Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1053
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

Elif Ceren ÇINGI

Dünyanın farklı bölgelerinden gençlere bağımlılıklara karşı olan bakış açılarını öğrenebilmek için sorular yönelttik; bağımlılık sorununa onların gözünden bakarak mücadelenin gerekliliğini bir de onlardan dinledik.

Aslıhan Yesir:

“En iyi önleme yöntemi, neyle mücadele ettiğinizi bilmektir”
 
İlk olarak sizi tanıyabilir miyiz?
1996 İstanbul doğumluyum. Lisans eğitimimi moleküler biyoloji ve genetik alanında tamamladım ve şu an Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi olarak moleküler biyoteknoloji alanında akademik çalışmalarıma devam ediyorum. 2015 yılından bu yana Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin aktif gönüllüsüyüm. 2016 yılında Sağlıklı Fikirler Kısa Film Senaryo Yarışması’nda madde bağımlılığı kategorisinde birincilik elde ettim. Birleşmiş Milletler Narkotik İlaçlar Komisyonu’nun (CND) madde bağımlılığı önleme faaliyetleri üzerine gerçekleştirdiği 2021 gençlik forumunda (UNODC Youth Forum) genç savunucu olarak ülkemizi temsil ettim. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele-TBM Eğitimi ve izci liderliği eğitimi aldım. Yeşilay bünyesinde gönüllülük faaliyetlerine devam ediyorum.
 
Bağımlılık hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bir genç olarak kendimi geliştirmeye, yaşamı okumaya niyetli olduğum sürece yapabileceklerimin, gücümün her gün daha da arttığına şahit oluyorum ve gençliğine şahit olduğum birçok akranım için de bunun böyle olduğunu gururla söyleyebilirim. Hayat bize bu gerçeği her gün kanıtlarken, konu bağımlılıklara geldiğinde durum tam tersine dönüyor. Hayatı arkanıza alıp tüm gücünüzle koşmaya başlayacağınız o anda size çelme takıyor, anlarınızı, anılarınızı, zamanınızı, aklınızı çalıyor ve siz hayatınızın daha azıyla yetinmeye başlıyorsunuz. Daha azı ve çok daha azı derken hiçbir şey yapamaz hale geliyorsunuz. Sonra sevdiklerinizi, hayallerinizi, en sonunda da sizi çalıyor. Hayattaki anlamınızı kaybediyorsunuz.
 
Sizce bağımlılığın önlenmesi için neler yapılmalı?
Bağımlılığın önlenebilmesi için bağımlılığın ne olduğunun çok iyi bilinmesi, bireyden başlayarak toplumda nelere sebep olabileceğinin çok iyi anlaşılmış olması ve bu bilgilerin uygun biçimde hedef kitleye aktarılması gerekiyor. Çünkü en iyi önleme ya da korunma yöntemi neyle mücadele ettiğinizi ‘bilmek’tir. Bilmediğiniz, duymadığınız, görmediğiniz ya da anlamadığınız bir şeyin tehlikesine maruz kaldığınızı düşünmek sizin ihtimaliniz dahi değildir. Bu da sizi bağımlılık gibi yıkıcı etkilere sahip bir gerçeğe karşı savunmasız yapar. Bir diğer önemli nokta da toplumun gelişimine sağlık, spor, sanat gibi bireylerin bedenini ve ruhunu besleyebilecekleri çeşitli alanlarda katkıda bulunmaktır. Ruhuna ve bedenine nelerin gerçek anlamda iyi gelebileceğini bilen bireyler için, bağımlılık bir seçenek olmaktan çıkar.
 
Bağımlılığın önlenmesinde özellikle gençlerin yapması gerekenler sizce neler?
Gençler olarak dünyayı, çevremizi, yaşamı okumak ve anlamak konusunda gösterdiğimiz tüm gayretler kendi dünyamıza yaptığımız anlamlı yatırımlardır. Yaşamı okumakla ilgili yaptığımız her yatırım bizi dünyanın kötülüklerinden uzaklaştıran önemli birer koruyucudur. Bağımlılıkların önlenmesi dahil olmak üzere dünyada bizi ilgilendiren her konuya en iyi bildiğimiz yerden kendimizden başlayarak katkı sunabiliriz. Çünkü aslında her şey kendi dünyamızı inşa etmekle başlar. Kendi dünyamızı kurtarmakla ilgili yaptığımız her girişim bizi başka ‘dünyaları kurtarmak’ ve önleme faaliyetlerinde doğrudan görev almak konusunda sorumlu olduğumuz anlamlı bir noktaya taşır. Bu da bizi -bugün Genç Yeşilay’da olduğu gibi- ‘bilinçli bir genç’ olmanın ötesinde başkalarının da bilinçlenmesine katkıda bulunan bireylere dönüştürür ve değerli bir yolculuğa çıkarır.
 
Yeşilay’ın bağımlılıklara karşı sürdürdüğü aralıksız mücadele hakkında neler söylemek istersiniz?
Yeşilay, asırlık geçmişiyle ömrümün her anında var olan kocaman bir hikâyenin, anlamlı bir mücadelenin temsilcisi benim için. Toplum sağlığını korumak, sağlıklı nesiller yetiştirmek ve toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kendini her gün geliştiren, koruyan eğiten ve iyileştiren bir kurum. 101 yaşında olan bu kocaman hikâyenin bugün hâlâ nasıl bu kadar genç kalabildiğinin cevabı da gönüllülerinde saklı. Ben de ömrümle çakışan bu anlamlı hikâyenin ve mücadelenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum.
 
Bağımlılıkların önlenmesinde kültür, sanat ve sporun önemi vurgulanıyor, bu konuda neler söylemek istersiniz?
İnsan hem ruhu hem de bedeniyle varlığını sürdüren bir varlıktır. Herhangi birini göz ardı ettiğinizde yaşamınızda boşluklar, sorunlar, kopukluklar olmaya başlar. İnsan bedeni sağlıklı olmaya ihtiyaç duyarken, gözün güzel olanı görmeye, kulağın güzel olanı duymaya dolayısıyla ruhun güzel olanı hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu noktada sanat ve spor devreye girer. Sağlıklı bir bedenin en iyi arkadaşı spor iken sağlıklı bir zihnin ve ruhun da en iyi arkadaşı sanattır. Ruhunuz bedeninize, bedeniniz de ruhunuza sağlıklı bir biçimde tutunmaya başladığında hayat sizin için çok daha anlamlı bir yere dönüşür. Yaşamı okuma ve anlama becerileriniz artar. Bu da sizi bağımlılık gibi kişinin hayatının daha azıyla yetinmesine sebep olan alışkanlıklardan korur. Çünkü bağımlılık gibi yanılgıların sizin için zaten bir anlamı yoktur ve ihtimaliniz dahi olmaz.

Imo Uchenna:

“Bağımlılık yüzleşilmesi gereken bir düşman”
 
İlk olarak sizi tanımak isteriz…
Gençlerin sağlık sorunlarına yardım etmek konusunda istekli bir gencim. Sosyal değişime etkin katılım için program yönetimi ve iletişim becerilerine yönelik çalışmalar yapıyorum.
 
Bağımlılık hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Bağımlılığı, hastanın seçiminin ya da kararının bir sonucu olabilecek veya olmayabilecek altta yatan birkaç farklı faktörün neden olduğu bir durum olarak görüyorum. Bu nedenle bağımlılığın yüzleşilmesi gereken bir düşman olduğunu düşünüyorum.
 
Sizce bağımlılığın önlenmesi için neler yapılmalı?
İnsanların bilgilendirilmesine daha fazla yatırım yapılması ve ikincil önlemenin derhal ele alınmasıyla bağımlılığın önlenebileceğine inanıyorum.
 
Bağımlılığın önlenmesinde özellikle gençlerin yapması gerekenler sizce neler?
Gençler bağımlılıkla ilgili olarak yardım ve danışmanlık hizmetlerini kullanmaya çalışıyorlar. Gizlilik durumlarında, yardımdan uzak duruyor ve internet/inanç temelli yaklaşımları kullanıyorlar. Olağanüstü durumlarda ise, bilgisiz birine dönüştükleri için normal olduğunu düşünüyorlar.
                        
Yeşilay’ın bağımlılıklara karşı sürdürdüğü aralıksız mücadele hakkında neler söylemek istersiniz?
Yeşilay, üst düzey savunuculuk ve değişiklikler yapma noktasındaki stratejilere katılıyor. Yeşilay’ın bağımlılıkla mücadeledeki rolü, uluslararası sağlığı benimsediğinden Türkiye sınırlarını aşarak diğer ülkelere kadar uzanıyor.
 
Bağımlılıkların önlenmesinde kültür, sanat ve sporun önemi vurgulanıyor, bu konuda neler söylemek istersiniz?
Bu adım, bağımlılıkların etkili bir şekilde önlenmesi için kullanılabilecek alanları vurgulamaya yönelik klişe yaklaşımdan ayrılıyor.

Karthika Pillai:

“Bağımlılık kesinlikle önlenebilir”
 
Sizi tanıyabilir miyiz?  
Ben Hindistan'dan Karthika Pillai. 23 yaşındayım. Uyuşturucu talebinin azaltılması için merkezi düzeyde önemli bir makam olan Hindistan hükümetinin Sosyal Adalet ve Güçlendirme Bakanlığında genç bir profesyonel olarak çalışıyorum. İşim gereği, Hindistan'daki ötekileştirilen gruplar için halihazırda mevcut olan planları ve politikaları takip ediyor ve değerlendiriyorum. Ayrıca, Sosyoloji yüksek lisans eğitimimi de sürdürüyorum.
 
Bağımlılıklar hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Bağımlılık kelimesinden algıladığım şey, bir kişinin uzun süre devam etmesi durumunda psiko-sosyal sorunlara neden olabilecek faaliyetlere katılmayı bırakamamasıdır; bu kumar, oyun ve uyuşturucu madde kullanımı ile ilişkilendirilebilir. Herhangi bir bağımlılığı olan kişi, genellikle vücudunun hayatta kalmak için ona bağımlı hale gelmesinden kaynaklanan zararlı etkilerini bilmesine rağmen belirli bir maddeyi veya aktiviteyi kötüye kullanmaya devam edecektir. Bir kişinin belirli bir maddeye bağımlı olmayı bırakması veya belirli bir davranıştan vazgeçmesi kolay değildir çünkü bu yoksunluk semptomlarına neden olur. Fiziksel olarak bir maddeye bağımlı hale gelen kişilerden maddenin aniden kesilmesi birçok hoş olmayan semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir; hatta bazı durumlarda ölümcül olabilir. Dolayısıyla bunun dikkatli ve sabırlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir.
 
Sizce bağımlılığın önlenmesi için neler yapılmalı?
Bağımlılık kesinlikle önlenebilir. Bu araştırma alanı beni gerçekten ilgilendirdiğinden, bir süredir bireylerde madde kullanım bozukluklarına yol açabilecek genetik faktörleri araştırıyorum. Ailede ruhsal bozukluk ve bağımlılık öyküsüne bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Birkaç çalışma bu hastalığın aileden gelme eğiliminde olduğunu, ancak önlenebileceğini göstermiştir. Biyolojik, çevresel ve fiziksel risk faktörlerimizin ne kadar farkında olursak, bunların üstesinden gelme olasılığımız da o kadar artar. Bireyler arasında madde kullanımıyla mücadelede olumlu sonuçlar verdiği gösterildiği için, dayanıklılığı teşvik etmeli ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC)’nin de birçok programında vurguladığı koruyucu faktörleri güçlendirmeliyiz. Bu model, onu daha da etkili kılan bilime dayalı kanıtlarla da desteklenmektedir. 
 
Bağımlılığın önlenmesinde özellikle gençlerin yapması gerekenler sizce neler?  
Hindistan hükümetinin Sosyal Adalet ve Güçlendirme Bakanlığında çalışıyorum. Bu sayede uyuşturucu talebinin azaltılmasına yönelik çeşitli girişimler üzerinde çalışma fırsatım oldu. Hindistan'da, Nasha Mukt Bharat Abhiyan “Uyuşturucusuz Hindistan Kampanyası” kapsamında, farkındalık yaratmak ve gençlik liderleri oluşturmak için kapasite geliştirme atölyeleri, çeşitli yarışmalar ve diğer programlar aracılığıyla ülke genelinde gençleri harekete geçiriyorum.
 
Yeşilay’ın bağımlılıklara karşı sürdürdüğü aralıksız mücadele hakkında neler söylemek istersiniz?
Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi aracılığıyla Yeşilay hakkında bilgi edindim. Yeşilay tarafından 17-18 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen ve gençler arasında madde kullanım sorunları hakkında çok fazla bilgi ve fikir edinmeme yardımcı olan 2. Genç Savunuculuk Forumu’na katılma fırsatı buldum. Bu alandaki bilgi ve yetkinliğimizi geliştirmek için alanında uzman isimlerden oluşan bir panel sunma yönündeki samimi çabalarını çok takdir ettim.
 
Bağımlılıkların önlenmesinde kültür, sanat ve sporun önemi vurgulanıyor, bu konuda neler söylemek istersiniz?
Kültür, sanat ve sporun, bireylere kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etme özgürlüğü verdiği için bağımlılığın önlenmesinde önemli bir rol oynadığına inanıyorum. Bunu, dil engelini ve farklılıkları gerçekten ortadan kaldırabilecek, uyrukları ya da yaşları ne olursa olsun insanları bir araya getirebilecek görüş ve bakış açılarımızı dile getirmek için başka bir araç olarak görüyorum. Son zamanlarda, UNODC tarafından yayınlanan ve madde kullanımını önleme mesajını yayan bir dergi oluşturmak için sanal olarak birlikte çalıştığımız Gençlik Forumu 2021'in gençlerinin yer aldığı “Butterfly Wings”(Kelebeğin Kanatları) adlı bir gençlik dergisi üzerinde çalışma fırsatı buldum ve dergi için “Warriors of Prevention (Önleme Savaşçıları)” adlı bir şarkı yazdım.

Merve Aluçlu:

“Yarını şekillendiren bugünün gençleri olarak bizleriz”

İlk olarak sizi tanımak isteriz...
Ben Merve Aluçlu, Anadolu Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Yeşilay Kulübü'nde gönüllü olarak faaliyet göstermekteyim, kulübümde yaklaşık bir buçuk sene başkan yardımcılığını yürüttüm, son bir buçuk senedir de başkanlığını yürütmekteyim. Üniversite içi ve yerel çalışmalarımın yanı sıra uluslararası alanda da Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin düzenlediği Gençlik Formu'nda Türkiye Yeşilay'ı temsil ettim ve sonrasında ofisin ekibiyle birlikte şu an ikinci sayısı üzerinde çalışmaya başladığımız bağımlılıkları tanıma ve önleme odaklı bir gençlik dergisi çıkardık. Kısaca, kendisine ve insanlığa ufak da olsa fayda sağlamak için koşuşturan gençlerden biriyim.
 
Bağımlılık hakkında ne düşünüyorsunuz? 
Bağımlılık çok klasik bir tabir ile bir beyin hastalığıdır ama ben şöyle bir yorum getirmek istiyorum, toplumdaki bazı insanlar tarafından asla kabul görmediğini düşündüğüm bir terim, ki bu terimin içini açtığımızda karşımıza çok farklı perspektiflerden sorunlar çıkaran, genelden özele doğru dünyaya, ülkemize, ekonomimize, toplumuza, ailelerimize ve sağlığımıza çok uzaktan şiddetli bir hızla düşen bir kartopu gibidir, ki bilirsiniz kartopu etkisi küçük küçük başlayan ama sonrasında koca bir çığa neden olabilecek güçtedir, yani deyim yerindeyse bağımlılık, koca bir problemler zincirinin baş halkasıdır. Kısaca bağımlılık, hafife almayıp, tıpkı bir kanser hücresi gibi büyümeden hızlıca tedaviye başlanması gereken bir hastalıktır.

Sizce bağımlılığın önlenmesi için neler yapılmalı?
Bağımlılığın önlenmesi, maliyet, zaman ve çaba bakımından tedavisinden çok daha kolay olacaktır. Önleme çalışmalarında ise öncelikli adımın kesinlikle toplumu bilinçlendirmekten geçtiğine inanmaktayım. Toplumdaki her bir fert bizler için önemli ancak insanları kategoriler halinde ayırıp farklı şekillerde farkındalık yaratmak gerektiğini düşünüyorum. Bağımlılığın önlenmesi; onun öncelikle farkına varılmasıyla ve bir problem olduğunun kabulüyle başlar, sonrasında ise toplumun farklı kesimlerinin ilgi ve ihtiyaçları çerçevesinde eğitimler verilip, bilirkişilerin yönlendirmesiyle çeşitli alanlarda aktiviteler organize edilmelidir ve tabii tüm bu işler yapılırken gücü yeten herkesin elini taşın altına koyması gerekir.

Bağımlılığın önlenmesinde özellikle gençlerin yapması gerekenler sizce neler?
Biliyoruz ki biz gençler geleceğin ümidiyiz, bu nedenle bilinçli ve farkındalık sahibi olmamız gerekiyor. Çeşitli alanlarda kendimizi yetiştirmeli, bugünün sorunları neler, bu sorunlar ne zaman ve nasıl başladı, çözüm yolları nelerdir konuları üzerinde durmamız gerekiyor. Bu farkındalığa sahip olunca bağımlılıklarla mücadele gibi önemli alanlarda etkimiz ve sorumluluğumuz da büyüyor, çünkü en basit örnekle akranlar arası eğitim, sınıflarda farklı davranışların öğretilmesinde dahi kullanılan faydalı bir yöntemdir. Bir gence, kendinden yaşça büyük birinin verdiği bilgiler genç psikolojisiyle hoş bulunmayabilir ama normalde vakit geçirdiği bir arkadaşından duymak onun üzerinde olumlu bir etki bırakabilir. Direkt bilgi içerikli olmasa bile, örneğin bizim Genç Yeşilay Kulüplerimizdeki etkinliklere gelen çeşitli insanlar, eğer bağımlılığından kurtulmak istiyorsa, o maddelere bizimle vakit geçirirken ara veriyor, ufak da bir adım olsa bizler için bu küçük adımların değeri büyük. Bugünün gençleri olarak bizlerin sorumluluğu büyük ve bazen yaptığımız küçücük bir iş bile büyük sonuçlar doğurabilir; bilirsiniz bir kelebeğin kanat çırpışı dünyanın diğer ucunda bir fırtınaya sebep olabilir.

Yeşilay’ın bağımlılıklara karşı sürdürdüğü aralıksız mücadele hakkında neler söylemek istersiniz?
Seneler önce kurulan ve tamamen vatanını, insanını zihnen bir tutsaklıktan korumak için çeşitli alanlarda çalışmalarını yürüten Yeşilay, toplumun her kesimine ulaşmaya çalışıyor, aslında diğer sorularda bahsettiğim ve önleme çalışmalarında olması gerektiğini düşündüğüm çoğu çalışma Yeşilay tarafından hali hazırda yürütülmekte. Ülke içindeki gibi ülke dışındaki bağlantılarıyla da bağımlılık çalışmalarında küresel düzeyde öncü olduğunu düşünüyorum. Ben bu asırlık oluşumun gönüllü olarak bir parçası olmaktan ve tüm Yeşilaycılarla birlikte insanların yolunu aydınlattığımızı bilmekten gurur duyuyorum. İyi ki Yeşilay var ve iyi ki Yeşilaycıyım.

Bağımlılıkların önlenmesinde kültür, sanat ve sporun önemi vurgulanıyor, bu konuda neler söylemek istersiniz?
Her birey arkadaş ortamı nedeniyle bağımlılıklarla tanışabilir ve bilmeliyiz ki aslında herkes bağımlılık tehlikesi altında olabilir; bu tehlikeden kurtulmak için vaktimizi nasıl geçirdiğimizin farkında olmak bizi bağımlılıklardan adım adım uzaklaştırır ve özellikle spor, sanat ve kültürel faaliyetler, hem yaratıcılığımızı, hem becerilerimizi geliştirirken hem de zihinsel ve ruhsal olarak iyi halde olmamızı sağlayacaktır ve bu şekilde herhangi bir boşluğa düşmemizi engelleyecektir.

Sağlıklı Yaşam

Obezite Küresel Bir Pandemiye Dönüştü

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Uz. Dr. Ayça Kaya: “Buzdolabı ile Aranıza Mesafe Koyun”

1084Mayıs2024
Yaşam

Diyetisyen Kübra Çıtlak: “Son 30 Yılda Çocuk ve Ergenlerde Obezite, Dünya Genelinde Arttı”

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Hormonlar Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Çocuk Beslenmesindeki Tehlike: Abur Cubur

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Psikolojik Nedenleri ve Sonuçlarıyla Obezite

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Obezitenin Yol Açtığı 10 Sağlık Sorunu

1084Mayıs2024
Yaşam

Prof. Dr. Şaziye Senem Başgül: “Öfkenin olduğu yerde olumlu duygular barınamaz”

1083Nisan2024
Yaşam

Prof. Dr. Cüneyt Evren: “Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir durumdur”

1083Nisan2024
Yaşam

Klinik Psikolog Gökhan Ergür: “Metropol yaşamı ve sosyal medya kaygı düzeyini artırıyor”

1083Nisan2024
Yaşam

İnsanın Dijital Çağ ile İmtihanı

1083Nisan2024
Bağımlılık

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a 104 yıllık mücadele

1082Mart2024
Alkol Bağımlılığı

Yeşilay’ın ilk gençlik teşkilatının kuruluşu "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"

1082Mart2024
Yaşam

Yeşilay gençliği seviyor, gençlik Yeşilay’ın varlığını hissediyor

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay ülküsünün yılmaz neferleri: Yeşilay kadınları

1082Mart2024
Bağımlılık

Ulusaldan evrensele Yeşilay mücadelesi

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay’ın dünyada örnek alınan öncü modeli: YEDAM

1082Mart2024
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Gerçeği! Çocuklar ve Gençler Yalanlarla Kandırılıyor

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

“Çocukların ve Gençlerin Elektronik Sigaraya Erişimleri Hızlı Bir Şekilde Engellenmeli”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara, Dünyanın Baş Belasına Dönüşmüş Durumda”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Çok Uluslu Tütün Şirketleri, Nikotin Bağımlısı Bir Nesil Oluşturmak İstiyor”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaralar Mutlak Zararlı ve Bağımlılık Yapıcıdır”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraya Erişim Bu Kadar Kolay Olmamalı”

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Bireyi ve Toplumu Tehdit Ediyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Güvenli İçilebilecek Bir Miktarı Yoktur

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Sosyal Hizmet, Tedavinin En Önemli Yapı Taşlarından Bir Tanesi

1080Ocak2024
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılık Sürecinde Yalnız Kalıyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolle Mücadelenin Yolu; Vergilendirme, Erişim Kısıtlamaları ve Pazarlama Yasaklarıdır

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığına Uluslararası Yaklaşımlar

1080Ocak2024
Yaşam

Savaş, Halk Sağlığını Onarılamaz Biçimde Etkiliyor

1079Aralık2023
Yaşam

“Medyada Yaratılan Algı; Haklıyı Haksız, Doğruyu Yanlış, Güzeli Çirkin Olarak Konumlandırabiliyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Savaşlar, Savaşanları Olduğu Gibi Savaşmayanları Da Olumsuz Etkiler”

1079Aralık2023
Yaşam

“Artık Savaşlar Sadece Sahada Değil, Dijital Dünyada Da Gerçekleşiyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Çocuklardaki ‘Güvenli Dünya’ Algısı Zarar Gördü”

1079Aralık2023
Yaşam

Toplumsal Kaygı Bozuklukları Bağımlılıklara Neden Olabilir Mi?

1079Aralık2023
Bağımlılık

Bağımlılık Herkesi Etkileyen Genel Bir Sorundur

1078Kasım2023
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılıkta Da Ayrımcılıkla Karşı Karşıya Kalıyor

1078Kasım2023
Bağımlılık

Bağımlılığın Ve Şiddetin Doğasında Ortak Ve İç İçe Faktörler Vardır

1078Kasım2023
Bağımlılık

“Anne Veya Eşin Bağımlılık Sorunu Olan Bireye Yönelik Tutum Ve Davranışları Tedavinin Seyrini Etkiliyor”

1078Kasım2023
Yaşam

Kadına Yönelik Şiddete Karşı: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

1078Kasım2023
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik

1078Kasım2023
Yaşam

Yeşilay Kadınları Güçlenerek Büyüyor

1078Kasım2023
Yaşam

Dijital Çağda En Kırılgan Grup Çocuklar Ve Gençler

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Bağımsızlık En Önemli Gündemimiz Olmalı”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Sağlıklı Teknoloji Kullanımında Teknoloji Amaç Değil, Araçtır”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Bağımlılıktan Uzak, Hayata Yakın Olun!

1077Ekim2023
Yaşam

“Notların Telafisi Vardır, Ancak Zedelenen Öz Güvenin Telafisi Meşakkatlidir”

1076Eylül2023
Eğitim

“Başarının Sırrı Çocuğu Tanımaktan Geçiyor”

1076Eylül2023
Eğitim

Ziller Minikler İçin Çalıyor… Okula Uyum Süreci İçin Öneriler

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın 15 Etkili Yolu

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğunuza Zaman Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

1076Eylül2023
Yaşam

“Günümüzde Ruh Sağlığını Korumak Daha Zor Ve Daha Önemli Hale Geldi”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlılık Ve Ruh Sağlığı İlişkisi Karşılıklıdır

1075Ağustos2023
Yaşam

“Çocuk Olumsuz Duyguları Makul Düzeyde Deneyimlemeli”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlı Bireylere Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

1075Ağustos2023
Yaşam

Koruyucu Ruh Sağlığıyla Tanışın

1075Ağustos2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Kontrolü Toplumsal Gündemin Ana Konusu Yapılmalı”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Asıl Mücadele Tütün Endüstrisi İle Mücadeledir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Zararsız Tütün Olması Mümkün Değildir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraların Ülkeler Tarafından Teşvik Edilmesi Sorumsuzluk Örneğidir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Şirketleri, İnsanların Sigara İçmek İstemeyecekleri Bir Günün Geleceğini Biliyor”

1074Temmuz2023
Yaşam

“Sağlıklı Etkileşim Ancak Empati İle Olur”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Gelişimi Bebeklikte Başlar”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Bir Duygudaşlık Göstergesidir”

1073Haziran2023

Toplumsal Duyarlılığın Vücut Bulmuş Hâli: Gönüllülük

1073Haziran2023
Yaşam

Yeşilay, TİSK Ve TÜMOSAN Depremzede Çocuklar İçin Güçlerini Birleştirdi

1073Haziran2023
Yaşam

Dayanışma Ruhu Kültürel Kodlarımızda Var

1072Mayıs2023
Yaşam

“İyi İletişim Ve Doğru Bilgi Kaygıyı Azaltır”

1072Mayıs2023
Yaşam

Afetlere Dirençli Şehirler Nasıl İnşa Edilmeli?

1072Mayıs2023
Yaşam

Sıfır Maliyetle Kentsel Dönüşüm Mümkün

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bugünün Gençleri Üst Kuşaklardan Çok Daha İyiliksever Ve Dayanışmacı”

1072Mayıs2023
Yaşam

Millî Birlik Ve Beraberlik Kodlarımızda Var: Millî Mücadele’den Kahramanmaraş Depremine Toplumsal Kenetlenme

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bir An Önce Normalleşmeliyiz”

1071Nisan2023
Yaşam

Dijital Medya Çocuğu Sosyal Hayattan Koparıyor

1071Nisan2023
Yaşam

“Hey Çocuk! Bırak Tabletini Sakince Kitabın Kapağını Aç! Kalbini Aç…”

1071Nisan2023
Yaşam

Mutlu Bir Çocukluk İçin Projeden Çok Daha Fazlası Gerekiyor

1071Nisan2023
Yaşam

Çocuk Gülerse Dünya Güler

1071Nisan2023
Yaşam

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a

1070Mart2023
Yaşam

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Gönüllülüğün Gücü

1070Mart2023
Yaşam

STK’lar Tek Yürek Oldu: Yüzyılın Felaketi Sonrası Gönüllü Dayanışması

1070Mart2023
Bağımlılık

Bağımlılıklarla Karşı Gönüllü Mücadele

1070Mart2023
Yaşam

Çocuklar İçin Gönüllülük Neden Gerekli?

1070Mart2023
Yaşam

“Tedavi Edilmeyen Kaygı Bozuklukları Kronikleşme Eğilimindedir”

1069Şubat2023
Yaşam

İklim Değişikliğinin Ortaya Çıkardığı Kaygı Hâli: Eko-Anksiyete

1069Şubat2023
Yaşam

Yeni Krizlerin Getirdiği Belirsizlikler Küresel Kaygıyı Körüklüyor

1069Şubat2023
Bağımlılık

“Kaygılar Bağımlılığı Tetikleyebildiği Gibi Bağımlılıklar Da Kaygıyı Besleyebilir”

1069Şubat2023
Yaşam

“Çocukları Kaygıları Nedeniyle Utandırmayalım, Usandırmayalım, Cezalandırmayalım”

1069Şubat2023
Yaşam

Sosyal Medya Kullanımı Kaygıları Tetikliyor

1069Şubat2023
Tütün Bağımlılığı

Sigara İle Mücadelede En İyi Politika, Çocuk Ve Gençleri Tütünsüz Ortamda Büyütmektir

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

YEDAM’ın Kişiye Özel Programlarıyla Sigaraya “Dur” Deyin

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Örnek Vakalarla Tütün Bağımlılığı Tedavisi

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığı Vücudumuza Neler Yapıyor?

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Sigarayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

1068Ocak2023
Alkol Bağımlılığı

Dünyada Alkol Kullanımı Ve Önleyici Politikalar

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Önlemeye Dair Yasal Düzenlemeler

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Bir Diğer Karanlık Yüzü: Şiddet Ve Alkol İlişkisi

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Ebeveynler Alkol Kullanan Gence Nasıl Yaklaşmalı?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Sevdiklerimizi Alkol Bağımlılığından Nasıl Koruruz?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolsüz Hayat Neler Kazandırıyor

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1067Aralık2022
Teknoloji Bağımlılığı

“İletişim Yoluyla Kendimizi Var Ediyoruz”

1066Kasım2022
Bağımlılık

“Bireyi Bağımlılığa Götüren Duygusal Yalnızlıktır”

1066Kasım2022
Yaşam

“İnsan İnsana Şifadır, Umuttur, Yoldur”

1066Kasım2022
Bağımlılık

Güvene Dayalı İletişim Bağımlılıklardan Koruyor

1066Kasım2022
Yaşam

Sanal İletişim Gerçek İletişimin Yerini Tutar Mı?

1066Kasım2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Oyun Bağımlılığı Ciddi Bir Sorun”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğrenmeliyiz”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Eğitim Şart

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Bizi Neler Bekliyor?

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sanal Ortam Güvenliğinin Teminatı: Siberay

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Rakamlarla Dijital Dünya

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

TÜİK Araştırma Sonuçlarına Göre Türkiye Dijitalleşiyor

1065Ekim2022
Yaşam

“Proje Çocuklar Kuklaya Dönüşüyor”

1064Eylül2022
Yaşam

“Mutlu Bir Aile İçin Her Şey Mükemmel Olmak Zorunda Değil”

1064Eylül2022
Yaşam

Değerler Eğitimi Bu Dünyanın Bir İhtiyacı

1064Eylül2022
Bağımlılık

TBM İle Her Yıl Milyonlarca Kişiye Ulaşıyoruz

1064Eylül2022
Bağımlılık

Yaşam Becerileri Bağımlılıklardan Koruyor

1064Eylül2022
Yaşam

Okul Heyecanı Başlıyor

1064Eylül2022
Yaşam

“Tüketerek Mutlu Olma Çabası Büyük Bir Yanılgı”

1063Ağustos2022
Yaşam

“İnsanın Manevi Alanı Boşluk Kabul Etmez”

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluk Beyinde Başlar

1063Ağustos2022
Yaşam

Toplumsal Mutluluğun Şifreleri

1063Ağustos2022
Yaşam

Sağlıklı Tabaklar, Mutlu Yüzler

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluğa Götüren 7 Adım

1063Ağustos2022
Yaşam

Az Çoktur!

1062Temmuz2022
Yaşam

“Sadeleştikçe Zihin Sağlığımızı Korumamız Da Kolaylaşır”

1062Temmuz2022
Yaşam

Atıksız Bir Mutfak Mümkün

1062Temmuz2022
Yaşam

Biraz Yavaşlamaya Ne Dersiniz?

1062Temmuz2022
Yaşam

Sade Ve Özgür Bir Yaşamın Yolu: “Küçük Ev” Akımı

1062Temmuz2022
Yaşam

Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Sadeleş!

1062Temmuz2022
Yaşam

Atık Kağıtları Sanat Eserine Dönüştürüyor

1062Temmuz2022
Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Yaşam

“Dünya Şiddetli Bir Merhametsizlik Hastalığına Tutulmuş Vaziyette”

1058Mart2022
Yaşam

Tarih Boyunca Vardı Ve Hep Var Olacak: Sivil Toplum Kavramı Ve STK’lar

1058Mart2022
Yaşam

Yeşilay’a Gönülden Bağlı Olanlar

1058Mart2022
Yaşam

Merhamet Ve İyiliğin Gücü: Gönüllülük

1058Mart2022
Yaşam

Gönüllülük Çalışmaları Dersiyle Teori Ve Pratik Bir Arada

1058Mart2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Kontrol Politikaları Toplumları Koruyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

“Alkol Bağımlısı Kişilerin Çocuklarının Ruh Sağlığını Yakından Takip Edilmeli”

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Aile İçi Şiddette Risk Faktörü

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Anlamaya Yönelik Faaliyetler

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağırsak Sağlığını Bozuyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığıyla Asırlık Mücadele: YEŞİLAY

1054Kasım2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapar?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019