Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1046
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

Tuba MARAŞOĞLU

“Geçmişine sahip, teknolojiye hakim ve dijital tuzaklara düşmeyecek kadar güçlü bir kimliğe sahip nesiller yetiştirebilmek için kültürümüzü ve değerlerimizi canlı tutmalıyız.” diyen Uzman Pedagog Zeynep Temizer Atalar ile çocuklarımızı yeni nesil bağımlılıklardan nasıl koruyabileceğimizi konuştuk.

Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girişiyle yaygınlaşan internet kullanımı, sosyal medya ve dijital oyunlar ve tüm diğer unsurlarla birlikte yeni bağımlılık türlerinin oluşmasına yol açıyor. Araştırmalar, tüm yaş gruplarını etkileyen ancak en çok çocuk, ergen ve gençleri bağımlılık seviyesinde etkisi altına alan bu yeni tür bağımlılıkların son zamanlarda arttığını ortaya koyuyor. Uzman Pedagog Zeynep Temizer Atalar, COVID-19 döneminde evde ve ekran karşısında kalma süreleri artan çocuk, ergen ve gençleri yeni nesil bağımlılıklardan korumak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda yeni nesil bağımlılıkların artışında COVID-19 pandemisinin rolü olduğunu düşünüyor musunuz?
Pandeminin hayatımızın hemen hemen her alanına mutlaka bir etkisi var. Bir kısmının farkındayız ama bir kısmını da zaman içinde fark edeceğiz. Örneğin uzaktan eğitim sistemi çocukların çok daha uzun süre ekran başında kalmalarına neden oldu. Bu zamana kadar yapılmış olan pek çok çalışma, olumsuz etkilerinden dolayı, çocukların ekran karşısındaki sürelerinin çok daha sınırlı tutulmasını önerirken; çocuklar neredeyse bütün bir günü televizyon, tablet veya bilgisayar başında geçirmek zorunda kaldılar. En çok ihtiyaç duydukları arkadaş ilişkilerinden mahrum kaldılar veya bu ihtiyaçlarını da çevrimiçi oyunlar vesilesiyle gidermeye çalıştılar. Hareketleri azaldı. Evde sürekli bir arada olan aile üyeleri bir süre sonra hem birbirlerinden yoruldular hem de kendilerine özel bir alan, zaman dilimine ihtiyaç duydular. Ebeveynler için çocukların eline tablet verip bir süreliğine “kafa dinlemek” çok daha kolay hale geldi. Dolayısıyla bu durum, özellikle bazı çocuklar için ekran, sosyal medya gibi yeni nesil bağımlılıklara zemin hazırlayacak bir etki yaratmış olabilir.

EKRANIN İÇİNE DOĞAN BİR NESİL

İçinde bulunduğumuz zamanın ruhu bu bağımlılıklara zemin hazırlamış olabilir mi?
Bu soruya “Evet, olabilir.” şeklinde cevap verebilirim. Bu durumu hem ebeveynler hem de çocuklar tarafından değerlendirebiliriz. İçinde bulunduğumuz zaman artık çok daha farklı. Geniş ailelerden çekirdek ailelere, çok çocuk sayısından en fazla iki çocuklu ailelere doğru ilerliyoruz. Mahallelerden sitelere, apartmanlardan rezidanslara dönüşüyoruz. Bireyleşelim derken bireyselleşiyor, giderek yalnızlaşıyoruz. Ellerimizdeki telefon ekranları, internet sayesinde, bütün dünyanın anahtarı haline geliyor ve göz göze konuşmak yerine toplu mesajlar göndererek iletişim kurduğumuzu düşünüyoruz. Bu sürecin farklı bir yansımasını da çocuklarımız üzerinde görüyoruz. Şimdi üzerinde konuştuğumuz nesil ekranın içine doğdu ve özellikle teknolojik gelişmelere oldukça hakimler. Zaman onlar için çok daha hızlı akıyor ve beklemeye, hazzı ertelemeye, “hayır” kelimesiyle karşılaşmaya pek tahammüllü değiller. Ne istediklerinin farkındalar ve hemen olsun istiyorlar. Bu da bizi daha “bireyselleşen” ebeveynlerin haz, keyif odaklı çocuklarıyla buluşturuyor. Ebeveynler, çocuklarının isteklerini hemen ve anında karşılamaya çalıştıkça çocuklar da sınırları kestiremiyor, nerede duracaklarını öğrenemiyorlar.

“AİLECE BİR ARAYA GELMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Yeni nesil bağımlılıkların artmasında ebeveynlerin de rolü olduğunu düşünüyor musunuz? Bu konuda ebeveynlere düşen sorumluluklar neler?
Bu zamanın ruhundan çocuklar kadar ebeveynler de etkileniyor elbette. Fakat bu konuda son bir yıldır içinde bulunduğumuz pandemi döneminin etkisini de göz ardı edemeyeceğimizi düşünüyorum. Bu, hepimiz için kayıp bir dönem ve hâlâ belirsizliğini korumaya devam ediyor. Ekonomik etkileri bir yana, yakın sosyal ilişkilerimizi, alışkanlıklarımızı, özgürlüğümüzü ve maalesef en acısı da sevdiklerimizi, yakınlarımızı kaybettik. Dolayısıyla bu kayıp süreci birçok insanı, daha fazla haz alabileceği kaynaklara doğru yöneltti. Bu süreç uzadıkça, etkisinin şiddeti de maalesef artıyor. Bu nedenle ebeveynlerin, yetişkin sorumluluğunu üstlenip, içinde bulundukları bu dönemin zorlukları ne olursa olsun bunlarla baş etmeye çalışması gerekiyor. Çocukları için rehberlik yapmaları önemli. Örneğin her ne kadar bütün bir günü evde, çocukların ihtiyaçlarını karşılamak, evin işlerini yapmak ve mevcut işleri düzenlemeye çalışarak geçirmek zorlayıcı olsa da; günün bir saatinde ailece bir araya gelmek, birlikte oyun oynamak, sohbet etmek en azından sofrada birlikte olmak, çocukları bağımlılıklardan korumak için oldukça etkili bir yol olacaktır. Son dönemde yapılan bir araştırma, günde en az bir öğün ailece yemek yiyen çocuklarda bağımlılık oranının düştüğünü gösteriyor. Ayrıca duyguların farkında olmak, bunları ifade etmek ve çocukların kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri için onlara alan açmak da gerek pandeminin gerekse genel anlamda günümüz yaşamının olumsuz etkilerinden koruyucu bir faktör olacaktır.

“İNSAN SOSYAL BİR VARLIK”

Kontrolsüzce açılan sosyal medya hesap ve kanallarının yeni nesil bağımlılıkların artışındaki rolü nedir?
İnsan doğası gereği sosyal bir varlık. Kendimizi değerlendirirken mutlaka değerli bir ötekinin gözüne ihtiyaç duyuyoruz. Beğenilmek, takdir edilmek istiyoruz. Bu nedenle sosyal medya hesaplarını kimlerin takip ettiği veya kaç beğeni alındığı çoğu insan için oldukça önemli oluyor. Pandemiyle beraber iyice sınırlanan sosyal ilişkiler, insanları bu tür platformlara çok daha fazla çekiyor. Hatta sadece hesaplar çoğalmıyor yeni yeni sosyal medya platformları üretiliyor. Her yenilik, yeni bir heyecan ve yeni bir haz aracı haline geliyor. Bu da beraberinde bağımlılığı getirebiliyor.

“KOŞULSUZ SEVGİ VERİN”

Çocuk, ergen ve gençleri yeni nesil bağımlılıklardan korumak için neler yapılabilir?
Yalnızca bağımlılıktan değil birçok problemden korumak için, çocukların içinde bulundukları yaş diliminin genel özelliklerine ve ihtiyaçlarına hakim olmak gerektiğini düşünüyorum. Mesela, ergenler bu dönemde ailelerinden uzaklaşır daha fazla arkadaşlarıyla birlikte olmak isterler ki, doğru bir arkadaş çevresi varsa, bu oldukça sağlıklıdır. Daha fazla telefonuyla ilgileniyor olabilir ama bu bağımlı olacağı anlamına gelmeyebilir. Fakat ilköğretim birinci kademedeki bir çocuk arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine, vaktinin çoğunu tablet veya telefon başında geçiriyorsa burada bir terslik olduğu düşünülebilir.

Çocuklar dünyaya, onlara bakım verecek birilerine bağımlı olarak gelirler. Fakat gelişimleri, bir süre sonra bağımsızlaşma üzerinedir. Bir çocuk fizyolojik olarak büyüse bile, duygusal anlamda hâlâ bazı bağımlılıklara sahipse bu, ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığı veya ihtiyacından fazlasını aldığı anlamına gelir. Bir çocuk, ergen ya da genç zaman içinde bağımlı bir birey haline geldiyse ya haz arayışındadır ya da hazza takılıp kalmıştır. Bu nedenle, çocuklarımızı korumaya önce onlara koşulsuz sevgi verip haz arayışlarını doyurarak, sonra da zaman zaman sınırlarla karşılaşmalarını sağlayıp sürekli haz içinde kalamayacaklarını öğreterek başlamamız gerekir.

“BAĞIMLILIK GELECEK NESİLLERDE DE KONUŞULACAK”

Dünyanın hızla içine girdiği dijitalleşme serüveninden bağımlılıklar adına endişe etmeli miyiz? Bu yoldan dönüş şansımız sizce hâlâ var mı?
Her zaman dilimi beraberinde bazı zorluklar da getiriyor. Bizden önceki nesiller savaşlar ve yokluk gibi kendi dönemlerine has sıkıntılar yaşadılar. Bizler de kendi payımıza düşeni yaşıyoruz. Eminim bizden sonraki nesillerin de farklı birçok problemi olacaktır. Bağımlılığın da her nesilde olduğu gibi önümüzdeki nesillerde de üzerinde düşünülecek, çalışılacak bir mesele olacağını düşünüyorum. Çünkü, temelinde yaşamın erken dönemlerine ait parçalar barındırdığına inanıyorum. Özellikle, ilk üç yılda çocukları olabildiğince ekrandan korumak, bir yandan çocukla kurulan ilişkiye odaklanırken, bir yandan da yetişkin olarak kendi ihtiyaçlarını da gözetmek bana göre oldukça önemli. Ayrıca her ne kadar dijitalleşsek de kültürümüzü, değerlerimizi, örf ve adetlerimizi korumamız, canlı tutmaya çalışmamız ve nesiller boyunca aktarılmasını sağlamamız gerekiyor. Geçmişine sahip, teknolojiye hakim ve dijital tuzaklara düşmeyecek kadar güçlü bir kimliğe sahip nesilleri ancak bu şekilde oluşturabiliriz.

ZEYNEP TEMİZER ATALAR KİMDİR?

Zeynep Temizer Atalar, 1998-2004 yılları arasında Çocuk Gelişimi eğitimi ile Psikoloji lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsünden aldığı eğitimi tamamlayarak psikodramatist olma hakkı kazanmıştır. Eğitim hayatına tez aşamasında olduğu gelişim psikolojisi doktora programıyla devam etmektedir. Kurucusu olduğu Psikologia Danışmanlık’ta çocuklar ve aileleriyle çalışmaktadır. “Akşam Yemeğinde Beraber Olmak” ve “Mükemmel Anne Yoktur” isimli yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır.  2016 yılından bu yana Lacivert Dergi yazarlarındandır.

Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019