Web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanıyoruz.
Detaylı Bilgi
1068
Tütün Bağımlılığı

Sigara İle Mücadelede En İyi Politika, Çocuk Ve Gençleri Tütünsüz Ortamda Büyütmektir

Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Toker Ergüder, vahşi ve acımasız tütün endüstrisinin özellikte gençler ve ergenleri potansiyel müşteri yapma çabalarına dikkat çekiyor. Prof. Dr. Ergüder, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde başlattıkları “Dumansız kampüs” uygulaması ile de öğrencilerin sigara içme oranlarındaki artışı durdurdukları ifade ediyor.

Tütün endüstrisi gençlere, öğrencilere ulaşırken nasıl yöntemler uyguluyor?
Türkiye’de sigara reklamları yasak ama tütün endüstrisi detaylı reklamlar yapıyor. Özellikle değişik üniversitelerin yaz aylarına doğru yaptıkları etkinliklere sponsor olarak katılıyorlar. Bu etkinliklerde bir takım afiş ve broşürlerle öğrencilere ulaşmaya çalışıyorlar. Ayrıca son yıllarda tütün endüstrisi, Türkiye’de çeşitliliğini artırdı ve gençlere, çocuklara yönelik slim (ince) sigaraları piyasaya sürdü. Bu şekilde daha çok çocuğu ve genci bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar. Bizim dolaylı reklamdan daha tehlikeli bulduğumuz slim (ince) sigaralar. Geçtiğimiz haftalarda Muş’ta Alparslan Üniversitesinde bir izmarit toplama kampanyası düzenledik. Burada en çok topladığımız sigaralar slim (ince) dediğimiz izmaritlerinin ortaları boş olanlardı.
 
SİGARA PAKETLERİNDE STANDART UYGULAMANIN ÖNEMİ
Bu durumu önlemek için yapılması gerekenler neler?
Türkiye’de 2019 yılında sigara ile ilgili bir kanun çıktı. Buna göre sigara paketleri düz ve standart hale getirilecekti. Ardında bu kanunla ilgili yönetmelik çıkacaktı. Ancak bu yönetmelik kanuna aykırı çıktı. Sigaralar Türkiye’de düz paket haline getirildi fakat standart hale getirilmedi. Aslında standart hale getirilebilseydi sigara firmalarının çocuk, genç ve kadınlara yönelik ürettiği bu slim (ince) sigaralar piyasadan kalkacaktı. Sigaraların hepsi tek boyutta olacaktı. Bu nedenle Türkiye’nin bir an önce bu standart paket uygulamasına geçmesi lazım. Üniversitelerin bahar şenliklerinde, birtakım festivallerde özellikle tütün ve alkol endüstrisinin yaptığı reklamları önlemek için sıkı bir denetim yapılması da gerekli.
 
SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDAKİ DURUM NEDİR?
Doktorların, sağlık çalışanların sigara içmesi ne ifade ediyor? Bu durumun psikolojik ve sosyolojik etkileri hakkına neler söylersiniz?
Ne yazık ki Türkiye’de sağlık çalışanlarının sigara içme oranları diğer ülkelerle kıyaslandığında çok yüksek. Özellikle de kadın sağlık çalışanlarının sigara içme oranları toplumun çok üzerinde. Sigara içen bir doktor, sigara şirketi için 100 bin dolar değerinde bir reklamdır. Başka ülkelerde hekimlerin, sağlık çalışanlarının sigara içme oranları yüzde 1’in altındadır. Ne yazık ki Türkiye’de bununla ilgili çalışmalar biraz eski; ama sigara içme oranlarının uzman hekimlerde yüzde 20’ye; pratisyen hekimler, hemşire ve ebelerde yüzde 30’a kadar yükseldiği dönemler oldu. Sağlık yöneticilerinde bu oran yüzde 40’a kadar çıktı. Sonuçta hekimler ve sağlık çalışanları insanlara sigaranın zararlarını anlatıyorlar; hastalara sigarayı bırakmaları için tavsiyelerde bulunuyorlar. Ancak özellikle hastalar ya da sigarayı bırakmak isteyenler, sigara içen sağlık personeli gördüklerinde en azından o doktor ya da hemşireye karşı güvenlerini kaybediyorlar. 
 
DUMANSIZ KAMPÜS UYGULAMASI
Dumansız kampüs inisiyatifi nedir? Bu inisiyatif nasıl oluştu, neleri içeriyor?
Son yıllarda Türkiye’de sigara içme oranları çok hızlı bir şekilde artmaya başladı. 15-24 yaş grubunda sigara içme oranlara yüzde 300’e kadar arttı. 2008-2012 yılları arasında sigara içme oranlarında bir düşüş vardı ama 2012’den sonra oranlar hızlı bir şekilde artmaya başladı ve ilk artış kadınlarda ve 15-24 yaş grubunda görüldü.
Bazı üniversitelerde yapılan çalışmalarda öğrencilerin üniversiteye başladıklarında sigara içme oranları yüzde 13-15 civarında görülüyor. Bu oran öğrencilerin üniversite yaşamları boyunca yüzde 30’lara kadar çıkabiliyor. Öğrenciler ailelerinin yanında kalmıyorsa, yurtta veya arkadaşlarıyla kalıyorsa bu oran yüzde 30’ları da geçiyor. Tabii sigara firmaları bunu çok iyi biliyorlar. Özellikle kadınlarda ve kız çocuklarında sigara içmek; “özgürlük” ve “bağımsızlık” olarak algılandığından tüm reklamları bu gruba yönelik yapıyorlar ve daha çok genci bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar. Özellikle lise sonrası kız öğrenciler evlerinden ayrılıp büyük şehirlerde üniversite okumaya gelince statüleri yükseliyor; bağımsız hale geliyorlar ve sigara içme oranları hızlı bir şekilde artıyor. Erkeklerde eğitim ve statü yükseldikçe sigara içme oranları düşerken kadınlarda durum tam tersi.
Biz tüm bunların önüne geçmek için üniversite yaşamları boyunca öğrencileri, “Tütün endüstrisinden, sigara içmekten nasıl koruruz?” diye düşünürken aklımıza Sağlık Bilimleri Üniversitesinin “dumansız kampüs” olması fikri geldi. Bu zaten Dünya Sağlık Örgütü’nün bir programı. Bu programı Sağlık Bilimleri Üniversitesinde pilot olarak uygulamaya başladık. Dumansız kampüs uygulamasının tek amacı öğrencilerimizin mümkün olduğu kadar eğitim saatleri boyunca sigara içmelerini önlemek ve sigarayı sosyal ortamlarından uzaklaştırmak...
 
KAMPÜSTE SİGARA İÇMEK YASAK
Dumansız üniversite inisiyatifi kapsamında Sağlık Bilimleri Üniversitesinde yapılan uygulamalar hakkında bilgi verebilir misiniz? Dumansız hava faaliyetleri neler?
Sağlık Bilimleri Üniversitesinden önce Ankara’da Bilkent Üniversitesi bunu iyi uygulayan kurumlardan biri. Ayrıca Başkent Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de kısmen uygulamaya başlamıştı; ama biz hem açık hem de kapalı alanlarda sigara içmeyi yasakladık. Sigara içmek isteyen öğrenci kampüs dışına çıkmak durumunda. Peki biz neler yapıyoruz? Tabii sadece yasaklarla bu iş olmuyor. Öğrencilere bunun sebeplerini anlatmaya ve onlarda sağlıklı bir tutum oluşturmaya çalışıyoruz.
Sağlık Bilimleri Üniversitesine başlayan tüm birinci sınıf öğrenciler için iki saat “Tütün Kontrol” dersi koyduk. Bu derste hem sigara içmenin zararlarını, tütün endüstrisini ve bunlarla mücadele yöntemlerini ve sigarayı bırakmanın faydalarını anlatıyoruz. Bu dersin sonunda tüm öğrencilerin sigara içme oranların saptamak için bir anket yapıyoruz; ve bu anketi üniversite yaşamlarının sonuna kadar yapacağız.
Bunun yanında bir de tütünsüz, nikotinsiz, Dumansız Üniversite İnisiyatifi kurduk. Bunun sekretaryasını da Yeşilay Kulübü yapıyor. Bütün kulüplerden öğrenciler de bu inisiyatife katılıyorlar. Ayrıca Sağlık Bilimleri Üniversitesinde beş kişiden oluşan bir öğrenci konseyi kurduk. Konsey rejisör hocamızın başkanlığında çalışmalarını yürütüyor. Burada öğrencilerle bir araya gelip uygulama hakkında konuşuyoruz ve tartışıyoruz. Üniversitenin tüm alanlarına yasağı duyuran afişler astık ve el ilanları dağıttık. Öğrencilerden oluşan Dumansız Üniversite Konseyi olarak ayda bir kez toplanıyoruz. Yapılacak faaliyetlere öğrenciler karar veriyor. Çeşitli müzik ve spor etkinlikleri organize ediyoruz. Sempozyumlar ve toplantılar düzenliyoruz. Konsey ayrıca “dumansız kampüs” adı ile bir twitter hesabı kurdu ayrıca instagram hesapları da mevcut. Bu girişim giderek büyüyor. Örneğin geçen yıl 31 Mayıs’ta cumhurbaşkanımızla görüştük ve öğrenciler hazırladığımız t-shirt ve şapkaları sayın cumhurbaşkanımıza takdim ettiler.
 
TÜTÜN ENDÜSTRİSİNİN ÇABALARINA STK ENGELİ
Tütün endüstrisi elektronik ve ısıtılmış sigaraları topluma empoze etme noktasında neler yapıyor? Bu faaliyetleri durdurmak, önlemek için yapılması gerekenler neler?
Elektronik ve ısıtılmış sigaralar tütün endüstrisinin yeni teknolojik ürünleri. Bu ürünleri piyasaya sürmek için birtakım faaliyetlerde bulunuyorlar. Neyse ki şu anda Türkiye’de elektronik ve ısıtılmış sigaralar yasak. Bunların satışına izin verilmiyor. Ancak tütün endüstrisi bu ürünleri serbest hale getirmek için hükümet düzeyinde, sayın cumhurbaşkanımız düzeyinde bir takım faaliyetlerde bulunuyorlar. 2012 yılında bir torba kanunla değişiklik yaparak elektronik sigaraları Türkiye’de serbest hale getirmeye çalıştılar. Bunu öğrendiğimizde Yeşilay’la ve akademisyenlerle beraber bir basın toplantısı düzenledik ve buna karşı olduğumuzu söyledik. Daha sonra Yeşilay’ın girişimleriyle beraber T.C. Maliye Bakanlığı bu teklifi torba kanundan çıkarttı. 2019 yılında İstanbul’da elektronik sigaralar akademisyenlere tanıtmak için bir toplantı yapacaklardı. Yine Yeşilay ve diğer sivil toplum örgütlerinin müdahil olmaları sonucunda İstanbul Valiliğinin izin vermemesi ile bu toplantıyı yapamadılar ancak çabalarına halen devam ediyorlar ve ürünlerini Türkiye piyasasına sürmeye çalışıyorlar.
Tabii bu ürünlerin hepsi nikotin içeren, çocuk ve gençleri çok küçük yaşta bağımlı hale getirecek ürünler. Bunların içinde ne olduğunu da tam olarak bilmiyoruz. Ürünlerin içine uyuşturucu, esrar gibi zararlı maddeler katıyor olabilirler. O yüzden biz şu anda Türkiye’de bu ürünlerin yasak olmasını savunuyoruz ve bu konuda faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sigara ile ilgili bilimsel kanıtlar yaklaşık 50-60 yıllık; ama bu ürünler çok yeni olduğu için hastalıklarla ilgili durumunu çok da bilmiyoruz. Yeşilay kongresinden yapılan bir sunumda elektronik ve ısıtılmış sigaraların DNA katılımında, insan DNA yapısında hasarlara yol açtığına dair çalışmalar ortaya çıktı. Bu çalışmalar artacaktır.
 
“KAMPÜSTE ARTIK İZMARİT GÖRMÜYORUZ”
Dumansız kampüs projesini başarıya götüren etmenler neler oldu? Uygulamayı nasıl yürüttünüz? Uygulamanın nasıl sonuçları oldu?
Bu projeye geçen sene başladık. Üniversitemiz bir senato kararı aldı. Kendi gözlemlerim ve öğrencilerin sigara içme durumlarını takip etmek için yaptığımız anketlere göre eğitim yapılan kampüste artık izmarit görmüyoruz. Sigara içen öğrenci sayısı teneffüslerde ve öğlen saatlerinde çok azaldı. Geçen sene birinci sınıfların sigara içme oranlarını yüzde 20 civarında bulmuştuk. Bu sene ikinci sınıflarda bu oranın artmadığını gördük.
Pamukkale Üniversitesinde yapılan bir araştırmada sigara içme oranı, birinci sınıflarda yüzde 16 iken ikinci sınıflarda yüzde 30’a kadar artmış gözüküyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesinde bu artışı durdurmayı başardık. Artık çöp bidonlarında sigara izmariti görmüyoruz. Ayrıca tıp fakültesi altıncı sınıf öğrencilerimizle tütün kontrol dersimiz var. Bu dersten sonra intörn doktor arkadaşlarla saha çalışması yapıyoruz. Kampüsü hep beraber geziyoruz. Bu saha çalışmamızda sigara içen öğrenci sayısının parmakla sayılır hale geldiğini görüyoruz. Eskiden onlarca öğrencinin sigara içtiğini görürken şimdi en fazla bir öğrenciye rastlıyoruz. Bunlar tabii ki iyi gelişmeler.
 
Konu ile ilgili yapılan araştırmalar gençler arasındaki sigara içme oraları hakkında neler söylüyor?
Türkiye’de hem 13-15 yaş grubunda hem de 15 yaş üzerinde sıklık çalışması yapılıyor. En sonuncusu 2016 yılında yapılan sigara sıklık çalışmalarına göre, Türkiye’de 15-24 yaş grubunda sigara içme oranı yüzde 31,9. Bu çok yüksek bir rakam. 13-15 yaş grubunda bu oran yüzde 13-14’ler civarında. Pamukkale Üniversitesinde yapılan çalışmalarda da bu oranlar yüzde 16 ile yüzde 30 arasında değişiyor.
 
“TÜTÜNLE MÜCADELE BAŞARISININ ARKASINDA STK’LAR VAR”
Sigarayla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının önemi ve etkisi hakkında neler söylersiniz?  
Ben hep şunu söylüyorum: Biz tütünle mücadele ederken tüm toplum, tüm hükûmet yaklaşımından bahsederiz. Tabii ki hükûmetler önemlidir; ancak sivil toplum örgütleri tütünle mücadelede daha önemlidir. Türkiye 2008-2012 yılları arasında tütün kullanımını yüzde 14’e yakın düşürebilen ender ülkelerden birisidir. Bunda Yeşilay’ın ve pek çok sivil toplum örgütünün büyük katkısı oldu. Kampanyaların yapılması, halka daha çok ulaşılması, doğru mesajların topluma iletilmesi ve farkındalık yaratılması konusunda sivil toplumun katkıları çok daha kıymetli.
Sivil toplumun sesi resmi makamlara göre daha çok çıkıyor. Hükûmet yetkililerine seslerini iletebiliyorlar. Türkiye’de ve dünyada sigarayla mücadeledeki başarının arkasında daha çok sivil toplum örgütleri var. Devlet ve hükûmetler kendi işlerini yaparlar ve yapmak durumundalar. Mutlaka sivil toplumun da buna destek vermesi gerekir. Kamuoyunun oluşturulması, karar vericilerin, politika yapıcıların etkilenmesi için sivil toplum çok önemli.
 
GENÇLER SİNSİ ENDÜSTRİNİN POTANSİYEL MÜŞTERİLERİ
Gençler neden bağımlı hale geliyor?
Suçu hep gençlerde ve ergenlerde buluyoruz ama bence bağımlılığın en büyük sebebi arkadaş etkisi. Tütün bağımlılığı görerek bulaşan bir hastalık. Sonuçta arkadaşlarını görerek, merak ederek oluşan bir bağımlılık. Diğer yandan da tütün endüstrisinin etkisi var. Uyuşturucudan farklı olarak, tütün reklamları yapan, çocukları ve gençleri mümkün olduğu kadar bağımlı yapmaya çalışan bir endüstri mevcut. Sonuç olarak burada suç gençlerde ve ergenlerde değil. Bunun arkasında milyarlarca dolar bütçesi olan bir endüstri var. Bu endüstrinin tek bir amacı vardır. Bugünün gençleri yarının potansiyel düzenli müşterisidir.
Sigara tiryakilerinin çoğunluğu sigara içmeye ergenlikte başlar ve endüstrinin tek amacı çocukları ve ergenleri bağımlı hale getirmektir. Bu yüzden tütün endüstrisi, dünyanın en tehlikeli, en acımasız ve en sinsi endüstrisidir.
 
DÜNYADA SİGARA KARŞITI POLİTİKALAR SERTLEŞİYOR
Gençleri nikotinsiz ve tütünsüz bir kuşak olmaya nasıl ikna ederiz?
Yapılması gereken en iyi şey, çocuk ve gençleri sigarasız ve nikotinsiz ortamlarda büyütmek; onların sigara bilmeden büyümesini sağlamak. Aslında bununla ilgili çok önemli gelişmeler de yaşanıyor. Örneğin Yeni Zelanda 2007 yılından sonra doğanların hayatları boyunca sigara almalarını, sigara içmelerini yasakladı. İsveç, İrlanda ve Yeni Zelanda 2025 yılından sonra sigara kullanımını ve satışını kökten yasaklıyor. Sigara ile mücadelede en iyi politika, çocuk ve gençleri tütünsüz ortamda büyütmektir. Diğer önemli bir politika da sigara fiyatlarıdır. Türkiye’de ne yazık ki diğer OECD ve Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda sigara fiyatları çok ucuz. Eğer sigara fiyatlarını yüzde 10 artırırsanız gençlerin yüzde 8’i sigarayı doğrudan bırakıyor ya da sigaraya başlamıyorlar. Bu nedenle bir an önce Türkiye’nin eskiden olduğu gibi sigara fiyatlarını enflasyon oranında artırması gerekiyor ki çocuklar daha az sigaraya başlasınlar. Bunların tümü çocukları ve gençleri sigarasız hale getirecek adımlardır.
 
PROF. DR. TOKER ERGÜDER KİMDİR?
1965 yılında Elazığ’da doğdu. 1989 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1992-1997 yılları arasında Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü’nde Şube Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevlerini yaptı. 1997-2000 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü’nde Aile Hekimliği Birim Sorumlusu ve Sağlık Reformları ve Sağlık Bilgi Sistemleri Koordinatör Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2000-2007 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ruh Sağlığı Daire Başkanlığı’nda Madde Bağımlığı Şube Müdürlüğü görevi yaptı. 2007 yılında Tütün ve Alkol Kullanımı ile Mücadele Daire Başkanlığı’nı kuran Prof. Dr. Toker Ergüder, T.C. Sağlık Bakanlığı görevi sırasında 2000-2003 yılları arasında ülkemizi İsviçre Cenevre’de gerçekleştirilen Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi görüşmelerinde ve alt bölge gruplarında temsil etti. 2003-2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 5727 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un hazırlanması ve görüşmeleri sırasında Komisyon ve alt komisyonlarda uzman olarak görev yaptı. Türkiye’nin ilk Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı’nı 2007 yılında yayımladı. 2014-2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsünde öğretim elemanı olarak görev yaptı. 2017 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’na profesör olarak atandı. 2007-2012 yılları arasında Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi’nde tütün kullanımı ile mücadele uzmanı olarak görev yaptı. 2013-2015 yılları arasında Küresel Trafik Güvenliği Projesi’nde uzman olarak görev yaptı. 2015 yılından bu yana Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi’nde, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve sağlığın geliştirilmesi Program Sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Başta tütün kontrolü olmak üzere Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile birlikte çok sayıda ulusal ve uluslararası proje ve eğitim programında yer aldı. 2015 yılında Yeşilay En’leri Zümrüdüanka Ödül Töreni’nde En Yeşilaycı Akademisyen Ödülü’nü aldı. 2016 yılında Suriyeli göçmenlere yönelik yürüttüğü programlardan ötürü Dünya Sağlık Örgütü Director-General’s Reward of Excelence Ödülü’ne hak kazandı. 2018 yılında Birleşmiş Milletler Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Görev Gücü Ödülü’nü alan ve BM Türkiye görev gücünde aktif görev yapan Prof. Dr. Toker Ergüder, aynı zamanda Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Sağlıklı Yaşam

Obezite Küresel Bir Pandemiye Dönüştü

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Uz. Dr. Ayça Kaya: “Buzdolabı ile Aranıza Mesafe Koyun”

1084Mayıs2024
Yaşam

Diyetisyen Kübra Çıtlak: “Son 30 Yılda Çocuk ve Ergenlerde Obezite, Dünya Genelinde Arttı”

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Hormonlar Kilomuzu Nasıl Etkiliyor?

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Çocuk Beslenmesindeki Tehlike: Abur Cubur

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Psikolojik Nedenleri ve Sonuçlarıyla Obezite

1084Mayıs2024
Sağlıklı Yaşam

Obezitenin Yol Açtığı 10 Sağlık Sorunu

1084Mayıs2024
Yaşam

Prof. Dr. Şaziye Senem Başgül: “Öfkenin olduğu yerde olumlu duygular barınamaz”

1083Nisan2024
Yaşam

Prof. Dr. Cüneyt Evren: “Kronik yorgunluk sendromu, yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir durumdur”

1083Nisan2024
Yaşam

Klinik Psikolog Gökhan Ergür: “Metropol yaşamı ve sosyal medya kaygı düzeyini artırıyor”

1083Nisan2024
Yaşam

İnsanın Dijital Çağ ile İmtihanı

1083Nisan2024
Bağımlılık

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a 104 yıllık mücadele

1082Mart2024
Alkol Bağımlılığı

Yeşilay’ın ilk gençlik teşkilatının kuruluşu "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"

1082Mart2024
Yaşam

Yeşilay gençliği seviyor, gençlik Yeşilay’ın varlığını hissediyor

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay ülküsünün yılmaz neferleri: Yeşilay kadınları

1082Mart2024
Bağımlılık

Ulusaldan evrensele Yeşilay mücadelesi

1082Mart2024
Bağımlılık

Yeşilay’ın dünyada örnek alınan öncü modeli: YEDAM

1082Mart2024
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Gerçeği! Çocuklar ve Gençler Yalanlarla Kandırılıyor

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

“Çocukların ve Gençlerin Elektronik Sigaraya Erişimleri Hızlı Bir Şekilde Engellenmeli”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara, Dünyanın Baş Belasına Dönüşmüş Durumda”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Çok Uluslu Tütün Şirketleri, Nikotin Bağımlısı Bir Nesil Oluşturmak İstiyor”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaralar Mutlak Zararlı ve Bağımlılık Yapıcıdır”

1081Şubat2024
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraya Erişim Bu Kadar Kolay Olmamalı”

1081Şubat2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Bireyi ve Toplumu Tehdit Ediyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Güvenli İçilebilecek Bir Miktarı Yoktur

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Sosyal Hizmet, Tedavinin En Önemli Yapı Taşlarından Bir Tanesi

1080Ocak2024
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılık Sürecinde Yalnız Kalıyor

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkolle Mücadelenin Yolu; Vergilendirme, Erişim Kısıtlamaları ve Pazarlama Yasaklarıdır

1080Ocak2024
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığına Uluslararası Yaklaşımlar

1080Ocak2024
Yaşam

Savaş, Halk Sağlığını Onarılamaz Biçimde Etkiliyor

1079Aralık2023
Yaşam

“Medyada Yaratılan Algı; Haklıyı Haksız, Doğruyu Yanlış, Güzeli Çirkin Olarak Konumlandırabiliyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Savaşlar, Savaşanları Olduğu Gibi Savaşmayanları Da Olumsuz Etkiler”

1079Aralık2023
Yaşam

“Artık Savaşlar Sadece Sahada Değil, Dijital Dünyada Da Gerçekleşiyor”

1079Aralık2023
Yaşam

“Çocuklardaki ‘Güvenli Dünya’ Algısı Zarar Gördü”

1079Aralık2023
Yaşam

Toplumsal Kaygı Bozuklukları Bağımlılıklara Neden Olabilir Mi?

1079Aralık2023
Bağımlılık

Bağımlılık Herkesi Etkileyen Genel Bir Sorundur

1078Kasım2023
Bağımlılık

Kadınlar Bağımlılıkta Da Ayrımcılıkla Karşı Karşıya Kalıyor

1078Kasım2023
Bağımlılık

Bağımlılığın Ve Şiddetin Doğasında Ortak Ve İç İçe Faktörler Vardır

1078Kasım2023
Bağımlılık

“Anne Veya Eşin Bağımlılık Sorunu Olan Bireye Yönelik Tutum Ve Davranışları Tedavinin Seyrini Etkiliyor”

1078Kasım2023
Yaşam

Kadına Yönelik Şiddete Karşı: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

1078Kasım2023
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik

1078Kasım2023
Yaşam

Yeşilay Kadınları Güçlenerek Büyüyor

1078Kasım2023
Yaşam

Dijital Çağda En Kırılgan Grup Çocuklar Ve Gençler

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Bağımsızlık En Önemli Gündemimiz Olmalı”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

“Sağlıklı Teknoloji Kullanımında Teknoloji Amaç Değil, Araçtır”

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

1077Ekim2023
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Bağımlılıktan Uzak, Hayata Yakın Olun!

1077Ekim2023
Yaşam

“Notların Telafisi Vardır, Ancak Zedelenen Öz Güvenin Telafisi Meşakkatlidir”

1076Eylül2023
Eğitim

“Başarının Sırrı Çocuğu Tanımaktan Geçiyor”

1076Eylül2023
Eğitim

Ziller Minikler İçin Çalıyor… Okula Uyum Süreci İçin Öneriler

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın 15 Etkili Yolu

1076Eylül2023
Eğitim

Çocuğunuza Zaman Yönetimini Nasıl Öğretebilirsiniz?

1076Eylül2023
Yaşam

“Günümüzde Ruh Sağlığını Korumak Daha Zor Ve Daha Önemli Hale Geldi”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlılık Ve Ruh Sağlığı İlişkisi Karşılıklıdır

1075Ağustos2023
Yaşam

“Çocuk Olumsuz Duyguları Makul Düzeyde Deneyimlemeli”

1075Ağustos2023
Bağımlılık

Bağımlı Bireylere Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

1075Ağustos2023
Yaşam

Koruyucu Ruh Sağlığıyla Tanışın

1075Ağustos2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Kontrolü Toplumsal Gündemin Ana Konusu Yapılmalı”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Asıl Mücadele Tütün Endüstrisi İle Mücadeledir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Zararsız Tütün Olması Mümkün Değildir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigaraların Ülkeler Tarafından Teşvik Edilmesi Sorumsuzluk Örneğidir”

1074Temmuz2023
Tütün Bağımlılığı

“Tütün Şirketleri, İnsanların Sigara İçmek İstemeyecekleri Bir Günün Geleceğini Biliyor”

1074Temmuz2023
Yaşam

“Sağlıklı Etkileşim Ancak Empati İle Olur”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Gelişimi Bebeklikte Başlar”

1073Haziran2023
Yaşam

“Empati Bir Duygudaşlık Göstergesidir”

1073Haziran2023

Toplumsal Duyarlılığın Vücut Bulmuş Hâli: Gönüllülük

1073Haziran2023
Yaşam

Yeşilay, TİSK Ve TÜMOSAN Depremzede Çocuklar İçin Güçlerini Birleştirdi

1073Haziran2023
Yaşam

Dayanışma Ruhu Kültürel Kodlarımızda Var

1072Mayıs2023
Yaşam

“İyi İletişim Ve Doğru Bilgi Kaygıyı Azaltır”

1072Mayıs2023
Yaşam

Afetlere Dirençli Şehirler Nasıl İnşa Edilmeli?

1072Mayıs2023
Yaşam

Sıfır Maliyetle Kentsel Dönüşüm Mümkün

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bugünün Gençleri Üst Kuşaklardan Çok Daha İyiliksever Ve Dayanışmacı”

1072Mayıs2023
Yaşam

Millî Birlik Ve Beraberlik Kodlarımızda Var: Millî Mücadele’den Kahramanmaraş Depremine Toplumsal Kenetlenme

1072Mayıs2023
Yaşam

“Bir An Önce Normalleşmeliyiz”

1071Nisan2023
Yaşam

Dijital Medya Çocuğu Sosyal Hayattan Koparıyor

1071Nisan2023
Yaşam

“Hey Çocuk! Bırak Tabletini Sakince Kitabın Kapağını Aç! Kalbini Aç…”

1071Nisan2023
Yaşam

Mutlu Bir Çocukluk İçin Projeden Çok Daha Fazlası Gerekiyor

1071Nisan2023
Yaşam

Çocuk Gülerse Dünya Güler

1071Nisan2023
Yaşam

Hilal-i Ahdar’dan Yeşilay’a

1070Mart2023
Yaşam

Sivil Toplum Kuruluşları Ve Gönüllülüğün Gücü

1070Mart2023
Yaşam

STK’lar Tek Yürek Oldu: Yüzyılın Felaketi Sonrası Gönüllü Dayanışması

1070Mart2023
Bağımlılık

Bağımlılıklarla Karşı Gönüllü Mücadele

1070Mart2023
Yaşam

Çocuklar İçin Gönüllülük Neden Gerekli?

1070Mart2023
Yaşam

“Tedavi Edilmeyen Kaygı Bozuklukları Kronikleşme Eğilimindedir”

1069Şubat2023
Yaşam

İklim Değişikliğinin Ortaya Çıkardığı Kaygı Hâli: Eko-Anksiyete

1069Şubat2023
Yaşam

Yeni Krizlerin Getirdiği Belirsizlikler Küresel Kaygıyı Körüklüyor

1069Şubat2023
Bağımlılık

“Kaygılar Bağımlılığı Tetikleyebildiği Gibi Bağımlılıklar Da Kaygıyı Besleyebilir”

1069Şubat2023
Yaşam

“Çocukları Kaygıları Nedeniyle Utandırmayalım, Usandırmayalım, Cezalandırmayalım”

1069Şubat2023
Yaşam

Sosyal Medya Kullanımı Kaygıları Tetikliyor

1069Şubat2023
Tütün Bağımlılığı

Sigara İle Mücadelede En İyi Politika, Çocuk Ve Gençleri Tütünsüz Ortamda Büyütmektir

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

YEDAM’ın Kişiye Özel Programlarıyla Sigaraya “Dur” Deyin

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Örnek Vakalarla Tütün Bağımlılığı Tedavisi

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığı Vücudumuza Neler Yapıyor?

1068Ocak2023
Tütün Bağımlılığı

Sigarayı Bıraktığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

1068Ocak2023
Alkol Bağımlılığı

Dünyada Alkol Kullanımı Ve Önleyici Politikalar

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Önlemeye Dair Yasal Düzenlemeler

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolün Bir Diğer Karanlık Yüzü: Şiddet Ve Alkol İlişkisi

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Ebeveynler Alkol Kullanan Gence Nasıl Yaklaşmalı?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Sevdiklerimizi Alkol Bağımlılığından Nasıl Koruruz?

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkolsüz Hayat Neler Kazandırıyor

1067Aralık2022
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapıyor?

1067Aralık2022
Teknoloji Bağımlılığı

“İletişim Yoluyla Kendimizi Var Ediyoruz”

1066Kasım2022
Bağımlılık

“Bireyi Bağımlılığa Götüren Duygusal Yalnızlıktır”

1066Kasım2022
Yaşam

“İnsan İnsana Şifadır, Umuttur, Yoldur”

1066Kasım2022
Bağımlılık

Güvene Dayalı İletişim Bağımlılıklardan Koruyor

1066Kasım2022
Yaşam

Sanal İletişim Gerçek İletişimin Yerini Tutar Mı?

1066Kasım2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijital Oyun Bağımlılığı Ciddi Bir Sorun”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

“Teknolojiyi Doğru Kullanmayı Öğrenmeliyiz”

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Eğitim Şart

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Dünyada Bizi Neler Bekliyor?

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sanal Ortam Güvenliğinin Teminatı: Siberay

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

Rakamlarla Dijital Dünya

1065Ekim2022
Teknoloji Bağımlılığı

TÜİK Araştırma Sonuçlarına Göre Türkiye Dijitalleşiyor

1065Ekim2022
Yaşam

“Proje Çocuklar Kuklaya Dönüşüyor”

1064Eylül2022
Yaşam

“Mutlu Bir Aile İçin Her Şey Mükemmel Olmak Zorunda Değil”

1064Eylül2022
Yaşam

Değerler Eğitimi Bu Dünyanın Bir İhtiyacı

1064Eylül2022
Bağımlılık

TBM İle Her Yıl Milyonlarca Kişiye Ulaşıyoruz

1064Eylül2022
Bağımlılık

Yaşam Becerileri Bağımlılıklardan Koruyor

1064Eylül2022
Yaşam

Okul Heyecanı Başlıyor

1064Eylül2022
Yaşam

“Tüketerek Mutlu Olma Çabası Büyük Bir Yanılgı”

1063Ağustos2022
Yaşam

“İnsanın Manevi Alanı Boşluk Kabul Etmez”

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluk Beyinde Başlar

1063Ağustos2022
Yaşam

Toplumsal Mutluluğun Şifreleri

1063Ağustos2022
Yaşam

Sağlıklı Tabaklar, Mutlu Yüzler

1063Ağustos2022
Yaşam

Mutluluğa Götüren 7 Adım

1063Ağustos2022
Yaşam

Az Çoktur!

1062Temmuz2022
Yaşam

“Sadeleştikçe Zihin Sağlığımızı Korumamız Da Kolaylaşır”

1062Temmuz2022
Yaşam

Atıksız Bir Mutfak Mümkün

1062Temmuz2022
Yaşam

Biraz Yavaşlamaya Ne Dersiniz?

1062Temmuz2022
Yaşam

Sade Ve Özgür Bir Yaşamın Yolu: “Küçük Ev” Akımı

1062Temmuz2022
Yaşam

Daha Huzurlu Bir Hayat İçin Sadeleş!

1062Temmuz2022
Yaşam

Atık Kağıtları Sanat Eserine Dönüştürüyor

1062Temmuz2022
Sağlıklı Yaşam

Pedallar Sağlıklı Yaşam İçin Çevrildi

1061Haziran2022
Bağımlılık

Yeşilay’dan “Bağımsız Gençlik” Manifestosu

1061Haziran2022
Bağımlılık

YEDAM Sempozyumu'ndan Bağımlılıklara Bilimsel Bakış

1061Haziran2022
Bağımlılık

Sağlıksız Aile Tutumları Bağımlılık İçin Risk Faktörü

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Profilleri Nasıl Şekilleniyor?

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlı Ebeveyn Çocuğun Tüm Yaşamını Etkiliyor

1060Mayıs2022
Bağımlılık

“Hayır” Diyebilen Bir Çocuk Yetiştirmek

1060Mayıs2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ailenin Dijitalleşme ile İmtihanı

1060Mayıs2022
Bağımlılık

Bağımlılık Aileden Etkilenen ve Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır

1060Mayıs2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik sigara nikotin pandemisini gelecek nesillere taşıyor

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Tütünle Mücadelenin Bir Ayağı da E-Sigara ile Mücadele Olmalı

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Dünya Elektronik Sigara ile Nasıl Mücadele Ediyor?

1059Nisan2022
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara En Az Sigara Kadar Zararlı

1059Nisan2022
Yaşam

“Dünya Şiddetli Bir Merhametsizlik Hastalığına Tutulmuş Vaziyette”

1058Mart2022
Yaşam

Tarih Boyunca Vardı Ve Hep Var Olacak: Sivil Toplum Kavramı Ve STK’lar

1058Mart2022
Yaşam

Yeşilay’a Gönülden Bağlı Olanlar

1058Mart2022
Yaşam

Merhamet Ve İyiliğin Gücü: Gönüllülük

1058Mart2022
Yaşam

Gönüllülük Çalışmaları Dersiyle Teori Ve Pratik Bir Arada

1058Mart2022
Tütün Bağımlılığı

Vazgeçilen her sigara sağlıklı bir hayatın kapısını aralar”

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Çocuklarımızı sigaradan nasıl koruruz?

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Sigara stresi azaltmaz, sigarasızlık stres oluşturur

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

Şimdi tam zamanı!

1057Şubat2022
Tütün Bağımlılığı

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

1057Şubat2022
Teknoloji Bağımlılığı

Fizikselden Sanala Yeni Bir Şiddet Türü: Siber Zorbalık

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Ergenler Sosyal Medya Bağımlılığında Risk Grubunda

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Geleneksel Değerler Çocukları Koruyor

1056Ocak2022
Teknoloji Bağımlılığı

Sosyal Medyada Dayatılan Güzellik Büyük Bir Yanılgı

1056Ocak2022
Kumar Bağımlılığı

Çocuklarınız İçin Ulaşılabilir Ebeveynler Olun

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Pandemi Sonrasında Toplumları Bekleyen Tehlike: Çevrim İçi Kumar Bağımlılığı

1055Aralık2021
Kumar Bağımlılığı

Aileler Tedavi Sürecine Aktif Olarak Dahil Olmalı

1055Aralık2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Kontrol Politikaları Toplumları Koruyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

“Alkol Bağımlısı Kişilerin Çocuklarının Ruh Sağlığını Yakından Takip Edilmeli”

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Aile İçi Şiddette Risk Faktörü

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığını Anlamaya Yönelik Faaliyetler

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağırsak Sağlığını Bozuyor

1054Kasım2021
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığıyla Asırlık Mücadele: YEŞİLAY

1054Kasım2021
Kumar Bağımlılığı

“Gençliğin En Büyük Sorunu Büyüyememek”

1053Ekim2021
Yaşam

İyi Arkadaş Çevresi Bağımlılıklardan Uzak Tutar

1053Ekim2021
Yaşam

Davranışsal Bağımlılıklar En Çok Genç ve Ergenleri Etkiliyor

1053Ekim2021
Madde Bağımlılığı

Çocuğum Madde Kullanıyor mu?

1053Ekim2021
Yaşam

Gençlerin Gözünden Bağımlılıklar

1053Ekim2021
Yaşam

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması, Edebiyat ve Sanatla Farkındalık Oluşturuyor

1053Ekim2021
Sağlıklı Yaşam

Antikten Moderne 28 Asırlık Yolculuk

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin En Başarılı Olimpiyat Tecrübesi TOKYO 2020’nin Ardından

1052Eylül2021
Sağlıklı Yaşam

Yaşam Becerileri Bireyi ve Toplumu Korur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Stresle Mücadelede Yaşam Becerileri Faktörü

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Aileyle Sağlıklı İletişim Sağlıklı Kararları Doğurur

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

“Hobiler Bizi Ruhsal Olarak Geliştirir”

1051Ağustos2021
Sağlıklı Yaşam

Hangi Yaşta Hangi Sporu Yapmalı?

1051Ağustos2021
Yaşam

“Sanat ve Kitap Bağımlısıyım”

1051Ağustos2021
Teknoloji Bağımlılığı

YEDAM'dan İnternet Bağımlılığına Özgün Çözümler

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Sarmalında Oyun Oynama Bozukluğu

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ebeveynler Doğru Rol Model Olmalı”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Oynama Bozukluğunun Tedavisinde Yasaklar Çözüm Değil

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Ulusal Kampanyalar Farkındalık Oluşturuyor”

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Sizi Değil, Siz Onu Kontrol Edin!

1050Temmuz2021
Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı Hasta Ediyor

1050Temmuz2021
Sağlıklı Yaşam

Artan Obezite, TBMM’nin de Gündeminde

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Türkiye’nin Obeziteyle Mücadelesi

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Obezite, 21’inci Yüzyılın En Önemli Sağlık Sorunudur

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Kalmak Virüsten Korudu, Obeziteyi Artırdı

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Pandemi Döneminde Yeme Bozuklukları Arttı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

“Besin Örüntüsü Dengeli Olmalı”

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Evde Hareketsiz Kalmayın!

1049Haziran2021
Sağlıklı Yaşam

Ağır Yaşamların Yükü Hafifliyor Mu?

1049Haziran2021
Yaşam

Gidene Üzülmek Yerine Var Olanı Güçlendirmeliyiz

1049Haziran2021
Yaşam

“Babalar Dua Gibidir; Artık Görünmez Olsa Da Dokunur Evladına...”

1049Haziran2021
Bağımlılık

“Sanat ve Spor, Bağımlılıkla Mücadelenin Panzehirleridir”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Gençlerde Davranışsal Bağımlılıklar Artıyor

1048Mayıs2021
Bağımlılık

“Aile Bağları Ne Kadar Sağlamsa, Bağımlılık Riski O Kadar Azalır”

1048Mayıs2021
Bağımlılık

"Özgürlük ve Sorumluluk Birbirini Tamamlar"

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Anne-Babalar Dikkat! Uzun Süreli Ekran Maruziyeti Nelere Yol Açıyor?

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Yeşilay Gençlerin, Gençler Yeşilay’ın Yanında!

1048Mayıs2021
Bağımlılık

Geleceğin Olimpiyat Şampiyonları TOHM’da Yetişiyor

1048Mayıs2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlı Kişi, İnterneti Bir Kaçış Yöntemi Olarak Kullanıyor”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Anne Babaya Güvenli Bağlanma Bağımlılıktan Korur

1047Nisan2021
Bağımlılık

“Öz Saygısı Düşük Bireylerde Bağımlılık Riski Daha Fazladır”

1047Nisan2021
Bağımlılık

Pandemi Sürecinde Kaygı Bozukluğu Arttı

1047Nisan2021
Bağımlılık

Sosyal Kaygı İnternet Bağımlılığını Tetikliyor

1047Nisan2021
Yaşam

Buz Hokeyi Sayesinde “Tek Yürek” Oldular: Bağımlılıktan Kurtuldular

1047Nisan2021
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Çağın Hastalığı: Yeni Nesil Bağımlılıklar

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Yasa Dışı Kumar ve Bahisle Hukuksal Mücadele

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

Sevgi ve İlgi Bağımlılıklardan Korur

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Bağımlılık Tüm Aileyi Etkileyen Bir Hastalıktır”

1046Mart2021
Teknoloji Bağımlılığı

“Dijitalleşme Aile İçi İlişkilerin Kalitesini Düşürüyor”

1046Mart2021
Yaşam

“Pandemiden Ders Çıkararak Geleceğimizi Kurtarabiliriz”

1046Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Kampanyalar Sigara Endüstrisinin Gerçek Yüzünü Gösteriyor”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Tütün Fiyatları ve Vergiler Düşürülmemelidir"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

“Elektronik Sigara Kullanmak, Marka Değiştirerek Sigara Kullanımına Devam Etmek Gibidir”

1045Mart2021
Tütün Bağımlılığı

“Sigarayı Bırakmak Kanser Riskini Azaltır”

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Pandemide Sigara İçme Oranları Düştü

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

"Çocuğunuzun ‘Hayır’ Deme Becerisini Geliştirin"

1045Şubat2021
Tütün Bağımlılığı

Tütün Bağımlılığına Karşı YEDAM Desteği

1045Şubat2021
Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı COVID-19'u Tetikliyor

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Bağımlılık Tedavisi Ertelenmemeli, Güçlendirilmeli"

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

“Madde Bağımlılığının Gerçek Tedavisi Rehabilitasyondur”

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Zehir Tacirlerinin Pandemi Fırsatçılığı

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

Her İki Madde Bağımlısından Biri Depresyonda

1044Ocak2021
Madde Bağımlılığı

"Online Terapi, Kişileri Madde Kullanımından Uzak Tuttu"

1044Ocak2021
Sağlıklı Yaşam

“Gençlik İnsan Hayatının En Zor Dönemidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Doğru Rol Model Olmak Önemli

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

“Spor ve Sanat Tedavi Edicidir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Mutluluk Ailede Başlar

1043Mutluluk Ailede Başlar2020
Sağlıklı Yaşam

“Depresyon, Gündelik Bir Keyifsizlik Hali Değildir”

1043Aralık2020
Sağlıklı Yaşam

Beslenme Anlayışı Ailede Şekilleniyor

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Organik Beslenmeye Mucizevi Bir Anlam Yüklenilmemeli”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Bir Tür Yeme Bozukluğu: Ortoreksiya Nervoza

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Tarladan Sofraya Uzanan Bir Zincir: Gıda Güvenliği

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

“Tarımsal Üretimi Tüketici Davranışları Belirleyecek”

1042Kasım2020
Sağlıklı Yaşam

Ekolojik Yaşam Arayışları

1042Kasım2020

“Çocuklarımızı Korumakla Yükümlüyüz”

Ekim
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Nelere Yol Açıyor?

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı Yetişkinleri de Buluyor

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Ticari Kaygılar Çocukları Korumanın Önüne Geçiyor"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Yasak Koyarak Çocuğunuzu Bağımlılıktan Koruyamazsınız"

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Oyun Bağımlılığının Karanlık Yüzü

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Davranışsal Bağımlılıklara YEDAM Desteği

1041Ekim2020
Teknoloji Bağımlılığı

Bütün Aile Toplanalım, Ekranları Unutalım

1041Ekim2020
Eğitim

"Eğitimin Sürekliliği Sağlanmalı"

1040Eylül2020
Yaşam

“Çocuklarınıza Onları Önemsediğinizi Hissettirin”

1040Eylül2020
Eğitim

Bu Sefer Ziller Ebeveynler İçin Mi Çalıyor?

1040Eylül2020
Eğitim

Okul Fobisi Sizi Korkutmasın!

1040Eylül2020
Eğitim

Okula Yeni Başlayanların Pandemiyle İmtihanı

1040Eylül2020
Eğitim

Okullar Sağlık Tedbirleri İle Açılıyor

1040Eylül2020
Eğitim

Yeşilay Eğitim Faaliyetleri Hız Kesmiyor

1040Eylül2020
Alkol Bağımlılığı

Gençlerde Alkol Bağımlılığında Önemli Bir Basamak: Sosyal İçicilik

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Bağımlılığı Nedir, Nasıl Başlar, Nasıl Tedavi Edilir?

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Nöroloji Alkolün Güvenli Sınırı Yok Diyor!

1039Ağustos2020
Bağımlılık

Pandemi Bağımlılıkları Tetikledi

1039Ağustos2020
Alkol Bağımlılığı

Alkol Vücuda Neler Yapar?

1039Ağustos2020
Yaşam

“İyiliğin Kanatlarına Tutunmaya Her Zamankinden Çok İhtiyacımız Var”

1038Temmuz2020
Yaşam

Pandemi Günlerinde Dayanışmanın Çarpan Etkisi: Vefa Sosyal Destek Grubu

1038Temmuz2020
Yaşam

Türkiye’de Afet Yönetimi ve Gönüllülük

1038Temmuz2020
Yaşam

"İnsan"ın En Zor Anında 152 Yıldır Hep O Var: Türk Kızılay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bağımlılığa Karşı "Gönüllü" Mücadelenin Adı; Yeşilay

1038Temmuz2020
Yaşam

Bir Ömür Boyu Yeşilaylı Olanlar…

1038Temmuz2020
Yaşam

Gönüllü Olmak Hem Sizi Hem De Dünyayı Değiştirir

1038Temmuz2020
Yaşam

Vakıf ve Gönüllülük Üzerine

1038Temmuz2020
Teknoloji Bağımlılığı

"Teknoloji Kullanımı Stresi Artırıyor"

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Pandemi Günlerinde "Teknoloji" Dost Mu, Düşman Mı?

1037Haziran2020
Teknoloji Bağımlılığı

Koronavirüs Dijital Bağımlığı Tetikledi

1037Haziran2020
Yaşam

"Evden Çalışma Modeli B Planı Olarak Elimizde"

1037Haziran2020
Yaşam

10 Soruda Koronavirüs Sonrası Küresel Sistem

1037Haziran2020
Alkol Bağımlılığı

"Şişenini Dibi"nden Görünenler

1032Ocak2020
Alkol Bağımlılığı

İpler Senin Elinde Alkole Hayır De!

1032Ocak2020
Tütün Bağımlılığı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Sigarayı Bugün Bıraksanız Yarın Covid-19 Riskiniz Azalır"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Diyetisyen Derya Zünbülcan: "Esas Risk, Yanlış Beslenme"

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

"Koronafobi" Virüsten Daha Hızlı Yayılıyor

1036Mayıs2020
Eğitim

Hayat da Eğitim de Eve Sığar

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Korona Günlerinde Ev Hayatı

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Sporla “Evde Kal”

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Dezenfeksiyon Aracı: Güneş

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

El Hijyeni Virüsten Korur

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Evde Düzen İçin İpuçları

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Bahane Yok! Oyun Vakti

1036Mayıs2020
Sağlıklı Yaşam

Asıl Soru Şu; Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Koruruz?

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

"Dengeli Beslenme Sizi Mutlu Eder"

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Daha İyi Bir Yaşam İçin Sadeleşin

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Doğal Yaşamda Sürdürülebilirlik Önemli

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Aşılama Yalnızca Kişiyi Değil Toplumu da Koruyor

1035Nisan2020
Sağlıklı Yaşam

Bitkilerin İyileştirme Gücü Hakkında Her Şey

1035Nisan2020
Teknoloji Bağımlılığı

Gençlikve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: "E-sporun en büyük riski, dijital bağımlılıktır"

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

DSÖ’nün Gündeminde E-spor ve Oyun Bağımlılığı Var

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

E-Spor Obeziteye Neden Oluyor

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Dijital Oyun Nasıl E-spor Oldu?

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Prof. Dr. Tolga Arıcak: E-Spor Bağımlılık Riskini Artıracak

1031Aralık2019
Teknoloji Bağımlılığı

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk: Dijital oyunların e-spor olarak anılmasına itirazımız var

1031Aralık2019
Tütün Bağımlılığı

Amaçları Daha Fazla İnsanı Bağımlı Yapmak

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara ile Yasal Mücadele

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara Can Almaya Devam Ediyor Can Almaya Devam Ediyor

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Elektronik Sigara da Sigara Kadar Zararlı

1030Kasım2019
Tütün Bağımlılığı

Doç. Dr. Toker Ergüder: Elektronik Sigara, En Az Sigara Kadar Bağımlılık Yapıyor

1030Kasım2019