Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1077
Teknoloji Bağımlılığı

“Sağlıklı Teknoloji Kullanımında Teknoloji Amaç Değil, Araçtır”

İnci Neşeli ÖZOĞLU

YEDAM Uzmanı Psikolog Esra Çevik, teknoloji bağımlılığı ile mücadelede teknolojiyi düşman olarak görmek ve tamamen yok saymanın işe yaramayacağını belirterek, “Direkt yasaklar koymak çocuklar için işlevsel olmayıp merak duygusunu körükleyebilir. Çocuklara “Yapma!” demek yerine sağlıklı alternatifler arasında seçim yapma özgürlüğünü sağlamak daha işlevseldir.” diyor. Psikolog Esra Çevik ile tüm yönleriyle teknoloji bağımlılığını konuştuk.
 
Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte bireylerin davranışları, öncelikleri ve değer yargıları da hızla değişime uğruyor. Pek çok kişi için teknoloji giderek bir bağımlılık haline geliyor. Günümüzde çok yaygın olarak görülen teknoloji bağımlılığını nasıl tanımlarsınız?
Teknoloji bağımlılığı teknoloji ile sağlıklı temas etme becerisinin kaybolması olarak tanımlanabilir. Teknoloji denildiğinde ilk akla gelen kelimelerden biri yeniliktir. Her yenilik, uyum sürecini de beraberinde getirir. Yeniliklere sağlıklı temas edemediğimizde kontrol duygumuzu kaybedebiliriz. Örneğin; ilk defa bir yemeği deneyimlediğimizde bu yemeğin bizim damak tadımıza uyup uymadığını bilmediğimiz için bu yemeği sevmeyeceğimizi düşünebilir, belirsiz hissedebiliriz. Deneyimledikten sonra sevmemişsek tekrar yemek istemeyiz. Eğer sevmişsek de bu yemekten ne kadar ve ne sıklıkla yediğimizi fark etmemiz gerekir. Sevdiğimiz bir yemeği yerken ölçü ve dengeyi kontrol altına almamız gerekir çünkü bu yemekten çok yersek hastalanabiliriz. Burada vurgulanması gereken kelime “denge”dir. Yeniliklere uyum sağlamak, ayak uydurmak isterken kendimizi çok kaptırırsak bu, bize beraberinde bağımlılık olarak dönebilir. Dengeli bir şekilde teknoloji kullanmayı öğrendiğimizde yani sağlıklı teması mümkün kıldığımızda bağımlılıktan söz etmeyiz. Teknoloji ile kurduğumuz sağlıklı ilişki bize fayda sağladığında değerlidir. Teknoloji sayesinde cebimizde bir sürü ansiklopedi taşıyoruz, tüm aile ve arkadaş çevremize bir tuş uzaklıktayız hatta istersek anlık video görüşmeleri ile yan yana olduğumuzu hissedebiliyoruz. Diğer taraftan arkadaşımızla kahve içmeye çıkıp karşımızda o varken sosyal medyada başkalarının ne yaptığını kontrol etmek istersek hem arkadaşımızla ilişkimize zarar veririz hem de kendi hayatımızı kaçırırız. Gerçek ve sanal hayat arasındaki dengeyi de kuramamış olmalıyız ki yanı başımızda duran arkadaşımızla sohbet etme fırsatı varken telefonda başka insanların hayatlarını görmeyi tercih ediyoruz. Bağımlılıkta bir diğer belirti de sosyal ilişkilere ilginin zamanla kaybolmasıdır. Bu da bağımlılık tanısı koymak için aranan belirtilerdendir ve dikkat edilmesi gerekir.
Öte yandan birçok uyarana aynı anda maruz kaldığımız bir bağımlılıktan bahsediyoruz. Hem komik video izlerken anlık ödül mekanizmamız hızlı bir şekilde aktif oluyor hem de bir sonraki videoda üzücü bir haberle karşılaşıp anlık duygu değişimi ile bir karmaşa yaşıyoruz. Peki, bu üzücü haberle karşılaşınca ne yapıyoruz? Yeniden kaydırıyoruz. Arkamızda bırakıyoruz. Ya da arkada bıraktığımızı sanıyoruz. Yaşadığımız duyguları dengelemekte zorlanıyoruz.
Tüm bu yönleriyle teknoloji bağımlılığı dengeyi sağlayamadığımızda baş etme yollarımızı, ilişkilerimizi, kendimize olan güvenimizi, akademik ve iş yaşantımızı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Biz bu hastalığı yenmek ve dengeyi sağlamak için adım atmadığımız sürece hastalık düzelmeyecek, ilerleyecektir.

Bir kişide teknoloji bağımlılığının varlığı nasıl anlaşılır? Hangi davranışlar bağımlılık göstergesidir?
Oyun bağımlılığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalık olarak kabul edilmekte ve teknoloji bağımlılığı üzerine yakın zamanda yapılan araştırmalar oyun bağımlılığı üzerinden ilerlemektedir. Oyun bağımlılığının belirtileri; yoğun oyun oynama davranışı nedeniyle kişinin akademik yaşamı ya da işle ilgili sorumluluklarını yerine getirememesi, ailesi ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin bozulması, oyunun zihni sürekli meşgul etmesi, zarar gördüğü halde oyun oynama davranışının kontrol edilememesi, oyun dışındaki faaliyetlere ilginin azalması ve zaman ayrılmaması, oyunda geçirilen süreyi azaltmak için çaba harcanması fakat başarısız olunması olarak sıralanmaktadır. Tüm bu belirti ve sonuçlar sosyal medya ve akıllı telefon kullanımı için de benzer özellikler taşımaktadır. Yakın zamanda yapılan araştırmalar sosyal medya ve akıllı telefon bağımlılığının da hastalık olarak kabul edileceğini göstermektedir. Teknoloji bağımlılığı internetle, oyunla, sosyal medya ve akıllı telefonlarımızla ilişkimizde zarar gördüğümüz senaryonun gerçekleşmesidir.
Bir genç bel ve boyun ağrıları çektiği halde oyunun başından kalkamıyorsa, bir çocuk yoğun internet kullanımı nedeniyle aile ilişkilerinde problemler yaşıyorsa, bir öğrenci akıllı telefonunda gezinmeyi bırakamadığı için uyumayıp sabah okula geç kalıyorsa, bir arkadaş diğer bir arkadaşı ile eskisi gibi sohbet etmek istemiyorsa, bir çalışan iş yerinde sosyal medyada video izlediği için işlerini yetiştiremeyip patronundan azar işitiyorsa, bir kişi arkadaşlarıyla eskisi gibi vakit geçirmeye ilgi duymuyorsa, bir satranç sever interneti yoğun kullandığı için eskiden sevdiği satranca karşı ilgisini kaybetmişse teknolojiyi kontrollü kullanamıyor ve zarar görüyor demektir. Bu kişiler teknoloji bağımlılığı açısından uzman desteği alarak teknoloji ile kurdukları ilişkiyi sağlıklı hale getirebilirler.

Teknoloji hem evde hem işte hem de okullarda bu kadar yaygınken, bağımlılığından korunmak mümkün mü?  Nasıl? 
Teknoloji bundan sonra hayatımızda hep olacak. Kontrollü ve sağlıklı kullandığımız sürece yaygınlığının bizim için korkutucu olmasına gerek kalmayacak. Teknoloji bağımlılığı ile çalışırken amacımız diğer bağımlılıklarda amaçladığımızın aksine, hayatımızdan tamamen uzaklaştırmak değil kontrol altına almak. Başlarken değindiğimiz sağlıklı temas ve denge konusunun önemi burada da ortaya çıkıyor. Mesela rafine şeker diyabeti tetikliyor ama hepimiz şeker hastası olmuyoruz. Kontrollü, sağlıklı ve dengeli kullanım teknolojinin bağımlılık boyutuna geçmemesinde büyük rol oynuyor. Evet değişen bir dünya var. Bu değişen dünyada kendimizi tamamen teknolojiden uzak tutmak gerekli değil. Teknolojinin bizi kontrol etmesini izlemek yerine, bizim teknolojiyi kontrol etmemiz gereklidir ve bu daha kolaydır. Teknoloji bağımlılığından korunmanın ilk aşaması fark etmektir. Bu, bazen uyanır uyanmaz elimizin telefona gittiğiniz bazen de sosyal medyada video izlerken ne kadar zamanın geçtiğini fark etmektir. Benim güne başlangıcım rutin bir şekilde telefonla oluyorsa bunun tam tersi örüntüleri uygulamam otomatik olarak telefona yönelmemi durduracaktır. Yine teknolojiden yararlanarak akıllı telefonlarda kullanılabilen uygulamalardan ne kadar süre geçirdiğimizi de öğrenebiliyoruz ya da süre kısıtlaması koyarak telefondan süre ile ilgili bir uyarı gelmesini sağlayabiliyoruz. Bu uygulamalar olsa da olmasa da geçirdiğimiz süreyi kaydetmek ve izlemek bağımlılıktan korunmaya yardım edebilir. Bir diğer aşama belli kısıtlama yöntemleri kullanmak ve hedeflenen süreyi aşmamak için kendimizi izlemek olabilir. Örneğin, telefonumuzu belli saatlerde kullanmamak, bazen telefonun çekmediği yerlerde bulunmak, telefonumuzu başka odada bırakmak, yemek yerken ya da başka bir işle ilgilendiğimizde telefonumuzla ilgilenmemek, belirlediğimiz ekran süresi hedeflerini kontrol etmek ve aşmamak bize teknoloji bağımlılığından korunurken yardımcı olacaktır.

Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından korumak için onlara nasıl yaklaşmalıyız? Bunun için ne tür önlemler almalıyız?
Çocukların daha fazla risk altında olduklarını söyleyebiliriz. Ödül mekanizmasının işleyişini burada konuşmak önemli olacaktır. Her insanın beyninde hazdan ve ödülden sorumlu bir bölge bulunur. Örneğin en sevdiğiniz yemeği yediğimizde, hoş bir sohbet içinde olduğumuzda, zevk aldığımız aktiviteleri yaptığımızda beynimizin ödül bölgesi aktif olur ve kendimizi iyi hissederiz. Çocuklarda ödül mekanizması daha hassas çalışır ve onlar ödüllere karşı daha duyarlıdır. Bu nedenle kontrolsüz teknoloji kullanımının ödül mekanizmasını olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Çocukların ekrana daha fazla maruz kalmaları, daha fazla teknoloji kullanımı ile ilgili onları tetikler. Çocuk ve bakım veren arasındaki ilişki de bu durumda zedelenir.
Çocukların ekranla tanışmaları iki yaşından önce olmamalıdır. İnternet ortamı, oyunlar, uygulamalar renklidir ve akış hızlıdır. Bu akışın hızlı ve yoğun olması iki yaş öncesindeki çocukların işlemleme hızına uygun değildir. İki yaşından sonra süre ve içerik ebeveyn kontrolüyle sağlanarak teknoloji ile tanışma sağlanabilir. Teknoloji ile geçirilen süre minimumda tutulmalı ve çocuğun gelişim seviyesine uygun içerikler seçilmelidir.
Direkt yasaklar koymak çocuklar için işlevsel olmayıp merak duygusunu körükleyebilir. Çocuklara direkt olarak yapma demek yerine sağlıklı alternatifler arasında seçim yapma özgürlüğünü bırakmak daha işlevseldir. Örneğin; çocuğumuzun kola içmesini istemiyorsak “Kola içme!” demek yeterli olmayacaktır. Buna karşın; “Senin için meyve suyu ve süt hazırlayabilirim, hangisini içmek istersin?” sorusunu sorarak ona sağlıklı seçenekler sunmuş oluruz. Böylelikle çocukları hem zararlı alışkanlıklardan koruyabiliriz hem de karar verme ve sorumluluk alma becerilerini geliştiririz. Teknolojiyi düşman olarak görmek ve tamamen yok saymak işe yaramayacaktır. Çocukların ilgileri doğrultularında boş zaman aktivitelerine yönlendirilmesi, teknolojiyi direkt yasaklamaktan daha etkin bir çözümdür. Çocuk sanata ya da spora yöneldiği takdirde teknolojiyi yoğun kullanmak istemeyecektir. Böylelikle bağımlılıklardan korunacaktır. Ailenin buradaki tutumu çok önemlidir. Ailenin çocuklarıyla iş birliği kurması, hangi aktiviteyi denemek istediğini öğrenmeleri önemlidir ve bu aktivitelerin şartlarını çocuklarıyla birlikte konuşarak ortak bir karar almalıdır.

Çocuklarımıza güvenli ve kontrollü internet kullanımı becerilerini nasıl kazandırabiliriz?
Çocukların dünyayı ebeveynlerini, bakım verenlerini izleyerek öğrendiğini unutmamamız gerekir. Onlara teknoloji kullanımında iyi örnek olmamız önemlidir. Eğer çocuk annesinin ya da babasının yoğun teknoloji kullanımı olduğunu gözlemliyorsa kendisi de ebeveynlerini model alarak teknolojiye karşı daha fazla merak gösterecek ve ekran süresi konusunda daha az farkındalık düzeyine sahip olacaktır. Çocukların yanında mümkün olduğu kadar teknoloji kullanımını kontrol etmek atılacak ilk adımlardandır.
Çocukların oynadığı oyunları bilmek internette vakit geçirmeyi sevdiği siteleri öğrenmek, onların ilgi duyduğu internet kullanımına yabancı olmamak ve çocukları internetin sonsuzluğunda yalnız bırakmamak önemlidir. Çocukların internet kullanımı süresince yalnız olmaları içerik kontrolü yapmayı zorlaştırmaktadır. Ebeveynler yoğun olduklarında interneti çocuklar için bir oyalama aracı olarak kullanabilmektedir bu nedenle çocukların gelişim seviyesine uygun olmayan içerikler ayıklanamamaktadır. Uygun olmayan içerikler; bazen cinsel içerikler, şiddet ve saldırganlık içeren siteler ya da oyunlar olabilmektedir. Bu içerikleri kontrol etmek için güvenli internet kullanımı ile ilgili filtrelerden yararlanabiliriz. İçerikleri ayıklamak için çocukları yalnız bırakmamak ve filtre kullanmak doğru internet kullanım becerileri kazandırmaya yardım edecektir.
Ekran süresi ile ilgili kısıtlamalar ise çocuklara doğru kural koyma yöntemleri uygulayarak sağlanabilir. Her ailenin her çocuğun belirli kurallara ve sınırlara ihtiyacı vardır. Kurallar, neden konulduğu belirtilerek çatışma ortamı yaratmadan çocuklara aktarılmadır. Ebeveynlerin belirlediği saatler dışında internet kullanımına izin verilmemelidir ve alternatif boş zaman aktiviteleri için alan açılmalıdır.                                                      

İnternet, tablet ve oyun bağımlılığı, özellikle çocuklar ve ergenler üzerinde pek çok olumsuz etki oluşturuyor. Teknoloji bağımlılığının insan hayatındaki olumsuz etkileri neler? Bu bağımlılıktan aile içi ilişkiler nasıl etkilenir?
Bağımlılık, doğası ve etkileri gereği ailenin de hastalığıdır. Aile de çocuklarının yoğun internet kullanımından dolayı yaşadığı zorluklardan etkilenir. Çocuklar, aileleri ile eskisi kadar vakit geçirmemeye başlar, dersleri kötü gitmeye başladığında aileler çocukları için endişelenebilir, internet ortamında maruz kalınan şiddet ve saldırganlık içerikleri çocukların davranışlarını olumsuz anlamda etkileyebilir. Aile, internet bağımlılığı karşısında ne yapacağını bilemeyebilir, çocukları ile iletişimde öfke kontrol problemi yaşayabilir, iletişim kurmakta zorlanabilir. Tüm bu koşullarda ev içinde çatışma yaşamak kaçınılmaz hale gelir.
Teknolojide kontrolü kaybetmek, sadece çocuklar ve ergenler üzerinde değil ebeveynler üzerinde de olumsuz etki oluşturabilir. Örneğin bir baba bir akşam yemeğinde sofrada tüm aile bir aradayken ailesiyle sohbet etmek yerine sürekli video izleyebilir ya da akıllı telefonuyla meşgul olabilir. Böyle bir baba çocuklarının duygularını anlamakta zorlanır ve ihtiyaçlarına cevap veremez. Duygusal mesafe de git gide açılmaya başlar. Ailedeki hiç kimse baba ile sağlıklı iletişim kuramaz. Ebeveynlik becerilerini geliştirmek hem ebeveynlerin teknolojiye yöneliminde hem de çocukların teknolojiye yöneliminde bağımlılık açısından koruyucu olabilmektedir.
Araştırmalar ebeveynlik tutumlarının çeşitlendiğini ve bağımlılıkların tümünde etkili olduğunu gösteriyor. Üç tutum ebeveynlerin davranışlarını şekillendirirken öne çıkıyor. İlki, ebeveynlerin çocukların her istediklerini yerine getirdikleri, sınırların netleştirilmediği izin verici ebeveyn tutumu; ikincisi ise sevginin en az gösterildiği çocuğa hiç alan tanınmayan ve sadece ebeveynlerin fikirlerini baz alan otoriter ebeveyn tutumları; üçüncüsü ve araştırmalara göre en uygun ebeveynlik tutumu olan demokratik ebeveyn tutumu ise çocukları yargılamadan dinlediğimiz, fikirlerini önemsediğimiz diğer yandan da birlikte karar aldığımız, her konuda izin verici olmadan çocukların sınırlarını sevgi diliyle aktardığımız ebeveyn tutumudur. Demokratik ebeveyn tutumları benimseyen ailelerin çocukları daha az bağımlılık riski taşır.

Teknoloji bağımlılığından kurtulmak isteyenler için önerileriniz neler? İnterneti bireylerin hayatından tamamen çıkarmanın günümüz koşullarında çok da mümkün olmadığı düşünüldüğünde, bağımlılıktan kurtulmak için nasıl bir yol izlenmeli?
Hayatımızı düzenlemeliyiz. Bir kişi, aile ve sosyal ilişkilerine yeterli zaman ayırıyorsa, akademik ya da iş hayatındaki sorumluluklarını yerine getiriyorsa, hobileri varsa, boş zamanlarında spora vakit ayırıyorsa hatta sağlıklı beslenme ve ı uyku düzeni varsa bağımlılıklardan korunacaktır. Çocuklar için de hayatı düzenlemek önemlidir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri aktivitelerden ziyade çocuğun ilgi ve merak alanında olan aktivitelere katılımı noktasında destekleyici ve eşlikçi olunmalıdır. Unutmayalım ki bağımlılık, haz mekanizmasını etkileyen bir hastalıktır bu nedenle sağlıklı alternatiflere hem yetişkinlerin hem de çocukların ihtiyacı vardır.
Burada “denge” sözcüğü yeniden gündeme geliyor. Merkeze teknolojiyi değil kendimizi koyduğumuzda ihtiyaçlarımızı daha kolay görürüz. Bir kişinin neye ihtiyacı vardır? Kendisini ifade etmeye, ilişki kurmaya, iyi vakit geçirmeye, hareket etmeye, bir amaç doğrultusunda başarılı olmaya ihtiyacı vardır. Teknoloji bağımlılığı, kendimizi merkeze koyamadığımız ve ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımızda bize zarar vermeye başlar. Diğer taraftan bir kişi, uzaktaki bir yakını ile ilişki kurarken teknolojiden yararlanabilir, video oyunlarla iyi vakit geçirebilir, internet üzerinden 20 dil öğrenerek başarılı olabilir. Sağlıklı teknoloji kullanımında teknoloji amaç değil araçtır. Kişinin hayatı düzenli olduğu zaman bağımlılıklara karşı daha fazla savunma geliştirmiş olacaktır. Öte yandan insanlar amaçları doğrultusunda davranışlar sergileyerek teknolojiyi araç olarak kullanabileceklerdir. İnternet ortamında fazla zaman geçirdiğinde amacından saptığını daha kolay fark eden kişiler önlem almakta geç kalmayacaklardır.

Teknoloji bağımlılığı; alkol, sigara, madde, kumar gibi bağımlılıklardan daha mı az zararlı?
Bağımlılıkları fizyolojik ve davranışsal bağımlılıklar olarak ayırmak, bu yaygın kanı için zemin oluşturabilir. Diğer taraftan farklı bağımlılık türleri beynimizde aynı bölgeyi etkilediği ve bozduğu için tüm bağımlılıklar beyin hastalığı olarak tanımlanır. Yalnızca fizyolojik bağımlılıklarda değil davranışsal bağımlılıklarda da yoksunluk belirtisi görüyoruz. Teknolojiden uzak tutulmak istenildiğinde öfke nöbeti geçiren bir çocuk bunun en net örneğidir. Bu nedenle biri diğerinden daha az zararlı demek tüm bağımlılıkların doğası aynı olduğu için mümkün olmayacaktır.
Teknoloji bağımlılığında da zaten az zararlı gibi minimize etme düşüncelerine rastlıyoruz. Var olan sorunlu davranışı küçültmek de davranışın bahanesini bulmaya yardım ediyor. Bazen, “Akıllı telefonumda biraz fazla zaman geçirdiğimde ne olabilir ki? Bu sadece bir eşya, bana ne zarar verebilir ki?” diyoruz bazen de “Yorulduğum için dinlenirken biraz fazla oyun oynayabilirim, kafamı dağıtmama yardım ediyor.” diyoruz. Bu düşüncelerin benzerlerini bağımlılığın her türünde görebiliriz. Kişiler gerçekten zarar görene kadar da bu bahanelerin gerçekliği yansıtmadığını fark edemeyebiliyor. Bağımlılık zarar görüldüğü halde dur denilmediği sürece düzelmeyen bir hastalıktır.
Her bağımlılık türünde kişi zarar gördüğü için bağımlılık isimlendirmesini yapıyoruz. Bu zarar bazen fiziksel bazen psikolojik bazen de sosyal yönden olabiliyor. Kişilerin gördüğü zararı kıyaslamak niceliksel olarak mümkün değildir. Her insanın bağımlılığı kişi özelinde değerlendirilmelidir. Teknoloji bağımlılığı bulunan bir genç eğer internet ile geçirdiği vakti kontrol edemediği için yemek yemeyi unutuyorsa, sorumluluklarını yerine getiremediği için hayallerinden uzaklaşıyorsa burada gördüğü zararı diğer bağımlılıklarda görülen zararla kıyaslayamayız. Özetle, teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklardan daha az zararlı değildir. Her bağımlılık türü insanlara bazen benzer bazen de farklı yönlerde zarar vermektedir.

Türkiye’de teknoloji bağımlığı diğer ülkelerle kıyaslandığında ne durumda ve bu durumun ana sebepleri nelerdir?
2023 yılında yayımlanan raporlara göre ülkemizin teknoloji kullanımı ve teknoloji bağımlılığı söz konusu olduğunda dünya ortalamasının üstünde olduğunu görüyoruz. Dünyada toplam nüfusun yüzde 95,9’u akıllı telefonu sahibi. İnternet kullanımında dünya ortalaması yüzde 64,40 iken, Türkiye ortalaması yüzde 83,40. Günlük internet kullanım süreleri incelendiğinde saat ve dakika olarak dünya ortalaması 6 saat 37 dakika, Türkiye ortalaması 7 saat 24 dakika. Çevrim içi video izleme, sosyal medya kullanımı, video oyunu oynama başlıklarında da Türkiye dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor. Ülkelerin teknoloji bağımlılığı alanında risk altında olma sebepleri incelendiğinde teknolojiye erişim, toplumun teknoloji bağımlılığı konusundaki bilinci, teknoloji bağımlılığının sorun olarak gündem edilmesi, ebeveynlik becerileri, teknoloji bağımlılığının sorun olarak tanımlanması ve çözüm önerileri sunulması başlıklarının etkili olduğu görülüyor. Toplumun eğitim sistemi, teknoloji bağımlılığında önleyici, sağlık sistemi de müdahale sürecinde büyük rol oynuyor. Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) olarak müdahale sürecinde varlığımızı gösteriyoruz. Burada en önemli yönlendirme, farkındalık kazanmış ebeveyn ve öğretmenler sayesinde oluyor. Ailenin ve öğretmenlerin önleyici rol oynaması ve müdahalenin gerekli olduğu durumlarda geç kalmadan sağlanması ülkemizin teknoloji bağımlılığında kontrolü sağlamasında etkin olacaktır.

Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyayı Doğru Kullanmanın 9 Yolu

1085Haziran2024
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı Tedavisinde İzlenen Yollar

1085Haziran2024

“Sosyal Medya Platformları Dengeli ve Sorumlu Bir Şekilde Kullanılmalı”

Haziran
Teknoloji Bağımlılığı

"Çocuğun Dijital Ayak İzi, Geleceğini Etkileyebilir"

1085Haziran2024
Teknoloji Bağımlılığı

“Gerçek Sosyal Hayat; Yüz Yüze, Derin ve Anlamlı İlişkiler Üzerine Kuruludur”

1085Haziran2024
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyanın Kontrolüne Girdik

1085Haziran2024
Teknoloji Bağımlılığı

Yemiyor İçmiyor Çevrim İçi Oluyoruz

1085Haziran2024
Sağlıklı Yaşam

Obezite Küresel Bir Pandemiye Dönüştü

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Uz. Dr. Ayça Kaya: “Buzdolabı ile Aranıza Mesafe Koyun”

1084Mayıs2024
Yaşam

Diyetisyen Kübra Çıtlak: “Son 30 Yılda Çocuk ve Ergenlerde Obezite, Dünya Genelinde Arttı”

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Hormonlar Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Çocuk Beslenmesindeki Tehlike: Abur Cubur

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Psikolojik Nedenleri ve Sonuçlarıyla Obezite

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Obezitenin Yol Açtığı 10 Sağlık Sorunu

1084Mayıs2024
Yaşam

Prof. Dr. Şaziye Senem Başgül: “Öfkenin olduğu yerde olumlu duygular barınamaz”

1083Nisan2024
Yaşam

Prof. Dr. Cüneyt Evren: “Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir durumdur”

1083Nisan2024
Yaşam

Klinik Psikolog Gökhan Ergür: “Metropol yaşamı ve sosyal medya kaygı düzeyini artırıyor”

1083Nisan2024
Yaşam

İnsanın Dijital Çağ ile İmtihanı

1083Nisan2024
Bağımlılık

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a 104 yıllık mücadele

1082Mart2024
Alkol Bağımlılığı

Yeşilay’ın ilk gençlik teşkilatının kuruluşu "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"

1082Mart2024
Yaşam

Yeşilay gençliği seviyor, gençlik Yeşilay’ın varlığını hissediyor

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay ülküsünün yılmaz neferleri: Yeşilay kadınları

1082Mart2024
Bağımlılık

Ulusaldan evrensele Yeşilay mücadelesi

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay’ın dünyada örnek alınan öncü modeli: YEDAM

1082Mart2024
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Gerçeği! Çocuklar ve Gençler Yalanlarla Kandırılıyor

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

“Çocukların ve Gençlerin Elektronik Sigaraya Erişimleri Hızlı Bir Şekilde Engellenmeli”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara, Dünyanın Baş Belasına Dönüşmüş Durumda”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Çok Uluslu Tütün Şirketleri, Nikotin Bağımlısı Bir Nesil Oluşturmak İstiyor”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaralar Mutlak Zararlı ve Bağımlılık Yapıcıdır”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraya Erişim Bu Kadar Kolay Olmamalı”

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Bireyi ve Toplumu Tehdit Ediyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Güvenli İçilebilecek Bir Miktarı Yoktur

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Sosyal Hizmet, Tedavinin En Önemli Yapı Taşlarından Bir Tanesi

1080Ocak2024
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılık Sürecinde Yalnız Kalıyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolle Mücadelenin Yolu; Vergilendirme, Erişim Kısıtlamaları ve Pazarlama Yasaklarıdır

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığına Uluslararası Yaklaşımlar

1080Ocak2024
Yaşam

Savaş, Halk Sağlığını Onarılamaz Biçimde Etkiliyor

1079Aralık2023
Yaşam

“Medyada Yaratılan Algı; Haklıyı Haksız, Doğruyu Yanlış, Güzeli Çirkin Olarak Konumlandırabiliyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Savaşlar, Savaşanları Olduğu Gibi Savaşmayanları Da Olumsuz Etkiler”

1079Aralık2023
Yaşam

“Artık Savaşlar Sadece Sahada Değil, Dijital Dünyada Da Gerçekleşiyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Çocuklardaki ‘Güvenli Dünya’ Algısı Zarar Gördü”

1079Aralık2023
Yaşam

Toplumsal Kaygı Bozuklukları Bağımlılıklara Neden Olabilir Mi?

1079Aralık2023
Bağımlılık

Bağımlılık Herkesi Etkileyen Genel Bir Sorundur

1078Kasım2023
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılıkta Da Ayrımcılıkla Karşı Karşıya Kalıyor

1078Kasım2023
Bağımlılık

Bağımlılığın Ve Şiddetin Doğasında Ortak Ve İç İçe Faktörler Vardır

1078Kasım2023
Bağımlılık

“Anne Veya Eşin Bağımlılık Sorunu Olan Bireye Yönelik Tutum Ve Davranışları Tedavinin Seyrini Etkiliyor”

1078Kasım2023
Yaşam

Kadına Yönelik Şiddete Karşı: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

1078Kasım2023
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik

1078Kasım2023
Yaşam

Yeşilay Kadınları Güçlenerek Büyüyor

1078Kasım2023
Yaşam

Dijital Çağda En Kırılgan Grup Çocuklar Ve Gençler

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Bağımsızlık En Önemli Gündemimiz Olmalı”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Sağlıklı Teknoloji Kullanımında Teknoloji Amaç Değil, Araçtır”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Bağımlılıktan Uzak, Hayata Yakın Olun!

1077Ekim2023
Yaşam

“Notların Telafisi Vardır, Ancak Zedelenen Öz Güvenin Telafisi Meşakkatlidir”

1076Eylül2023
Eğitim

“Başarının Sırrı Çocuğu Tanımaktan Geçiyor”

1076Eylül2023
Eğitim

Ziller Minikler İçin Çalıyor… Okula Uyum Süreci İçin Öneriler

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın 15 Etkili Yolu

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğunuza Zaman Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

1076Eylül2023
Yaşam

“Günümüzde Ruh Sağlığını Korumak Daha Zor Ve Daha Önemli Hale Geldi”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlılık Ve Ruh Sağlığı İlişkisi Karşılıklıdır

1075Ağustos2023
Yaşam

“Çocuk Olumsuz Duyguları Makul Düzeyde Deneyimlemeli”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlı Bireylere Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

1075Ağustos2023
Yaşam

Koruyucu Ruh Sağlığıyla Tanışın

1075Ağustos2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Kontrolü Toplumsal Gündemin Ana Konusu Yapılmalı”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Asıl Mücadele Tütün Endüstrisi İle Mücadeledir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Zararsız Tütün Olması Mümkün Değildir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraların Ülkeler Tarafından Teşvik Edilmesi Sorumsuzluk Örneğidir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Şirketleri, İnsanların Sigara İçmek İstemeyecekleri Bir Günün Geleceğini Biliyor”

1074Temmuz2023
Yaşam

“Sağlıklı Etkileşim Ancak Empati İle Olur”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Gelişimi Bebeklikte Başlar”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Bir Duygudaşlık Göstergesidir”

1073Haziran2023

Toplumsal Duyarlılığın Vücut Bulmuş Hâli: Gönüllülük

1073Haziran2023
Yaşam

Yeşilay, TİSK Ve TÜMOSAN Depremzede Çocuklar İçin Güçlerini Birleştirdi

1073Haziran2023
Yaşam

Dayanışma Ruhu Kültürel Kodlarımızda Var

1072Mayıs2023
Yaşam

“İyi İletişim Ve Doğru Bilgi Kaygıyı Azaltır”

1072Mayıs2023
Yaşam

Afetlere Dirençli Şehirler Nasıl İnşa Edilmeli?

1072Mayıs2023
Yaşam

Sıfır Maliyetle Kentsel Dönüşüm Mümkün

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bugünün Gençleri Üst Kuşaklardan Çok Daha İyiliksever Ve Dayanışmacı”

1072Mayıs2023
Yaşam

Millî Birlik Ve Beraberlik Kodlarımızda Var: Millî Mücadele’den Kahramanmaraş Depremine Toplumsal Kenetlenme

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bir An Önce Normalleşmeliyiz”

1071Nisan2023
Yaşam

Dijital Medya Çocuğu Sosyal Hayattan Koparıyor

1071Nisan2023
Yaşam

“Hey Çocuk! Bırak Tabletini Sakince Kitabın Kapağını Aç! Kalbini Aç…”

1071Nisan2023
Yaşam

Mutlu Bir Çocukluk İçin Projeden Çok Daha Fazlası Gerekiyor

1071Nisan2023
Yaşam

Çocuk Gülerse Dünya Güler

1071Nisan2023
Yaşam

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a

1070Mart2023
Yaşam

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Gönüllülüğün Gücü

1070Mart2023
Yaşam

STK’lar Tek Yürek Oldu: Yüzyılın Felaketi Sonrası Gönüllü Dayanışması

1070Mart2023
Bağımlılık

Bağımlılıklarla Karşı Gönüllü Mücadele

1070Mart2023
Yaşam

Çocuklar İçin Gönüllülük Neden Gerekli?

1070Mart2023
Yaşam

“Tedavi Edilmeyen Kaygı Bozuklukları Kronikleşme Eğilimindedir”

1069Şubat2023
Yaşam

İklim Değişikliğinin Ortaya Çıkardığı Kaygı Hâli: Eko-Anksiyete

1069Şubat2023
Yaşam

Yeni Krizlerin Getirdiği Belirsizlikler Küresel Kaygıyı Körüklüyor

1069Şubat2023
Bağımlılık

“Kaygılar Bağımlılığı Tetikleyebildiği Gibi Bağımlılıklar Da Kaygıyı Besleyebilir”

1069Şubat2023
Yaşam

“Çocukları Kaygıları Nedeniyle Utandırmayalım, Usandırmayalım, Cezalandırmayalım”

1069Şubat2023
Yaşam

Sosyal Medya Kullanımı Kaygıları Tetikliyor

1069Şubat2023
Tütün Bağımlılığı

Sigara İle Mücadelede En İyi Politika, Çocuk Ve Gençleri Tütünsüz Ortamda Büyütmektir

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

YEDAM’ın Kişiye Özel Programlarıyla Sigaraya “Dur” Deyin

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Örnek Vakalarla Tütün Bağımlılığı Tedavisi

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığı Vücudumuza Neler Yapıyor?

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Sigarayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

1068Ocak2023
Alkol Bağımlılığı

Dünyada Alkol Kullanımı Ve Önleyici Politikalar

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Önlemeye Dair Yasal Düzenlemeler

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Bir Diğer Karanlık Yüzü: Şiddet Ve Alkol İlişkisi

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Ebeveynler Alkol Kullanan Gence Nasıl Yaklaşmalı?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Sevdiklerimizi Alkol Bağımlılığından Nasıl Koruruz?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolsüz Hayat Neler Kazandırıyor

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1067Aralık2022
Teknoloji Bağımlılığı

“İletişim Yoluyla Kendimizi Var Ediyoruz”

1066Kasım2022
Bağımlılık

“Bireyi Bağımlılığa Götüren Duygusal Yalnızlıktır”

1066Kasım2022
Yaşam

“İnsan İnsana Şifadır, Umuttur, Yoldur”

1066Kasım2022
Bağımlılık

Güvene Dayalı İletişim Bağımlılıklardan Koruyor

1066Kasım2022
Yaşam

Sanal İletişim Gerçek İletişimin Yerini Tutar Mı?

1066Kasım2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Oyun Bağımlılığı Ciddi Bir Sorun”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğrenmeliyiz”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Eğitim Şart

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Bizi Neler Bekliyor?

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sanal Ortam Güvenliğinin Teminatı: Siberay

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Rakamlarla Dijital Dünya

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

TÜİK Araştırma Sonuçlarına Göre Türkiye Dijitalleşiyor

1065Ekim2022
Yaşam

“Proje Çocuklar Kuklaya Dönüşüyor”

1064Eylül2022
Yaşam

“Mutlu Bir Aile İçin Her Şey Mükemmel Olmak Zorunda Değil”

1064Eylül2022
Yaşam

Değerler Eğitimi Bu Dünyanın Bir İhtiyacı

1064Eylül2022
Bağımlılık

TBM İle Her Yıl Milyonlarca Kişiye Ulaşıyoruz

1064Eylül2022
Bağımlılık

Yaşam Becerileri Bağımlılıklardan Koruyor

1064Eylül2022
Yaşam

Okul Heyecanı Başlıyor

1064Eylül2022
Yaşam

“Tüketerek Mutlu Olma Çabası Büyük Bir Yanılgı”

1063Ağustos2022
Yaşam

“İnsanın Manevi Alanı Boşluk Kabul Etmez”

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluk Beyinde Başlar

1063Ağustos2022
Yaşam

Toplumsal Mutluluğun Şifreleri

1063Ağustos2022
Yaşam

Sağlıklı Tabaklar, Mutlu Yüzler

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluğa Götüren 7 Adım

1063Ağustos2022
Yaşam

Az Çoktur!

1062Temmuz2022
Yaşam

“Sadeleştikçe Zihin Sağlığımızı Korumamız Da Kolaylaşır”

1062Temmuz2022
Yaşam

Atıksız Bir Mutfak Mümkün

1062Temmuz2022
Yaşam

Biraz Yavaşlamaya Ne Dersiniz?

1062Temmuz2022
Yaşam

Sade Ve Özgür Bir Yaşamın Yolu: “Küçük Ev” Akımı

1062Temmuz2022
Yaşam

Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Sadeleş!

1062Temmuz2022
Yaşam

Atık Kağıtları Sanat Eserine Dönüştürüyor

1062Temmuz2022
Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Yaşam

“Dünya Şiddetli Bir Merhametsizlik Hastalığına Tutulmuş Vaziyette”

1058Mart2022
Yaşam

Tarih Boyunca Vardı Ve Hep Var Olacak: Sivil Toplum Kavramı Ve STK’lar

1058Mart2022
Yaşam

Yeşilay’a Gönülden Bağlı Olanlar

1058Mart2022
Yaşam

Merhamet Ve İyiliğin Gücü: Gönüllülük

1058Mart2022
Yaşam

Gönüllülük Çalışmaları Dersiyle Teori Ve Pratik Bir Arada

1058Mart2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Kontrol Politikaları Toplumları Koruyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

“Alkol Bağımlısı Kişilerin Çocuklarının Ruh Sağlığını Yakından Takip Edilmeli”

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Aile İçi Şiddette Risk Faktörü

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Anlamaya Yönelik Faaliyetler

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağırsak Sağlığını Bozuyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığıyla Asırlık Mücadele: YEŞİLAY

1054Kasım2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapar?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019