Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1045
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

Burçin ŞENEL

Yakın zamanda gerçekleştirilen Sigara Kullanım Alışkanlıkları ve Bırakma Eğilimi Araştırması, COVID-19’un sigara içme alışkanlıklarında ve bırakma oranlarında umut verici etkisi olduğunu gösteriyor.

Sosyal mesafeli yaşamda bir yıla yaklaşırken, bağımlılar için “sosyalleşme” aracı olarak görülen sigara ile sosyal mesafeli yaşama bağlı olarak araya bir sınır koyulup koyulmadığı merak konusuydu. Birkaç ay önce FutureBright Group ve Yeşilay iş birliği ile “Sigara Kullanım Alışkanlıkları ve Bırakma Eğilimi Araştırması” yapıldı. İki aşamalı gerçekleştirilen araştırmada pandeminin sigara üzerindeki etkisi de ortaya çıktı. FutureBright Group’un kurucusu Akan Abdula, araştırmada yer alan çarpıcı verileri bizimle paylaştı.

ARAŞTIRMAYA 26 ŞEHİRDEN VE TOPLAM 2 BİN 456 KİŞİ KATILDI

Yüzde 92’si aktif sigara kullanan katılımcılar üzerinde yapılan “Sigara Kullanım Alışkanlıkları ve Bırakma Eğilimi Araştırması”na yüzde 62’si erkek, yüzde 38’i kadın olmak üzere toplamda 2 bin 456 kişi katıldı. Türkiye’yi temsil eden bir örneklem olan 26 ilde gerçekleştirilen araştırma sırasıyla şu şehirleri kapsıyor: Balıkesir, Bursa, Kocaeli, İzmir, İstanbul, Aydın, Manisa, Ankara, Konya, Kayseri, Kırıkkale, Adana, Antalya, Hatay, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Zonguldak, Erzurum, Malatya, Ağrı, Mardin, Van, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa.

Araştırmaya sonuçlarına il bazında bakılacak olursa sigara kullanım alışkanlıklarının illere göre farklılık gösterdiğini görmek mümkün. Örneğin, ekonomik nedenlerden sarma tütün sigaraya göre daha fazla tercih ediliyor. Bu alışkanlık genelde 50 yaş üzerinde ve büyükşehirlerin dışında yaşayanlarda fark ediliyor. Örneğin Güneydoğu Anadolu’da tütün(sigara) kullanımının yaklaşık yarısı sarma tütünden(sigara) oluşuyor. Akan Abdula sigaraya başlama yaşı ve nedeniyle ilgili olarak ise şunları söylüyor: “Türkiye genelinde sigara ile ilk tanışılan yaş, yasal reşitlik sınırına yakın seviyede. 18-24 yaş aralığı sigarayla tanışma ve düzenli kullanmaya başlama konusunda çok kritik bir eşik. Ülkenin Doğu illerinde sigaraya başlama yaşı ortalaması maalesef daha erken ve reşit yaşın altına da inebiliyor. Sigarayla ilk tanışılan yaşı takip eden ortalama iki yıl içerisinde kullanım düzenli alışkanlığa taşınıyor. Sigaraya başlayanlar, bırakılan dönemler haricinde 15 yıla yakın süre bu alışkanlıklarını devam ettiriyorlar. Erkekler kadınlara göre daha erken sigaraya başlıyor ve daha yoğun tüketiyor. Aktif sigara kullanan kişilerde günlük tüketilen sigara miktarı yaşa göre artış gösteriyor. Daha düşük gelir grubundaki vatandaşlarımız yüksek vergilere ve fiyatlara rağmen bir parça daha fazla sigara tüketiyor. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken genel kitle sigarayı ‘tek lüksü’ olarak görüyor ve bu durum sigarayı bırakma konusunda bariyer oluşturuyor.”

PANDEMİDE SİGARAYI BIRAKANLARIN ORANI YÜZDE 5

Pandeminin sigarayı bırakma üzerinde etkisi olduğunu söylemek mümkün. Özellikle COVID-19’un vücuda verdiği zarar nedeniyle sigarayı bırakma eğilimi daha yüksek. Eve kapandığımız süre boyunca ise bebekli aileler bırakma konusunda daha istekli. Abdula, COVID-19 sırasında Türkiye’nin yüzde 5’inin sigarayı bıraktığını ifade ediyor. Sigara içenlerin COVID-19’u çok daha ağır geçirdikleri göz önüne alınarak, bağımlıların yüzde 51’i bu duruma hassasiyetle yaklaşıyor. Milyonlarca insanı hayattan koparan salgının bağımlılara bu açıdan iyi bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.  

Pandemi döneminde araştırmaya katılan insanların sigarayı bırakma isteklerini açıklayan Abdula, “Özellikle hastalıkla yoğun temasta bulunan sağlık çalışanlarıyla aynı evi paylaşan kişiler sigara kullanımını azalttıklarını daha çok belirtiyor. Okulların kapanmasıyla sosyal yaşamı iyice kısıtlanan 15-19 yaş arasındaki gençler daha fazla sigara kullandıklarını belirtirken, 45 yaş üzerinin salgın boyunca bırakma oranı daha yüksek. Ancak COVID-19 sırasında sigara kullanımını azaltan kişiler, sigara ve COVID-19 ilişkisi hakkında belirli bir bilinç düzeyine erişebilmiş durumda. Daha önceleri denedikleri gibi sigarayı bırakmayı bu dönem de denemeye yatkınlar. Evli ve çocuk sahibi aileler COVID-19 dönemi ile sigarayı bırakmayı düşündüklerini daha fazla belirtiyor.” diyor.

Bağımlıların özellikle “sosyalleşme aracı” olarak gördükleri tütün(sigara) ve tütün(sigara, nargile, puro) ürünleri yaklaşık bir yıldır değişen sosyal yaşam alışkanlığında da farklılık gösteriyor. Pandeminin yarattığı sosyal ve ekonomik buhran nedeniyle sigarayı bırakma konusunda tereddüt yaşayanlar da mevcut.

Abdula araştırmanın sosyolojik boyutuyla ilgili şu yorumda bulunuyor: “Sigara kullanıcılarının yüzde 93’ü ‘Sigara vazgeçilmez bir sosyalleşme aracım.’ diyor. Bu algıyı kırmamız şart. Sigara sosyalleşme aracı değildir. COVID-19’a rağmen, ‘Kısa zamanda bırakmayı düşünüyorum.’ diyenlerin oranı sadece yüzde 10. Sigaranın zararlarıyla yüzleşmemiş 15-20 yaş arası gençlerde bırakmayı düşünmeyenlerin oranı çok daha yüksek. COVID-19 salgınının oluşturduğu risk ve sokağa çıkma yasaklarının yarattığı stresi yoğun yaşayan metropol sakinleri, sigarayı bırakmama konusunda daha ısrarcı. Yüksek gelir grubu, daha bilinçli olmasının da etkisiyle, kısa zaman içerisinde bırakmaya daha istekli.”

PASİF İÇİCİLİKTE FARKINDALIK ARTIYOR

Bilinçli kesim ve bebekli ailelerin sigarayı bırakmaya istekli olduğu bu dönemde, araştırma pasif içicilik için de umut verici veriler sunuyor. Araştırma, her 5 kişiden 4’ünün aile bireylerinin yanında sigara içmemeye özen gösterdiğini ortaya koyuyor. Balkon, bu noktada evde sigara içmek için açık ara en popüler mekan. Kadınlar arasında mutfakta sigara içmek hâlâ yaygın. Çocuklu aileler, aynı ortamda tüketimin en düşük (yüzde 14), balkonda tüketimin en yüksek (yüzde 71) olduğu grup. 55 yaş üstü kişiler pasif içicilik bilincinin daha düşük olduğu yıllardaki alışkanlıklarını devam ettirerek evin her bölümünde sigara içerken, 15-19 yaş arası gençler kültürel sebeplerle ailesinin yanında değil çoğunlukla kendi odasında sigara içiyor. Sigara içilen hanelerin yüzde 13’ünde maalesef bebek var ve 14 yaş altı çocuklu sigara içilen hanelerde sigara kullananların oranı ise yüzde 33. Bilinçlilik oranı artsa da ne yazık ki risk altında olan çok sayıda çocuk var. Abdula, “Buna rağmen bu hanelerde sigara içilmeye devam ediyor. Her 10 aktif kullanıcıdan 6’sı daha önce sigarayı bırakmayı denediğini ama başaramadığını söylüyor. Ortalama 1,5 ay sigara içmemiş ancak devamını getirememişler.” diyerek araştırmanın en kritik noktasını söylüyor: “Hemen bırakmaları için önlem almamız gerekiyor.”

AKAN ABDULA KİMDİR?

14 yıl reklam, pazarlama stratejileri, marka yönetimi ve pazar araştırma alanında çalışan Akan Abdula, Millward Brown Araştırma Direktörü olarak, Türkiye’nin en büyük reklam takip çalışmalarını başlattı ve yönetti. Grey İstanbul reklam ajansında Strateji ve Planlama Direktörlüğü ve Grey Group Worldwide Global Strateji Konseyi Üyeliği yaptı. Türkiye’nin en iyi ürün lansmanı ve en etkili sosyal sorumluluk kampanyaları için olmak üzere iki kere Altın Effie ödülüne layık görüldü. 2012’de Grey’den ayrılarak FutureBright Group Davranış Enstitüsünü kurdu.

Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nevroza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019