif dezenfeksiyon işlemleri olabilir. Isı ve ateşe karşı dikkatli olunmalı, morötesi UV ışınlar cilde ve göze gelmemeli. Ozon gazı da uzun süre cilde temas etmemeli. Kurutucu etki yapar.” 

Caddelerin yıkanması ekolojik sistemi etkiler
Koronavirüsle mücadelede bazı şehirlerde caddelerin yıkandığını, bazı yerlere ise dezenfektan kabinleri konduğunu hatırlatan Fatih Küçükuysal şöyle devam ediyor: “Caddelerin yıkanması virüslere istenilen oranda etki etmeyeceği gibi suya ve toprağa karışan fazla kimyasallar ekolojik sistemi olumsuz etkiler. Dolaylı olarak bu da bizim için negatif bir durum.  Genel hijyene, normal ev, el ve beden temizliği ile sosyal izolasyona dikkat etmek yeterli. Dezenfektan kabinleri ise eğer insana temas edecek güçlü kimyasal dezenfektanlar ve morötesi ışınlar varsa riskli olabilir.  Çünkü dezenfektanlar insan için değil yer, yüzey ve eşyalar içindir. Cilde değecek kimyasallar mutlaka farklı olmalı. Aynı olacaksa da miktarları ve yoğunlukları çok daha az olmalı.”

Beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor
Fatih Küçükuysal, aşırı dezenfektan kullanımını değil de genel hijyen kurallarına uyulmasını ve sabunu doğru kullanmayı önerdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu virüs veya diğer zararlı mikroplarla, aslında dünyadaki tüm canlılarla beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Zararlı canlılar bu salgından önce de vardı. Hatta ellerimizde, ağzımızda bağırsaklarımızda yaşıyorlar. Onları çoğaltmamak için faydalı mikroplar içeren doğal yoğurt, kefir, sirke, turşu, tarhana, yaş mayalı ekmek gibi fermente ürünleri evimizde yapmayı öğrenmeliyiz. Zor durumlarda ve afetlerde hayatta kalma sanatını biliyor ve uyguluyor olmalıyız. Ayrıca, bağışıklık sistemimizi yükselten egzersiz, doğal ve dengeli beslenme, iyi uyku, stres kontrolü, hobi uğraşı ve sevdiğimiz işi yapmak gibi konuları da kesinlikle ihmal etmemeliyiz.”

FATİH KÜÇÜKUYSAL KİMDİR?
Fatih Küçükuysal, Ege Üniversitesi Kimya bölümünden 1998, Eskişehir Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliğinden 2014, Sosyal Hizmetlerden 2016 ve Medya ve İletişimden 2019’da mezun oldu. 8 yıldan fazla süre boyunca kimya ve fen & teknoloji öğretmenliği yaptı. Avrupa Birliği Başkanlığı fonuyla yurt dışında farklı eğitim kurslarına katıldı. Kamu ve özel okullarda, sivil toplum kuruluşlarında ve özel işletme ve kişisel gelişim merkezlerinde çeşitli atölyeler yaptı ve danışmanlıklar verdi.  Şu an özel bir eğitim kurumunda eğitmenlik ve idarecilik yaparken aynı zamanda kamu yararına sosyal projeler tasarlamakta, dezenfeksiyon eğitimleri vermekte ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği (Plastik ve Kauçuk Malzemeler) bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019